Állítólag az állami apparátus hatékonyságának javításán dolgozó Elon Musknak és Vivek Ramaswamynak is lesz szava abban, hogy kié legyen a pozíció.

Az USA közelmúltban megválasztott elnöke egy ún. "mesterségesintelligencia-cár" pozíció létrehozásán gondolkodik. A pozíciót betöltő személy feladata lenne az MI-fejlesztés szövetségi szintű irányelveinek kidolgozása és betartatása, valamint a technológia kormányzati felhasználásának segítése – értesült az Axios Donald Trumphoz közeli forrásokból. (A cár elnevezés nem valamiféle Putyin elnöknek címzett fricska; az angolszász világban olyan, a kormány által kinevezett személyt jelent, aki koordinál egy adott területet, és tanácsot ad. Magyarországon a miniszteri/miniszerelnöki biztosok felenek meg leginkább ennek a pozíciónak.)

A portál szerint még nem született végleges döntés a pozíció létrehozásáról, de azt mindenki biztosra veszi, ha létre is hozzák, nem Elon Musk kapja a területet. Az Axios forrása szerint azonban mind Musknak, mind a kormányzati hatékonyság javításán dolgozó minisztérium másik vezetőjének, Vivek Ramaswamynak jelentős befolyása lesz arra, hogy kit nevezzen ki Trump, és milyen hatásköröket, feladatokat kapjon.

Korábban kriptovalutacár szerepkörről is érkeztek hírek Trump környezetéből. A kormány átvételét segítő stáb állítólag már megkezdte a kriptovilág fontosabb vezetőinek átvilágítását, hogy ki lenne alkalmas a pozícióra. Az Axios szerint elképzelhető, hogy a két pozíciót végül egyesítik, és egyetlen személy felel minden feltörekvő technológiaiért. Mivel a pozíció független lenne a szenátustól, a cárnak nagyobb lenne a mozgástere, és gyorsabban hozhatna döntéseket.

Annak, hogy a megfelelő személy kiválasztásában Musknak és Ramaswamynak lehet szava, a pozícióról eddig kiszivárgott információk magyarázzák. Az MI-cár egyik feladata ugyanis az lenne, hogy ösztönözze a magánberuházásokat, valamint összeterelje az állami és a magánforrásokat olyan fejlesztések mögé, melyek biztosítják, hogy az USA az MI-fejlesztés élvonalában marad. A másik viszont az, hogy megfelelő technológiát tegyen Musk hatákonysági minisztériuma mögé a pazarlás, a csalás és a visszaélések felszámolásának támogatására.

Retteghetnek a riválisok?

A helyzet azért érdekes, mert egyfelől Musk egy meglehetősen felkapott MI-cég, az xAI tulajdonosa – másfelől nyilvánosan összeveszett szinte minden riválisával Sam Altman OpenAI-vezértől az Alphabet vezérigazgatójáig, Sundar Pichaig. Az OpenAI (és közvetve a Microsoft) ellen perre is ment.

Az előzmények ismeretében a riválisok joggal tartanak attól, hogy Musk kihasználhatja szoros kapcsolatát a januárban hivatalba lépő elnökkel, és átvisz egy a saját cégei számára kedvező forgatókönyvet.

Mint arra a nemzetközi sajtó rendre felhívja a figyelmet, Donald Trump a korábbi ciklusához képest mintha komolyabb figyelmet szentelne a technológiai szektornak. Ezért is üdvözölte a korábban inkább demokrata érzelmű Szilícium-völgy az újrázását. (Az persze más kérdés, hogy a nagy mondásokból mi valósul meg.) A Financial Times szerkesztője, Rana Foroohar például az ún. techno-libertáriusok (Elon Musk, Peter Thiel, Marc Andreessen, Marc Zuckerberg stb.) visszatéréséről írt napokban megjelent véleménycikkében, akik a pici korlátok lebontásának reményében álltak Trump mellé. Ezt a várakozást tükrözi az is, hogy a választások után kilőtt a bitcoin és általában a kriptovaluták árfolyama.

A kripto-/MI-cár ötlete ileszkedik az eddigi Trump-mondások sorába. Az már más kérdés, hogy az elnök mellett markánsan kiálló Elon Musknak végül mennyi beleszólása lesz abba, hogy kinek a fejére teszik a cári koronát. A Reuters készített egy összeállítást, amiből kiderült: az általa preferált és az X-en népszerűsített emberek egyike sem került be Trump kormányába. De még van remény...

Közösség & HR

Sok dollárt szorgoskodtak össze uruknak az álcázott észak-koreai informatikusok

Az FBI szerint mindössze két cégen keresztül minimum 88 millió dollárral gazdagodott Phenjan abból, hogy hamis papírokkal olyan pozíciókba ülteti szakembereit, amelyeket a nemzetközi szankciók miatt egyáltalán nem tölthetnének be.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.