A Reuters értesülései szerint az indiai kormány nagyon mélyen a zsebébe nyúlna, hogy új üzemek létesítésére vegye rá a külföldi befektetőket.

Az indiai kormány egymilliárd dollárral támogatna minden olyan félvezetőipari vállalatot, amelyik vállalja, hogy új gyártóüzemet létesít az országban. A Narendra Modi miniszterelnök által 2014-ben indított "Make in India" program egyik eredményeként India mára Kína után a világ második legnagyobb mobileszközgyártójává fejlődött, az újdelhi kormány pedig elérkezettnek látja az időt, hogy a csipgyártókat is letelepítse az országban a CCTV kameráktól egészen az 5G-s eszközökbe szánt termékek előállítására.

A Reutersnek nyilatkozó indiai kormányzati tiszviselő szerint a készpénzes támogatás mellett az állam az érdeklődő vállalatokat saját megrendeléseiről is biztosítja, sőt a piaci cégeket is támogatja majd az otthon kászült félvezetőipari termékek vásárlásában. A készpénzes ösztönzés pontos rendszerét még ezután dolgoznák ki, amihez a kormány konzultációra hívja az ágazati szereplőket – idézi a hírügynökség egy másik, ugyancsak meg nem nevezett forrását.

Ahogy a beszámolóból is kiderül, nem ez a legelső kísérlet a csipgyártók Indiába csábítására, eddig azonban nem igazán sikerült felkelteni az érdeklődésüket a gyenge infrastrukturáliskörülmények, a megbízhatatlan energiaellátás, a bürokrácia és a tervezési bizonytalanságok miatt. Az új program azonban a piaci elemzők szerint már sokkal több eredménnyel kecsegtet, főleg, hogy az indiai ipari konglomerátumok (például a Tata Group) szintén érdeklődnek az elektronikai és a high-tech gyártóipari tevékenységek iránt.

Ebben is távolodnának Kínától

Az indiai kormány december óta szándéknyilatkozatokat próbál összehozni egyrészt a külföldi gyártóktól az új létesítmények felállítására, másrészt a hazai nagyvállalatoktól és konzorciumoktól tengerentúli kapacitások felvásárlására. Ezek határidejét állítólag az érdeklődésre való tekintettel január 31-éről március 31-ére változtatták, és a Reuters mások mellett egyesült arab emírségekbeli befektetők vagy nemzetközi autóipari csoportok jelentkezéséről is értesült.

Ahogy a hónapok óta tapasztalható csiphiány a nemzetközi piacon is sok járműgyártónak okoz folyamatos nehézségeket, úgy az indiai autóipar eredményeire is látványos hatással van – ráadásul pont egy olyan időszakban, amelyben mindenki a koronavírus-járvány nyomán visszaesett 2020-as kereslet újbóli felerősödésére számított. A technológiai miniszter a hírügynökság szerint már egyeztetett a helyi járműipari vállalatok képviselőivel is a probléma megoldásáról, ennek pedig mindenképpen köze lehet az új program gyors beindításához, vagy akár az információ kiszivárogtatásához.

A kormány számításai szerint egy-egy új gyártóüzem felállítása mindennel együtt 5-7 milliárd dollárjába kerül majd az államnak, és a szükséges jóváhagyásoktól számítva 2-3 év múlva kezdheti meg a termelést. A folyamatok felgyorsításának érdekében különböző koncessziókat ajánlanának fel az érintett csipgyártóknak, köztük kamatmentes kölcsönöket, vámkedvezményeket és hozzájárulásokat a szervezetek kutatás-fejlesztési kiadásaihoz.

Manapság egyébként mindenhol téma a saját félvezetőgyártó kapacitások felpörgetése, aminek a végső lökést a világjárvány adta, bemutatva az autóipar szélsőséges kitettségét a tajvani beszállítók felé. Indiában a helyi képességek fejlesztésének külön jelentőséget ad az ország saját elektronikai és távközlési iparának támogatása, ezen belül is a Kínától való függőség minél látványosabb csökkentése, aminek a gazdasági versengés mellett a két ország közötti határkonfliktus kiújulása is nyomatékot ad.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.