Megrázó következtetésre jutottak az Ohio Állami Egyetem kutatói abban a kísérletben, amellyel a generatív algoritmusok potenciális használatát, illetve annak következményeit vizsgálták kifejezetten a baráti csevegéseknél. Mivel már a címben is lelőttük a poént, így nem érhet senkit váratlanul: az emberek kevésbé bíznak meg azokban, akikről kiderül, hogy mesterséges intelligenciával íratták meg a nekik szánt személyes üzeneteket.
Az amerikai kísérletben több mint 200 fő vett részt, akiknek egy Taylor nevű kitalált személlyel kellett baráti kapcsolatot ápolni szöveges üzenetek formájában. Az önkénteseknek különböző élethelyzetekben (kiégés, munkahelyi konfliktus, szülinapi előkészületek) kellett társalgást kezdeményezni Taylorral, hogy utóbbi támogatást, illetve tanácsot adjon, ahogy az egy baráttól elvárható. A kapott válaszokat a résztvevők mindegyike "figyelmesnek" értékelte.
Az embereket ezt követően három egyenlő csoportra osztották, és mindháromnak más-más verziót mondtak azzal kapcsolatban, miként született Taylor válasza. Az első csoport úgy tudta, hogy sem ember, sem algoritmus nem "súgott", azaz Taylor saját maga írta az üzenetet. A másodiknak azt mondták, hogy generatív algoritmus támogatta a szövegalkotást. Az utolsó csoport pedig úgy tudta, hogy Taylor egy harmadik személy bevonásával szülte meg a reakcióját.
Ki hitte volna?!
És ahogy azt már fentebb többször elejtettük: a résztvevők elsöprő többsége negatívan értékelte a helyzetet, miszerint egy barátjának külső segítségre (legyen az MI vagy ember) van szüksége, ha a kapcsolat ápolásáról van szó.
A kutatást vezető kommunikációs professzor elmondása szerint az emberek "kevésbé érzik magukat elégedettnek", ha barátaiknak algoritmusok segítségére van szüksége a személyes üzenetek megfogalmazásához, és mindez nagyobb valószínűséggel vezet oda, hogy az érintett fél "bizonytalanabbnak érzi magát" a kapcsolatában.
Mindezt a szakember azzal magyarázta szakmailag, hogy egy kapcsolatban az erőfeszítés megléte alapvető fontosságú. Márpedig egy dolog megíratni az értekezlet memóját az MI-vel, és teljesen más letudni egy baráti csevegést azzal, hogy választ gyártatunk a generatív algoritmussal.
Akit a tudományos kísérlet részletesebben is érdekel, a kutatók ebben a publikációban foglalták össze munkájuk eredményét.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak