Idén márciusban az IBM két jelentős, azonnali hatályú bejelentést tett, amelyek kihatással lehetnek a Passport Advantage mennyiségi licenceket használó nagyvállalati IBM ügyfelekre. Az IBM-licencmegfelelőség "Achilles-sarka" a részkapacitás-licencelési feltételekkel járó rendszeres jelentéstételi kötelezettség teljesítése. Ennek hiányában (vagy nem megfelelő elvégzése esetén) egy gyártói audit a ténylegesen felhasznált mennyiség helyett a szerződésben foglaltak alapján megállapított licencfelhasználást veszi alapul. Ez a megközelítés a rendelkezésre álló licencvagyon többszörösét kitevő hiányt is eredményezhet.
A jelentéstételi kötelezettség teljesítésére a gyakorlatban leginkább megfelelő, és az IBM által megkövetelt eszköz – szűk körű kivételtől eltekintve (a részleteket korábbi cikkünkben olvashatják) – az IBM License Metric Tool (ILMT). Ez év márciusától azonban gyarapszik az alternatív megoldások köre: az IBM külön előzetes megállapodás hiányában is elfogad más SAM megoldásokat és azok jelentéseit a virtualizált környezetekben történő licencfelhasználás hiteles bizonyítékaként, tehát az ILMT alternatívájaként.
Melyek a jelenleg a részkapacitás feltételek teljesítésére alkalmas SAM eszközök, amelyek használatától az IBM szoftvereket virtualizált környezetben használó és felelősen szoftvergazdálkodó nagyvállalatok nem tekinthetnek el?
• Manuális (Excel alapú) jelentéskészítés az 1000 PVU-nál kisebb környezetekben, valamint az ILMT által még nem támogatott technológiák esetében (további feltételek itt).
• ILMT: HCL Big Fix technológiára épülő ingyenes, on-premise környezetben alkalmazható rendszer.
• Az ILMT-hez hasonló, de fizetős, viszont több szoftvergyártó kezelésére is alkalmas HCL Big Fix Inventory.
• Flexera One IBM Observability IT Asset Management, amely az IBM SaaS-megoldása.
• Flexera One IT Asset Managment, amely a Flexera SaaS-megoldása.
• Az IBM License Service, amely felhőalapú konténerizált környezetekben kötelezően használható megoldás.
• Az IBM License Advisor, amely egy a konténerizált környezetek és az ILMT adatokat integráló megoldás.
A felsorolt eszközök közül az ILMT és a License Service ingyenes, míg a többi alkalmazás kereskedelmi licenc alatt használató.
A másik bejelentés az ILMT "kistestvérét" érintette. Az ILMT Lite – amely lényegében a BigFix architektúrától független, szeparált környezetek felmérésére szolgáló "kézi szken" megoldás általános használatát jelenti – immár nemcsak a 100, de az 500 szervernél kisebb környezetekben is elfogadott. Ez az eszköz hatékony lehet a kisebb, kevés szoftvert futtató környezetek rugalmas felmérésre. Azzal azonban számolni kell, hogy használata jelentős manuális ráfordítást igényel, ami nem biztos, hogy arányban áll azzal, amit a BigFix architektúrán megspóroltunk.
A teljes automatizáció egyelőre még csak vágyott cél
A szoftverszolgáltatások (SaaS) és a konténerizáció terjedésével a nagyvállalati IT-környezetek eszközmenedzsment szempontból egyre komplexebbé válnak. Az IT-büdzsé jelentős hányadát a licenc- és szoftver-előfizetési díjak teszik ki. A megfelelő IT-eszközmenedzsmentnek így sarokköve a hatékony szoftvereszközgazdálkodás, amelynek automatizációja változatlanul kihívást jelent. Ennek skálája széles, a Big Fix megoldások vagy akár az IBM Turbonomic ARM és a Flexera One integrációja hatékony segítséget nyújthat az IT-vagyon menedzsmentjében és vizualizálásában az klasszikus on-premise szoftverektől a szoftverszolgáltatásokon át a konténerizált felhőalapú megoldásokig, ötvözve az eszköz- és alkalmazás-menedzsment feladatokat.
Látnunk kell ugyanakkor, hogy a teljes automatizáció lehet ugyan cél, de teljes mértékben sosem valósítható meg. Akár a szerződéses feltételek alapján kötelezően használandó ingyenes eszközök működtetése is megköveteli a speciális üzemeltetési és szoftverlicencelési szakértelmet. Ennek hiányában nem végezhetők el azok az elemzések, amelyek a költséghatékony vagy akár csak a compliant eszközmenedzsment biztosításához elengedhetetlen üzleti döntések meghozatalához szükségesek.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak