Bebizonyították: nem volt hátsó kapu a népszerű TrueCrypt titkosító alkalmazásban. Veszélyes hibákat azonban találtak.

Néhány éve még a Bitport is ajánlotta kisebb szervezeteknek az ingyenes TrueCrypt titkosító alkalmazást, melynek fejlesztésével tavaly májusban teljesen váratlanul felhagytak. A Snowden-üggyel terhelt környezetben egyből lábra kaptak az összeesküvés-elméletek. Főleg azok után, hogy a botrány kirobbanása után két népszerű, titkos kommunikációt biztosító szolgáltatás is felfüggesztette működését. A Lavabit üzemeltetője, Ladar Levison, és a Silent Circle közel egy időben jelentették be, hogy megszüntetik a titkosított levelezést biztosító szolgáltatásukat, mert nem tudták garantálni azt, ami a szolgáltatásuk lényege lett volna: a rendszerükön folytatott levelekhez a tartalom tulajdonosain kívül soha senki sem férhessen hozzá.

Mintegy háromnegyed évvel később, 2014 májusában a TrueCrypt fejlesztői is felhagytak a népszerű, ráadásul ingyenesen alkalmazás fejlesztésével. A magyarázat eléggé furcsa volt, így nem csoda, hogy összeesküvés-elméletek sokasága született az okokra. A fejlesztők egyébként arra hivatkoztak – mint azt a Biztonságportál összefoglalójában olvasható –, hogy a Windows XP támogatásának megszűnésével okafogyottá vált a szoftverük, mert a korszerűbb operációs rendszerek már támogatják a teljes lemezes titkosítást.

Még egy tényező volt, ami a konteógyártók malmára hajtotta a vizet. A fejlesztők ugyanis azt javasolták a TrueCryot felhasználóinak, hogy térjenek át más program használatára, mert a szoftverekben biztonsági hibák lehetnek. Ergo – vonták le a következtetés sokan – valószínűleg hátsó kapu van a rendszerben, amit a készítők nem mertek felvállalni.

Itt a nagy leleplezés: nem volt backdoor

Mostanra kiderült: nem volt backdoor a TrueCryptben, sőt nagyon is biztonságos alkalmazás volt. Hibák persze voltak benne, ám azok akár javíthatók is lennének.

A szoftver egyik, az iSEC Partners által végzett auditja egyébként épp tavaly májusban zárult. Az iSEC jelentése 11 biztonsági rést tártak fel a programban, ám azok egyike sem volt backdoor, de más kártékony célú kódokra sem utalt.

Az audit azonban – a program elterjedtsége és a fejlesztés váratlan leállítása miatt is – folytatódott. Ezt azonban már az NCC Group végezte el. A napokban közzé tett jelentés megerősítette az iSEC megállapításait: nem volt a TrueCryptben hátsó kapu. De nem csak hátsó kaput nem találtak, hanem olyan jelentős hibát sem, ami átlagos körülmények között veszélyeztetné a szoftver által védett adatokat – mondta el Matthew Green, az Open Crypto Audit Project titkosítási szakértője.

Sérülékenységek persze vannak

Az NCC talált azonban négy komolyabb hibát, köztük két magas veszélyességűt. A legkomolyabb bug a véletlenszám-generálást érintette – ezt a a Windows Crypto API hibás kezelésére vezették vissza a kutatók. Emellett az integritásellenőrzésben és az AES-titkosítás megvalósításában is találtak hibát az auditorok.

És hogy miért érdekes ez egy kifutott szoftver esetében? Nos, azért, mert a TrueCrypt erős alapjaiban az összeesküvés-elméletek ellenére sokan bíznak, és vannak leszármazottjai is, például a CipherShed. Ezek fejlesztése azonban nem halad valami gyorsan. További részleteket a Biztonságportál cikkében olvashatnak.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.