Bár a tajvani óriáscég múlt héten még magabiztosan nyilatkozott a gyártási menetrendről, úgy tűnik, közel sem lesz zökkenőmentes a kínai üzemek újraindítása.
Hirdetés
 

Úgy tűnik, nehéz lesz tartani a néhány nappal ezelőtt tett magabiztos kijelentéseket, miszerint a koronavírus okozta problémák ellenére a Foxconn képes lesz a partnerekkel kötött megállapodásokat tartani. A több nagy informatikai vállalattal is bérgyártóként együttműködő tajvani cég háza tájáról ugyanis problémás hírek érkeztek.  

Lassan fognak üzemi hőmérsékletre melegedni

A Reuters tűzhöz közeli forrásokra hivatkozva arról írt, hogy a Foxconn csak jövő héttől tudja újranyitni Kínában lévő egységeit. Ráadásul ez a folyamat nem is fog egyik napról a másikra megtörténni. A várakozások szerint egy-két hét biztosan kell, mire a gyárak elérhetik a teljes termélési kapacitásukat.

Kína a vírus terjedését meggátolandó meghosszabbította a helyi újévi ünnepi időszakot és a mostani állás szerint a legtöbb üzem csak február 10-én kezdheti meg a munkát. Bizonyos cégek, így például a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősített helyi informatikai vállalatok azonban külön engedélyt kapnak. Különleges elbírálásért egyébként bármelyik Kínában termelő vállalat folyamodhat, de kérdéses, hogy a tajvani Foxconn esetében mennyire rugalmasak a politikai döntéshozók.

Az értesülések szerint a korlátozások alóli felmentést kérvényezte is a Foxconn, ám még pozitív elbírálás esetén sem könnyű a helyzet, hiszen a szigorú utazási szabályok miatt egyébként sem reális azt feltételezni, hogy február vége előtt megoldódhat a gyárak teljes felfuttatása.

A bezárások természetesen kihatással lesznek a tajvani gyártó éves eredményeire is. Hogy mennyire vág alá a profitnak az év eleji nehéz helyzet, azt viszont egyelőre magánál a Foxconnál is csak találgatni tudják.

Mindenkinek fáj

Persze nem a Foxconn az egyetlen cég, amelyiknél alaposan újra kell kalibrálni a 2020-ra vonatkozó üzleti terveket. Rögtön ott van az Apple, amely a hírek szerint márciusban mutatná be legújabb, olcsó(bb) árszintre belőtt telefonjait. Ha sikerül is tartani ezt a menetrendet, több mint valószínű, hogy az első hónapokban nem áll rendelkezésre majd az eltervezett induló mennyiség.

Nem kizárólag az Apple-nek főhet duplán a feje a koronavírus miatt. Számos más nagy informatikai nagyvállalatot is komoly gyártási kapcsolatok fűznek Kínához. Ott készül például az Amazon Echo okoshangszórója, a Microsoft Xbox konzola, vagy éppen a rivális Sony Playstationje, de érintett lehet a Nintendo Switch is.

A legnagyobb problémákkal természetesen a vírus felbukkanásának helyszínén, azaz Kínában kell számolni. A járvány már most is komoly fennakadásokat okozott az ország életében. Ha minden jól alakul, akkor talán a nemzetközi kereskedelem kevésbé érzi meg a vészhelyzetet, illetve a globális nagyvállalatok is át tudnak lendülni egy-két hónap bizonytalanságon, ám Kínának egy pozitív forgatókönyv esetén is nagy árat kell fizetnie. Elemzők máris arról beszélnek, hogy az ország informatikai szektorában jelentős zavarokat okoz a járvány. A GlobalData korábban 8 százalék körüli bővülést jósolt a kínai IKT szektorban, ám ma már maximum 6-ot valószínűsítenek. Miközben a vírust még nem sikerült megfékezni.

Piaci hírek

India körül fogócskázik egymással Trump és az Apple

Az amerikai elnök szerint az Apple nem jól teszi, ha Kínából Indiába költözteti az iPhone-ok gyártását, de a vállalat fő beszállítója a diktátum ellenére is másfél milliárd dollárt fektet ottani tevékenységének fejlesztésébe.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.