A Folding@Home elosztott számítási projekt egészen elképesztő, 470 petaflops nyers számítási kapacitást állít a koronavírus kutatása mögé.

A Folding@Home (FAH) nevű elosztott számítási projekt még jó húsz évvel ezelőtt indult, eredetileg a fehérjék feltekeredésének (folding) kapcsolatos kutatások támogatására – itt arról a folyamatról van szó, amelynek során a proteinek elnyerik a rájuk jellemző térbeli szerkezetet, amelyre szükség van ahhoz, hogy elláthassák funkciójukat a szervezetben. A kezdeményezés önkéntes alapon állította csatasorba az otthoni számítógépek, asztali vagy akár mobil eszközök ki nem használt számítási kapacitásait, hogy később már sokféle orvosbiológiai kutatásban, így az Alzheimer-kór, a rák vagy az ebola tanulmányozásában is részt vegyen.

A Stanford Egyetemen indított, jelenleg a St. Louis-i Washington Egyetem orvosi karán gondozott FAH projekt úttörőnek számított az otthoni CPU-k és GPU-k ilyen irányú felhasználásában, hasonlóan például a földönkívüli intelligencia jeleit kereső SETI@home kezdeményezéshez. A lényeg minden esetben az, hogy a hagyományos eszközökkel nem megoldható vagy túlságosan sok időt felemésztő számításokat kis csomagokra bontják, ezeket pedig a megfelelő klienst futtató számítógépek letöltik maguknak az internetről, hogy feldolgozás után visszaküldjék az eredményeket.

A FAH mögött álló számítási kapacitást még az önkéntes "bedolgozók" százezres táboránál is jobban érzékelteti az az összehasonlítás, hogy március 20-i adatok szerint messze ezt a rendszert lehet a világ legnagyobb szuperszámítógépének tekinteni. A FAH 470 petaflops teljesítménye nem csak a jelenlegi legerősebb szuperszámítógép, az amerikai Tennessee államban működő Summit 148,6 petaflops teljesítményének a többszöröse, de önmagában is magasabb érték, mintha összeadnánk a hét legerősebb szuperszámítógép értékeit.

A sok kicsi elképesztően sokra megy

Bár a 470 petaflops elméleti küszöbnek számít, a FAH fenntartható teljesítmnye is több mint duplája a Summit kapacitásának. A rendszerek azonban nem versenyeznek egymással, sőt a világjárvánnyá vált koronavírus-fertőzések kapcsán most össze is dolgoznak: a hírek szerint mindkettő beszállt a vírus kutatásába, sőt a Tom's Hardware hétvégi beszámolója alapján a segítségükkel már 77 olyan hatóanyagot azonosítottak, amelyek hasznosak lehetnek a kórokozó elleni küzdelemben.

A világjárvány nyomán olyan társaságok kezdtek el kampányolni a FAH mellett, mint az Nvidia, amely külön közleményben hívta fel a játékosokat a Folding@Home alkalmazás letöltésére és arra, hogy grafikus kártyáik éppen felesleges számítási kapacitásával támogassák a COVID-19 feltérképezését, illetve az ellenszerek felfedezését. A hálózat aktuális hatékonyságát egyébként azzal is szemléltetik, hogy az általa képviselt teljesítmény már megfeleltethető annak a kapacitásnak, mit a legerősebb szuperszámítógépekben dolgozó 27,5 millió CPU/GPU processzormag biztosít.

A világjárvánnyal újabb lendületett kapott kezdeményezés annyira sikeres, hogy a hírek szerint egy rövid ideig még az is problémát okozott, hogy a felhasználók gépeit nem tudták folyamatosan ellátni a feldolgozásra váró csomagokkal. Ezt a rendszer kapacitásának kiterjesztésével azóta megoldották, a programhoz pedig továbbra is várják a csatlakozókat. Ahogy minden fórumon hangsúlyozzák, ehhez nem kell erőgépekkel rendelkezni, hiszen az egész projekt az apró hozzájárulásokból épül fel. Másrészt amiatt sem kell aggódni, hogy ez később bármilyen macerát jelent majd, hiszen a háttérben futó program gyakorlatilag észrevétlenül működik a felhasználók eszközein.

Tovább a Folding@Home oldalára »

Közösség & HR

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.