Úgy tűnik, nehéz lesz tartani a néhány nappal ezelőtt tett magabiztos kijelentéseket, miszerint a koronavírus okozta problémák ellenére a Foxconn képes lesz a partnerekkel kötött megállapodásokat tartani. A több nagy informatikai vállalattal is bérgyártóként együttműködő tajvani cég háza tájáról ugyanis problémás hírek érkeztek.
Lassan fognak üzemi hőmérsékletre melegedni
A Reuters tűzhöz közeli forrásokra hivatkozva arról írt, hogy a Foxconn csak jövő héttől tudja újranyitni Kínában lévő egységeit. Ráadásul ez a folyamat nem is fog egyik napról a másikra megtörténni. A várakozások szerint egy-két hét biztosan kell, mire a gyárak elérhetik a teljes termélési kapacitásukat.
Kína a vírus terjedését meggátolandó meghosszabbította a helyi újévi ünnepi időszakot és a mostani állás szerint a legtöbb üzem csak február 10-én kezdheti meg a munkát. Bizonyos cégek, így például a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősített helyi informatikai vállalatok azonban külön engedélyt kapnak. Különleges elbírálásért egyébként bármelyik Kínában termelő vállalat folyamodhat, de kérdéses, hogy a tajvani Foxconn esetében mennyire rugalmasak a politikai döntéshozók.
Az értesülések szerint a korlátozások alóli felmentést kérvényezte is a Foxconn, ám még pozitív elbírálás esetén sem könnyű a helyzet, hiszen a szigorú utazási szabályok miatt egyébként sem reális azt feltételezni, hogy február vége előtt megoldódhat a gyárak teljes felfuttatása.
A bezárások természetesen kihatással lesznek a tajvani gyártó éves eredményeire is. Hogy mennyire vág alá a profitnak az év eleji nehéz helyzet, azt viszont egyelőre magánál a Foxconnál is csak találgatni tudják.
Mindenkinek fáj
Persze nem a Foxconn az egyetlen cég, amelyiknél alaposan újra kell kalibrálni a 2020-ra vonatkozó üzleti terveket. Rögtön ott van az Apple, amely a hírek szerint márciusban mutatná be legújabb, olcsó(bb) árszintre belőtt telefonjait. Ha sikerül is tartani ezt a menetrendet, több mint valószínű, hogy az első hónapokban nem áll rendelkezésre majd az eltervezett induló mennyiség.
Nem kizárólag az Apple-nek főhet duplán a feje a koronavírus miatt. Számos más nagy informatikai nagyvállalatot is komoly gyártási kapcsolatok fűznek Kínához. Ott készül például az Amazon Echo okoshangszórója, a Microsoft Xbox konzola, vagy éppen a rivális Sony Playstationje, de érintett lehet a Nintendo Switch is.
A legnagyobb problémákkal természetesen a vírus felbukkanásának helyszínén, azaz Kínában kell számolni. A járvány már most is komoly fennakadásokat okozott az ország életében. Ha minden jól alakul, akkor talán a nemzetközi kereskedelem kevésbé érzi meg a vészhelyzetet, illetve a globális nagyvállalatok is át tudnak lendülni egy-két hónap bizonytalanságon, ám Kínának egy pozitív forgatókönyv esetén is nagy árat kell fizetnie. Elemzők máris arról beszélnek, hogy az ország informatikai szektorában jelentős zavarokat okoz a járvány. A GlobalData korábban 8 százalék körüli bővülést jósolt a kínai IKT szektorban, ám ma már maximum 6-ot valószínűsítenek. Miközben a vírust még nem sikerült megfékezni.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak