Kutatások is bizonyítják: a képzés támogatása megtérül a vállalatnak. A Skillsoft nevű amerikai oktatástechnológiai cég egy elemzése szerint érzékelhetően nő egy szervezet hatékonysága, ha az alkalmazottak magas szintű szakmai minősítést szereznek a vállalt számára fontos technológiákból. A vizsgát letevők is jól járnak: egy-egy kurrens minősítés jelentősen megdobhatja a fizetéseket.
A Skillsoft összegyűjtötte, hogy melyik minősítés mennyit ér. Bár összeállításuk amerikai hangsúlyú, ma már az IT-s munkaerőpiac minden szempontból globális – globális piacon dolgozó cégek foglalkoztatnak munkájukat globális piacon értékesítő munkavállalókkal. Így ha más is a bérszínvonal San Franciscóban, Berlinben, Budapesten vagy Bukarestben, a technológiai tudás iránti igény ugyanaz.
A top 10 legjobb fizetéssel kecsegtető minősítések közé egy kivétellel csak felhős és biztonsági certifikációk fértek be. A felhőhöz kötődők közül négy a Google-é, három az AWS-é. Érdekes ugyanakkor, hogy még a top 10-en belül is nagy a szórás az átlagfizetésekben: az első és a 10. helyezett között jelentős, évi több mint 40 ezer dollár a különbség.
Kiderült az is, hogy projektmenedzserekre mindig nagy szükség van. A PMI-nél megszerezhető Project Management Professional (PMP) minősítés a harmadik legmagasabb fizetéssel kecsegtet, az átlag évi 176 ezer dollár. A vizsga előfeltétele több év tapasztalat és szervezett képzésen való részvétel.
A legkeresettebb Google-minősítések
A Skillsoft kutatása nem magyarázza, egyszerűen rögzíti a tényt: a Google Cloud-tudás sokat ér. A vállalat felhőjéhez kapcsolódik a két legmagasabb átlagfizetés. A Professional Cloud Architectek átlagosan évi 210 ezer dollárt keresnek, a Professional Data Engineerek átlaga pedig 194 ezer dollár.
A Professional Cloud Architect minősítés azt igazolja, hogy az ezt megszerző szakember képes a Google Cloud technológiákkal skálázható és biztonságos üzleti megoldásokat tervezni, fejleszteni és üzemeltetni, továbbá képes elemezni és optimalizálni üzleti folyamatokat a biztonság és a megfelelőség szem előtt tartásával. A minősítés (ahogy szinte minden Google-minősítés) szavatossági ideje korlátozott: jelen esetben két év, utána újra kell vizsgázni. Bár a vizsgának nem előfeltétele, nem árt legalább három év felhős munkatapasztalat, azaz a minősítést nem kezdőknek szánják.
A Professional Data Engineer minősítés megszerzéséhez arról kell számot adnia a jelöltnek, hogy magas szinten elsajátított mindent, ami egy adatfeldolgozó rendszer tervezéséhez, építéséhez és üzemeltetéséhez kell (adatgyűjtéstől a kontrollig). A szakértők ezt a vizsgát is azoknak ajánlják, akik már rendelkeznek (felhős) munkatapasztalattal.
A fentiekhez képest jóval kisebb jövedelemmel kecsegtet a 7. és 8. helyre befutó Professional fokozatú Cloud Database Engineer (163 ezer dollár) és az Associate fokozatú Cloud Engineer (161 ezer dollár), pedig a Cloud Database Engineer vizsgára jelentkezőknek javallott (de nem kötelező) a két év felhős, lehetőleg google-ös tapasztalat. Az Associate Cloud Engineer minősítésre hajtóknak fél év gyakorlatot javasolnak.
Az AWS Certified Solutions Architect minősítésének a Professional (4.) és az Associate (9. hely) fokozata is bekerült a top 10-be 174 ezer, illetve 160 ezer dollár éves átlagkeresettel. Az elnevezés itt is önmagáért beszél: a minősítést megszerző szakember képes magas színvonalon AWS-környezetben alkalmazásokat tervezni, telepíteni, üzemeltetni. A Professional vizsgához kötelező legalább két év gyakorlat felhőarchitektúra AWS-en történő tervezésében és telepítésében. Az Associate fokozatú diplomához, ami ugyanezt tanúsítja kicsiben, csak javasolt a gyakorlat.
Továbbra is sláger a biztonság
A top 10-ben három hely jutott a a biztonsági szakembereknek. Az ISACA által kiadott Certified Information Security Manager (CISM, 5. hely) mindazt a tudást lefedi, amire egy vállalatnál szüksége lehet egy információbiztonsági vezetőnek. Ennek megfelelően a vizsga előfeltétele legalább öt év (10 évnél nem régebbi) információbiztonsági munkatapasztalat. A CISM minősítés öt évig érvényes, és továbbképzéshez kötött. Az átlagfizetés 167 ezer dollár.
Hasonló tudást igazol a (ISC)² tanúsítványa, a Certified Information System Security Professional (CISSP, 10. hely) is. Itt is előfeltétel a legalább öt év IT- és rendszerbiztonsággal kapcsolatos munkatapasztalat. A CISSP-ek átlagfizetése 157 ezer dollár.
Emellett az AWS egy biztonsági minősítése, a Certified Security – Specialty került be az élcsapatba a 6. helyen. Annak ajánlják, akinek van legalább öt év IT-biztonsági és két év AWS-tapasztalata. Majdnem olyan jól fizet, mint a CISM: évi 166 ezer dollár az átlag.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak