Remények szerint a Tactile Echo eredményeit a játék- és szórakoztatóipar mellett komolyabb kutatási területeken is kamatoztatni lehet.

Érdekes kísérletként is felfogható az a kutatási projekt, amelynek keretében a kiterjesztett- vagy virtuális valóság technológiáját a tapintással kombinálják, ugyanakkor a porjekten dolgozók szerint mindebből több alkalmazási területen bevethető, gyakorlati megoldások születhetnek.

Tapintható visszhangok

A Kaliforniai Egyetemen zajló munka prototípusa a Tactile Echoes (tapintható visszhangok) nevet kapta, ami jól összefoglalja, mivel van dolgunk. A szakemberek minimális technika bevonásával olyan rendszert építettek, amely képes dinamikusan reagálni és különböző visszacsatolásokat adni az emberi érintésre. A felhasználó ujjára helyezett apró érzékelő felfogja az ujjbegyekben generálódó apró rezgéseket, ahogy megérint valamit. Ezek a rezgések teljesen különböző jellegűek, attól függően például, hogy az alany milyen erővel, ideig érint meg egy felszínt, és természetesen az sem mindegy, hogy ez a felület milyen anyagból van, milyen keménységű vagy mintázatú.

 

 

Ahogy a fenti videóban is látszik, a rendszer számos különböző felhasználási módra bevethető. A tapintásból eredő, számítógépes jelekké alakított ingerülettel hangok, fények vagy akár érintéshez kapcsolódó mesterséges impulzusok is megteremthetők. Így történhet meg, hogy egy egyszerű asztalból vibráló fényekben játszó DJ-pult válik.

A korai tesztek során bebizonyosodott, hogy a felhasználók sokkal jobban bevonva érezték magukat egy-egy feladatba, játékba, amikor a Tactile Echoes rendszere szolgáltatta a mesterséges körítést.

Piacban gondolkodnak

Ahogy említettük, a Tactile Echoes még mindig csak prototípus állapotban van, ám a fejlesztők bíznak benne, hogy megoldásukra vevő lesz az üzleti szféra. A csapata kész együttműködni partnervállalatokkal azért, hogy a technológia kereskedelmi forgalomba hozható termékekben jelenjen meg. Ilyen lehetnek például a bármilyen asztalon működő játékok, zenei eszközök, vagy éppen különböző oktatási segédletek.

Piaci hírek

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.