Mindez józan ésszel is belátható, de most már vannak tudományos kísérletből származó eredményeink is az állítás megtámogatására.

Megrázó következtetésre jutottak az Ohio Állami Egyetem kutatói abban a kísérletben, amellyel a generatív algoritmusok potenciális használatát, illetve annak következményeit vizsgálták kifejezetten a baráti csevegéseknél. Mivel már a címben is lelőttük a poént, így nem érhet senkit váratlanul: az emberek kevésbé bíznak meg azokban, akikről kiderül, hogy mesterséges intelligenciával íratták meg a nekik szánt személyes üzeneteket.

Az amerikai kísérletben több mint 200 fő vett részt, akiknek egy Taylor nevű kitalált személlyel kellett baráti kapcsolatot ápolni szöveges üzenetek formájában. Az önkénteseknek különböző élethelyzetekben (kiégés, munkahelyi konfliktus, szülinapi előkészületek) kellett társalgást kezdeményezni Taylorral, hogy utóbbi támogatást, illetve tanácsot adjon, ahogy az egy baráttól elvárható. A kapott válaszokat a résztvevők mindegyike "figyelmesnek" értékelte.

Az embereket ezt követően három egyenlő csoportra osztották, és mindháromnak más-más verziót mondtak azzal kapcsolatban, miként született Taylor válasza. Az első csoport úgy tudta, hogy sem ember, sem algoritmus nem "súgott", azaz Taylor saját maga írta az üzenetet. A másodiknak azt mondták, hogy generatív algoritmus támogatta a szövegalkotást. Az utolsó csoport pedig úgy tudta, hogy Taylor egy harmadik személy bevonásával szülte meg a reakcióját.

Ki hitte volna?!

És ahogy azt már fentebb többször elejtettük: a résztvevők elsöprő többsége negatívan értékelte a helyzetet, miszerint egy barátjának külső segítségre (legyen az MI vagy ember) van szüksége, ha a kapcsolat ápolásáról van szó.

A kutatást vezető kommunikációs professzor elmondása szerint az emberek "kevésbé érzik magukat elégedettnek", ha barátaiknak algoritmusok segítségére van szüksége a személyes üzenetek megfogalmazásához, és mindez nagyobb valószínűséggel vezet oda, hogy az érintett fél "bizonytalanabbnak érzi magát" a kapcsolatában.

Mindezt a szakember azzal magyarázta szakmailag, hogy egy kapcsolatban az erőfeszítés megléte alapvető fontosságú. Márpedig egy dolog megíratni az értekezlet memóját az MI-vel, és teljesen más letudni egy baráti csevegést azzal, hogy választ gyártatunk a generatív algoritmussal.

Akit a tudományos kísérlet részletesebben is érdekel, a kutatók ebben a publikációban foglalták össze munkájuk eredményét.

Konzumer tech

A végeken tesztelték a világ nélküli orosz világhálót

Az orosz hírközlési hatóság kezdeményezte próba során Dagesztán, Csecsenföld és Ingusföld egyes területein vált elérhetetlenné a külvilág. Beszámolók szerint a retesz a legtöbb VPN-megoldáson is kifogott.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.