eduID: szövetség az egységes azonosításért
Bitport2010.11.04.
2010. november 3-ával hivatalosan is útjára indult Magyarországon a felsőoktatási és kutatási intézmények felhasználói azonosítással kapcsolatos bizalmi szövetsége, az eduID, mely az NIIF Intézet közreműködésével jött létre.

Az eduID-hoz való csatlakozás előnye, hogy egy intézmény hallgatói, oktatói és kutatói anélkül vehetik igénybe a saját- illetve partner-intézmények szolgáltatásait, hogy ahhoz újból kellene regisztrálniuk. Ezáltal növelhető a felhasználók elégedettsége, és csökkenthetők az új szolgáltatások kialakításának és fenntartásának adminisztratív költségei is.
Egyszerűen biztonságos ■ Az eduID-n belül minden felhasználót a saját anyaintézménye azonosít, mindez nagymértékben elősegíti az intézmények közötti kollaborációt, közös e-learning rendszerek kialakítását, projektek indítását, a hallgatók és oktatók mobilitását. A kényelemhez hozzájárul továbbá, hogy egy felhasználónak egy munkamenet alatt csak egyszer kell bejelentkeznie (Single Sign-on) és csak egy jelszót kell megjegyeznie.
Az eduID az alábbi intézmények részvételével indul:
- Budapest Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
- Debreceni Egyetem
- Dunaújvárosi Főiskola
- Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
- Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
- Magyar Tudományos Művek Tára
- MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet
- MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet
- Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI)
- Pannon Egyetem
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)
- Szent István Egyetem (SZIE)
- Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE)
Csak tessék, csak tessék ■ A szövetséghez piaci szolgáltatók is csatlakozhatnak, akik a fenti intézmények több százezer felhasználója számára nyújthatnak szolgáltatásokat. A folyamat hasonló a napjainkban népszerű Facebook Connect szolgáltatáshoz, azonban az eduID esetén a felhasználókról biztosan tudható, hogy valamely résztvevő intézményhez tartoznak, így adataik pontosak és naprakészek. Nemzetközi tapasztalatok alapján elmondható, hogy jelentősen emelkedett azon szolgáltatások kihasználtsága, amelyek nyitottak a külső azonosítási megoldások felé, mert a felhasználók egyszerűségre, kényelemre és biztonságra vonatkozó igényeit újabb regisztráció nélkül ki tudják elégíteni.
A résztvevők az eduID szövetséghez további felsőoktatási és akadémiai intézmények csatlakozását várják, valamint bíznak abban, hogy a nyilvánvaló előnyök új szolgáltatások megjelenését teszik lehetővé.
Az eduID a HBONE+ átfogó infrastruktúra fejlesztési projekt része. Az NIIF Intézet 2009-2011 között, az Új Magyarország Fejlesztési Terv által támogatott TIOP 1.3.2 projekt és KMOP-2008/4.2.1/A_2 projekt keretében a felsőoktatási és kutatóintézeti elektronikus információs infrastruktúra egészét átfogó fejlesztést valósít meg, uniós források bevonásával.
Az egyre drágább és egyre kevésbé indokolható MI-fejlesztéseket a technológiai vezetők közül is többen kritizálják, az Alibaba elnöke például aggasztónak nevezte, hogy sokan spekulációs alapon építenek adatközpontokat.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
LÁSSUNK NEKI!
Mit tartogat a jövő ebben a rendkívül dinamikusan fejlődő környezetben?