Ahogy az lenni szokott, a világ legnagyobb szórakoztató elektronikai kiállításának hivatalos megnyitója előtt a legnagyobb piaci szereplők igyekeznek magukra irányítani a figyelmet egy-egy önálló bemutatóval. Így tett a hétvégén a Samsung Electronics is, amely a holnap nyitó CES előtt mutatta meg legújabb fejlesztéseit.
Az idei Samsung-esemény egyik legérdekesebb darabja az a MicroLED technológiára alapozott, moduláris kialakítású, teljesen átlátszó kijelzőrendszer volt, amely a beszámolók alapján fotókon és videókon nehezen visszaadható élményben részesítette a szerencsés jelenlévőket.
A témában kiadott rövidke sajtóközlemény szerint az átlátszó kijelzők "újradefiniálják a látásra alapuló élményt, gyakorlatilag megkülönböztethetetlenné téve a tartalom és a valóság közötti határt".
A beszámolók alapján a cég többféle kialakítással rukkolt elő. A prototípusok közül kettő színezett üveghez hasonló volt, míg mellettük helyett kapott egy teljesen átlátszó, keret nélküli változat is.
Ami a látványt illeti, leginkább hologramra hajazó élményként írták le a résztvevők. Ezt a hatást erősítette, hogy a kijelzők vastagsága mindössze egyetlen centiméter, ráadásul teljesen szabadon álltak. A megjelenített tartalom a MicroLED technológiának köszönhetően rendkívül éles, ráadásul a panel fényereje is nagyobb, mint egy hasonló OLED-es megoldásé, azaz kevésbé van kitéve környezeti (fény)hatásoknak.
A most debütáló MicroLED-kijelző hat év fejlesztés eredménye, de még egyelőre messze van attól, hogy kereskedelmi forgalomba kerüljön. A dél-koreai gyártó ezzel kapcsolatban semmiféle részletet (céldátum, ár stb.) nem árult el a bemutatón.
Úri muri
Az azonban valószínűsíthető, hogy ha valaha is megjelennek ezek a még csak prototípusként létező panelek, azok elsőre nem a keményen dolgozó kisemberek nappaliját díszitik, hanem vélhetőleg üzleti célú reprezentációhoz, illetve egyéb felhasználási módhoz kötődnek majd. Már csak azért is, mert a Samsung kínálatában már megtalálható (nem átlátszó) MicroLED-tévékért jelenleg bőven hat számjegyű összeget kell leszurkolni... amerikai dollárban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak