Egy a MIT-en szerveződött cég az MI-kutatást összeköti azzal a céllal, hogy több nő válassza az informatikai és mérnöki pályákat.
Hirdetés
 

Egy a MIT-en (Massachusetts Institute of Technology) indított kurzuson született Pinar Yanardag és Emily Salvador ötlete: ruhatervező mesterséges algoritmust kellene fejleszteni. A Hogyan hozzunk létre (szinte) bármit című kurzus az ember-gép együttműködési lehetőségeit és ebben a mesterséges intelligencia határait vizsgálta. A részvevők feladata az volt, hogy MI segítségével hozzanak létre olyan dolgokat, melyek még nem soha nem léteztek, például parfümöt, ékszert vagy éppen ruhát. Ezen a kurzuson született meg a Glitch, azaz egy MI-vezérelte divatház ötlete.

A divat mondja meg, hogy ki leszel?

A Yanardag és Salvador végül egy olyan MI-algoritmust fejlesztettek ki, amely komplett ruhaterveket készít, amiket legyártatnak, majd árulnak a weboldalukon. Első termékük egy fekete koktélruha volt, amely minden nő ruhaszekrényének fontos és alapvető kelléke – ahogy hamarosan a mesterséges intelligencia is a számítástechnika alapvető eszközévé válik, nyiltakozta a Vice-nak az egyik alapító. (A tervező algoritmus tanításáról itt olvasható bővebb leírás.)

Az MI tervezett ruhák eladásából származó bevételek felét a Glitch az AnitaB.org alapítványnak utalja. Az alapítvány ugyanis a nők technológiai pályára lépést segíti különböző programokkal. A STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) szakmák ruhákkal történő népszerűsítése egyébként meglepően hatékony: a Glitch ruháinak többségét az alapítók állítása szerint ilyen pályákon dolgozó nők vásárolták.

A támogatás mellett Pinar Yanardag és Emily Salvador komolyabb projekteket is tervez, például olyan, kifejezetten nőknek szánt MI-eszközök fejlesztését, amellyel szélesebb kört tudnak bevonni az MI-kutatásba, valamint a technológia kreatív lehetőségeinek kiaknázásába. Fontos cél az MI-rendszerek demokratizálása is. Jelenleg high-end eszközökre van szükség hardver- és szoftveroldalon is, ami megnehezíti a technológiához való hozzáférést – mondták a Vice-nak.
 


Az első lépés itt is a ruhatervezés: a Glitch lehetőséget ad, hogy az oldalra látogatók létrehozzák gombnyomással a maguk MI-tervezte ruháját. Bár mivel csak kattintgatni kell, és a jónak talált modelleket egy I love it! feliratú gombra kattintva lehet elfogadni, valószínűleg kevesen látják mögé a mesterséges intelligenciát. Sokkal inkább gondolhatnak arra, hogy egy feltöltött képgalériában lapoznak.

Fontos kérdés pedzegetnek

A probléma, amit a Glitch alapítói a nők és a STEM szakmák viszonyára szűkítettek, az egész munkaerőpiacot felforgathatja. A Dell, a VMware és az IDC egy európai piacra koncentráló kutatása (Becoming Future of Work Ready: Follow the Leaders) szerint abban nagy az egyetértés, hogy a technológia fejlődése nagy hatást gyakorol a munkavégzésre, csak még azt nem tudni, hogyan.

Emiatt a cégek többségének stratégiája sincs a felkészülésre. Magával a kérdéssel is csak 29 százalékuk foglalkozott komolyabban, de gyakorlati lépéseket valamilyen kidolgozott stratégia mentén csak 9 százalék tesz. A problémával egyébként elsősorban azok a vállalatok szembesülnek, melyek már foglalkoznak valamilyen szinten a mesterséges intelligenciával (a megkérdezettek cégeinek harmada használ vagy tervez bevezetni MI-alapú bakckoffice megoldást), de a problémák pontos azonosításáig még ezek a szervezetek sem jutottak el.

Közösség & HR

Több mint 10 ezer mérnök hiányzik a hazai gazdaságból

Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség a számszerűsített becslés mellett javaslatokat is tett, amivel ezt a hiányt csökkenteni lehetne.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.