Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.

A mesterséges intelligenciával generált, rossz minőségű tartalom már a Wikipédia használhatóságát is veszélyezteti, ezért az online enciklopédia szerkesztőinek egy csoportja elindította a WikiProject AI Cleanup programot a forrás nélküli, rosszul megírt, MI-vel létrehozott tartalmak elleni fellépésre. A kezdeményezés célja saját meghatározásuk szerint nem a mesterséges intelligencia felelős felhasználásának akadályozása, hanem azoknak a hallucinatív vagy más módon haszontalan mesterségesintelligencia-tartalmaknak a semlegesítése, amelyek rombolják az évtizedek óta működő webes ismerettár nívóját.

A szerkesztők a 404 Mediának nyilatkozva elmondták, hogy az MI visszaélésszerű használata egyes esetekben egészen nyilvánvaló. Ilyenek a tipikus chatbot-válaszok, amikor a Wikipédia-bejegyzésekben is megjelennek az "ismereteim legutóbbi frissítése szerint" kezdetű bekezdések. Emellett felismerhetők olyan szövegminták és gyakran alkalmazott kifejezések, amelyek segítenek a silány MI-kimenetek vagy szándékos átverések kiszűrésében. Hasonló stílusokat egyébként a ChatGPT segítségével is sikerült replikálniuk, ami szintén hozzájárul a mesterséges tartalom kirívó eseteinek gyorsan észleléséhez.

Nehéz lesz feltartóztatni az áradatot

Mindez azonban csak a jéghegy csúcsa, amennyiben a rossz minőségű, mesterséges intelligenciával gyártott tartalmat sokszor nehéz kiszúrni – különösen, ha összetett szövegekben elrejtett, magabiztosan tálalt hibákról van szó. A 404 riportja példának hozza fel egy olyan oszmán erődítmény részletesen kidolgozott történetét, ami valójában sohasem létezett, de a szöveg elég koherens volt hozzá, hogy egy 13. századi oszmán építészetre specializálódott szerkesztőn kívül bárkinek feltűnjön a dolog. A mesterséges intelligenciával generált hoax még szintén nem létező művekre utaló, jól formázott idézetekkel is el volt látva.

A Futurism beszámolója arra is kitér az AI Cleanup projekt kapcsán, hogy a Wikipédia szerkesztői bizonyos esetekben már le is fokozták egyes források és híroldalak megbízhatóságát a mesterséges intelligenciával való visszaélések miatt: ilyen volt mások mellett a CNET is, amelyet tavaly hibás, MI-vel előállított cikkek publikálásán kaptak. A vállalkozás ettől függetlenül sziszifuszi munkának tűnik, mert a mesterséges tartalom tömeges előállítása ma már nagyon olcsón megvalósítható, maga a Wikipédia pedig egy önkéntesek által működtetett szolgáltatás, ami megnehezíti a pontatlan vagy hamis tartalom elleni küzdelmet.

a kép forrása: Lane Hartwell @Wikimedia Foundation

Közösség & HR

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.