A stratégia 2020-ig szól. Az iparágnak egy pedig egy segédletet is készített a frekvenciagazdálkodást szabályzó rendelet értelmezéséhez.

Korszerűsítette startégiáját a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), és egyben a frekvenciagazdálkodást szabályzó rendelet értelmezését segítő online interaktív weboldalt is készített. Ez a Spektrumgazdálkodást Támogató Információs Rendszer, azaz a STIR,. Az oldal a mintegy 600 oldalas 7/2015. (XI. 13.) NMHH rendelet, rövid nevén NFFF értelmezését könnyíti meg. Az oldalon mindig a hatályos verzió lesz fent, a szöveg értelmezését pedig interaktív információk segítik (definíciók, hivatkozott dokumentumok, lábjegyzetek, mellékletek).

Maga a stratégia az NMHH oldaláról letölthető pdf-ben. A stratégia nyilvánosságra hozatalával a hatóság egyrészt a kiszámíthatóságot akarja növelni, másrészt célként megfogalmazta az eredményes frekvenciahasználat ösztönzését és az indokolatlan spektrumfelhalmozás visszaszorítását is.

Kiszámítható szakmai és műszaki környezet

A stratégiában már rögzítették, hogy 2020-ig összesen hét sávot készítenek elő értékesítésre a 700 MHz-es sávtól a 26 GHz-esig, és értékesítési ütemtervet is meghatározták, ahogy azt is, hogy milyen módszerrel értékesítik a sávokat. Eszerint egyedül a 3400-3800 MHz-es sáv értékesítése zajlik majd árveréssel, az összes többinél a versenyeztetést tervez a hatóság. A stratégia szerint a versenyeztetést a szolgáltatók célravezetőbbnek tartják, mint az árverést, de az okokról nem esik szó a dokumentumban.

Arról viszont igen, hogy az értékesítési eljárás során meg kell határozni a frekvenciahasználat minimumkövetelményeit, és ha azt nem tarja be a nyertes, lehetőség lesz a frekvencia visszavételére.

A stratégia számol a másodlagos spektrumkereskedelem lehetőségével is – ez alatt az elnyert spektrumok közös használatát érti a hatóság –, amelynek szerinte versenyélénkítő hatása van, és a szolgáltatások minőségét is javíthatja.

A legnagyobb falat a 700 MHz

A jelenlegi helyzetet elemezve az NMHH a 700 MHz-es sáv értékesítését látja a legnagyobb kihívásnak. Jelenleg erre a sávra az Antenna Hungáriának van kizárólagos országos frekvenciahasználati jogosultsága. Ez 2020-ban jár le. Az NMHH 2×30 MHz-et adna át MFCN (Mobile/Fixed Communications Networks) célokra.

Az EU-tagok egyébként tegnap hagyták jóvá azt a tervet, amely a legfontosabb mobil spektrumok, közöttük a 700 MHz-es sáv felhasználását szabályozná EU-s szinten. A terv szerint ezt a sávot 2020. június 30-ától fel kell szabadítani a mobil széllessáv számára. A határidőt nagyon indokolt esetben az egyes tagországok két évvel tolhatnák ki.

Jelenleg ebben a sávban jellemzően a digitális televíziózás (DVB-T) és a különféle, koncerteken, rendezvényeken működő vezeték nélküli mikrofonok használják. Ugyanakkor a mobil adat szempontjából értékes csatornáról van szó, mert az ilyen frekvenciájú jel könnyebben leküzdi a tereptárgyak (pl. épületfalak) képezte akadályokat.

Mi lesz a műsorszórással

A GSMR üdvözölte is a javaslatot, mert ez nagyot dobna az LTE-s adatátvitelen, és az 5G bevezetését-elterjedését is segítené. A televíziós szolgáltatók azonban – érthető okokból – inkább 2030-ig tolnák ki a határidőt arra hivatkozva, hogy a szolgáltatások átrakása másik sávba számukra extra kiadást jelent. A sávot Németországban és Franciaországban egyébként már használatba vették a mobilszolgáltatók, Dánia, Finnország, Nagy-Britannia és Svédország pedig egy-két éven belül meglépi ugyanezt.

Az NMHH láthatólag már a 2020-as határidő tartja irányadónak. Mire ki kell üríteni a mobil szélessáv számára a 700 MHz-et, addigra "már számolni kell a DVB-T2-vel is, ami valamelyest pótolni tudja a két DVB-T multiplex kiesését" – fogalmaz a stratégia. A jelenlegi DVB-T technológiával 2020-tól csupán három hálózat alakítható ki majd. Ahhoz tehát, hogy a jelenlegi csatornakínálat ne csökkenjen vagy akár növekedjen is, technológiaváltás kell. További kihívást jelent HD és UHD műsorok terjedése. Ha jön a DVB-T2, akkor arra az NMHH szerint ugyanúgy kell felkészülni, mint a már lezajlott analóg-digitális átállásra.

Készülni kell az 5G-re

Jelenleg összesen mintegy 100 MHz-nyi frekvencia van a mobilszolgáltatók birtokában. Ez az LTE és LTE Advanced szolgáltatásokhoz elegendő, az 5G.hez azonban kevés. A stratégia úgy határozza meg az 5G-t, hogy legalább 10 Mbit/s sebességet biztosít 1 ms késleltetéssel. Ehhez kb. 500–1000 MHz sávszélesség kell, amit szükséges, amit a 32 GHz-es és 66–71 GHz-es sávokban lehetne biztosítani. Egyelőre a NMHH az utóbbi sávban gondolkodik, de mint a stratégia fogalmaz: valószínűleg szükség lesz 10 GHz alatti sáv kijelölésére is.

Mobilitás

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.