Már csak a lehetőségtől, hogy esetleg egyesülhet az Uber és a Grubhub, felívelt a két cég árfolyama.

Komoly felvásárlással lendítene ételszállítási üzletágán az Uber, tudta meg a Reuters. A veszteséget veszteségre halmozó fuvarozó cég előre menekülne: belső információk szerint tárgyalásokat kezdtek a chicagói székhelyű Grubhub felvásárlásáról.

Bár a lehetséges árról nem szivárogtak ki infók, a 2004-ben alapított házhoz szállító cég piaci kapitalizációja jó kiindulópont ahhoz, hogy elképzeljük, mennyi pénzről folyhatnak a megbeszélések. A DoorDash után a második legnagyobb ételszállító cég a tárgyalások kiszivárgása előtt 4,3 milliárd dollárt ért (az Uber értéke 55 milliárd).

Akik Grubhub-részvényekben tartották a befektetéseiket, mindenesetre már nyertek: a tárgyalások hírére az árfolyam rakétaként lőtt ki (a cég piaci értéke így most már nagyjából 5,5 milliárd), de az Uber papírjai is nyertek több mint 2 százalékot. A Grubhub eddig zuhanásban volt, mivel az első negyedévben veszteséges cég bejelentette, hogy a második negyedéves profitjából a partner éttermek talpon maradását kívánja segíteni.

A tárgyalásokat egyik cég sem erősítette meg: az Uber szóvivője nem reagált a Reuters megkeresésére, a Grubhub pedig azt nyilatkozta, hogy az iparágban van értelme a konszolidációnak. Egyesek elemzők szerint az Uber érdeke az, hogy elhúzza a tárgyalásokat a járvány végéig. Ha ugyanis akkor csökken az ételkiszállítás iránti kereslet, csökken a kiszállító cégek értéke is.

A kétszereplős piac az Ubernek kedvez

A chicagói cég az amerikai ételkiszállítási piac 28 százalékét birtokolja (a Seamless 2014-es felvásárlása révén Londonban is jelen van). Az Uber Eatsé a piac ötöde. A legnagyobb konkurens a San Franciscó-i DoorDash 42 százalékos részesedéssel.

A felvásárlással lényegében kétszereplőssé válna a piac, amin dömpingárakkal további részesedést szerezhet és a legnagyobb szereplővé avanzsáló. Mivel az emberek átpártolása a kiszállító cégekhez tartós is lehet, egyáltalán nem mindegy, melyik szereplő milyen pozícióból vág neki a járvány utáni versenynek.

Az Uber Eats jelenleg egyébként a taxis cég leggyorsabban növő üzletága: az első negyedévben 53 százalékkal nőttek a bevételei (tavalyi 536 millióról 819 millió dollárra), de ezzel együtt is veszteséges volt. A vállalat összességében 2,9 milliárdos mínusszal zárta az év első három hónapját. Ebben van ugyan sok egyszeri tétel – például a vállalat ázsiai érdekeltségei miatti veszteségleírás –, de azoktól megtisztítva is nettó 1,1 milliárd dollárnál állt meg a veszteségszámláló.

 
Uber nettó profit 2019-2022 előrejelzés
Infogram


Az Uber Eats még mindig keresi a helyét. A vállalat januárban eladta indiai érdekeltségét, május elején pedig nyolc országban – köztük három közép-kelet-európaiban, Csehországban, Romániában és Ukrajnában – zárt be. Az indoklás szerint ezek marginális piacok a vállalat szempontjából, amely inkább a fejlettebb piacokra összpontosít.

Nem biztos, hogy sima menet lesz

Nem mindenkinek tetszik, hogy a két cég egyesülhet. David Cicilline demokrata képviselő, az amerikai képviselőház monopóliumellenes albizottságának elnöke azt nyilatkozta, hogy a tervezett ügylet is megerősíti: szükség van a bizottság által követelt cégegyesítési moratóriumra. Cicilline szerint az Uber az ún. predátor vállalkozások közé sorolható, amely most a járványhelyzeten akar nyerészkedni.

Egy New York-i vendéglátóipari szövetség vezetője szerint az összeolvadás növeli a partner éttermek kiszolgáltatottságát. A házhoz szállító platformokat üzemeltető cégek birtokolják ugyanis a legnagyobb értéket, az ügyféladatokat, melyek birtokában át tudják terelni magukhoz az éttermekhez közvetlenül forduló ügyfeleket is.

Monopóliumügyben kompetens független szakértők szerint viszont a szabályzó hatóságok engedélyezik az ügyletet – bár voltak köztük olyanok, akik hosszú vizsgálatot valószínűsítenek –, már ha az Uber és a Grubhub meg tud állapodni.

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.