A "kel el" természetesen csak képletesen értendő, mivel a programcsomagot ingyenesen le lehet tölteni.

Megnőtt az érdeklődés a Microsoft Office legelterjedtebb nyílt forráskódú alternatívája iránt. A 25.2-es verzió február végi megjelenése óta hetente közel egymillióan töltik le a LibreOffice-t, írta az amerikai Computerworld a The Document Foundation németországi munkatársára, Mike Saundersre hivatkozva. Legutóbb 2023-ban volt hasonlóan nagy a keresletet a programcsomagra.

Jelenleg a LibreOffice a legnépszerűbb nyílt forráskódú irodai (vagy ahogy manapság a Microsoft nyomán nevezik: hatékonyságnövelő) programcsomag. Alternatívái – pl. az Apache OpenOffice vagy a Collabora Online – az utóbbi időszakban veszítettek a népszerűségükből. Az OpenOffice-nak a fejlesztése is lelassult, utoljára 2023 decembere óta kapott frissítést. A Sun Microsystems által megnyitott StarOffice-ból kinövő Collabora Online-t folyamatosan fejlesztik ugyan, de nincs desktop verziója.

Költségcsökkentés és nagyobb kontroll

A The Document Foundation munkatársának állítását a Gartner is megerősítette. A kutatócég egyik vezető elemzője, Jason Wong szerint nem csak az ingyenesség az oka a LibreOffice népszerűségének. Azok a szervezetek (és egyéni felhasználók) is előszeretettel használják, melyek nem akarják a felhőbe költöztetni az irodai szoftvereiket. A két legkifinomultabb csomag, a Microsoft 365 és a Google Workspace ugyanis alapvetően a felhőre koncentrál.

Ami mégis sokakat visszatart a LibreOffice vagy egyéb alternatív csomagok használatától, hogy speciális erőforrásokra lehet szükség. A nyílt forráskódú termékek – és ez alól a LibreOffice sem kivétel – általában olyan önjáró felhasználókat feltételeznek, akik önállóan el tudják végezni például a szoftver karbantartását. (A másik lehetőség, hogy a rendszerint amúgy is túlterhelt rendszergazdákra/üzemeltető csapatra testálják a feladatot.)

A csomagnak jelentős bázisa van. A The Document Foundation 200 milliós felhasználóval számol. Zömük olyan végfelhasználó, aki otthoni gépére keres ingyenes Microsoft-alternatívát. De a szervezeti felhasználók száma is dinamikusan gyarapszik. A legutóbbi nagy fogás Schleswig-Holstein tartomány Németországban. A tartományi kormányzat tavaly jelentette be, hogy a kormányzati szerveknél, hivataloknál 30 ezer számítógépen cseréli LibreOffice-ra a Microsoft csomagját.

Az ilyen nagy bejelentéseket leszámítva a valós használatról azonban csak becslései vannak a The Document Foundationnek, mivel – állítása szerint – semmilyen módon nem követi a szoftver telepítőit. Bár az OpenOffice Linuxon is fut, Saunders szerint a felhasználók többsége windowsos gépen telepíti, és még a macOS-t használók is többen vannak, mint a linuxozók. Annak ellenére van ez így, hogy több olyan Linux disztribúció létezik, ami alapból tartalmazza a LibreOffice-t.

Diszkrét MI is lehet hozzá

Saunders a csomag továbbfejlesztéséről is beszélt a Computerworldnek. Szerinte a LibreOffice-t használók egyszerű felületet akarnak, és nem szeretnék, hogy a mesterséges intelligencia mindenbe beleüsse az orrát.

Ezzel együtt nem mondanak le az MI kínálta lehetőségekről, a megoldást azonban külső fejlesztőktől várják bővítmények formájában. A felhasználó pedig majd eldönti, hogy melyiket és mikor akarja használni.

Piaci hírek

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.