Donald Trump tegnap jelentette be az Egyesült Államokba importált áruk többségére vonatkozó, több mint 100 országra vonatkozó új vámtételeket, amelyek még az óceán közepén fekvő, lakatlan szigeteket is érintenek. A döntés értelemszerűen nem csak emiatt különleges, hiszen az időközben megjelent kommentárok jó része kisebb-nagyobb pusztítás jósol a nemzetközi gazdaságban, fokozva egy küszöbön álló recesszió miatti aggodalmakat. Az intézkedéseknek a technológiai iparágban is komoly hatásai lesznek, ahogy a globális technológiai kereskedelem jelentős szereplői és az USA fontos gazdasági partnerei is súlyos csomagokat kaptak.
Kínára például az eddigi 20 százalékon felül újabb 34 százalékos, Tajvanra 32 százalékos, Indiára 26 százalékos, Japánra pedig 24 százalékos vámokat vetnek ki, aminek egyik legnagyobb vesztese éppen az agyonreklámozott és agyonfinanszírozott MI-iparág lehet. A Csodálatos Hetes (M7) néven emlegetett vállalatok, vagyis az Alphabet, az Amazon, az Apple, a Meta, a Microsoft, az Nvidia és a Tesla részvényei éppen szabadesésben vannak: a befektetők a bizonytalanágra a papírok eladásával reagálnak, ahogy a nem éppen rakétázó mesterségesintelligencia-ágazatnak fel kell készülnie az energiaköltségek és fontos nyersanyagok árának emelkedésére.
Még a robotok szerint sem így kellene
A történet egyik kevésbé lényeges, de nem kevésbé érdekes szála, hogy egyre többen feltételezik: az új vámrendszer modelljét egy MI-chatbot segítségével dolgozhatták ki. Ilyesmivel egyébként már vádolták az új amerikai kormányzatot, amikor a hanyagul megírt elnöki rendeletek szövegében a mesterségesintelligencia-eszközökre jellemző mintákat véltek felfedezni. A Cointelegraph tegnapi riportja pedig azt pedzegeti, hogy a friss intézkedéseket éppenséggel egy MI-chatbot javasolhatta. A sebtében végrehajtott kísérletek szerint ugyanis az olyan chatbotok, mint az OpenAI ChatGPT, éppen ilyen számításokkal állnak elő, ha utasítást kapnak: adjanak valamilyen módszert a más országokra kivetendő, minimum 10 százalékos vámok kiszámítására, ami eltünteti az amerikai kereskedelmi deficitet.
A sokat emlegetett képlet az összeállítások alapján a ChatGPT, a Claude vagy az Elon Musk-féle Grok robot válaszaiban is megjelenik, ami nyilvánvalóan egybeesés is lehet, de a kíváncsi felhasználók szerint akár arra is utalhat, hogy a felkészült tisztviselők a technológiát hívták segítségül a mesterterv kidolgozására. A beszámolók azonban kiemelik, hogy még az említett MI-robotok is arra figyelmeztetnek a válaszukban, hogy ilyen vámok kivetésének nem lenne sok értelme: a ChatGPT szerint a módszer kialakít ugyan egy durván arányos szabályozást a versenyfeltételek kiegyenlítésére, de "figyelmen kívül hagyja a nemzetközi kereskedelem bonyolult dinamikáját, így a rugalmasságot, a várható megtorló intézkedéseket és az ellátási lánc működésének nüanszait is".
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak