Bár az idei Euróvíziós Dalfesztivált le kellett fújni, nemzetközi zenei versenyt így is tartottak. Algoritmusok aktív közreműködésével.

A világjárvány miatt idén elmarad az Euróvíziós Dalfesztivál. A holland VPRO csatorna azonban megrendezte az esemény online pótlékát. Az AI Song Contest elnevezésű verseny címéből is kiderül, hogy ezúttal nem az extravagáns performanszon volt a hangsúly, hanem azon, hogy a jelentkező csapatok mit tudtak kicsiholni zeneszerzés témában a mesterséges intelligenciából.

Változatos felhozatal

A versenyre összesen 13 csapat jelentkezett szerte Európából, illetve az Euróvíziók idejére immár hagyományosan európaivá avatott Ausztráliából. Az interneres és szakmai szavazatok összesítése után végül pont utóbbi ország futott be győztesként szerzeményével.

 

 

A Beautiful the World nevet kapó dal mögött álló algoritmust korábbi dalfesztiválos szerzeményekkel dolgozott alapanyagként, amelyhez adalékként az Ausztráliában nemrégiben pusztító bozóttüzektől szenvedő állatvilágot kellett hozzágyúrnia. A végeredmény egy meglepően rendben lévő, hagyományosnak mondható popszám lett. Bár az is lehet, hogy a szavazatokat befolyásolták a klipben felbukkanó cuki koalák.

A második helyre a német csapat ért fel. Ők egy egészen más stílusú anyagot készítettek. A pszichedelikus túrára hajazó muzsikán már sokkal jobban tetten érhetők a gépi közreműködés jegyei. Ezen azon nincs is nagyon mit csodálkozni, ha hozzátesszük, hogy az I’ll Marry You, Punk Come c. számhoz az MI-t akapella dalokkal, death metal nótákkal és egy álhírgenerátorral látták el útravalónak.

 

 

A versenyen induló csapatok egyébként viszonylagos szabadságot kaptak abban, hogy milyen módon ötvözik a gépi intelligenciát az emberi kreativitással. Volt, ahol csak építőkockaként funkcionáló blokkokat gyártott az MI, amit aztán valami fogyaszthatóvá próbáltak gyúrni az alkotók, de például az egyébként utolsó helyen végző svájciak stratégiája az volt, hogy gyakorlatilag mindent rábíznak a gépre. Egyelőre azonban ez a szélsőség még egy MI-versenyen sem bizonyult nyerő stratégiának.

Cloud & big data

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.