Az NMHH figyelmeztetése szerint az ipari célra használt vezeték nélküli eszközök egyre gyakrabban okoznak olyan interferenciát, ami közvetve a vagyonbiztonságot és akár életeket is veszélyeztethet.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nemrég kiadott közleménye egy rendhagyó problémára hívja fel a figyelmet. A tájákoztatás szerint egyre nehezebbé válik a meteorológiai állomások által használt frekvenciasávok tisztán tartása, ez pedig alapvető feltétele annak, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) valós időjárás-előrejelzéseket készítsen. A vezeték nélküli (jellemzően ipari, nagy teljesítményű) hálózati eszközök helytelen beállítás esetén megzavarhatják a meteorológiai radarok működését, így azok nem lesznek képesek egy vihart a légi irányítás, a külföldi meteorológiai szolgálatok vagy a tömegmédia számára helyesen előre jelezni.

Az NMHH szerint az ilyen típusú zavarok közül már egy is komoly gondot okozhat. Az országban jelenleg négy meteorológiai állomás áll az OMSZ felügyelete alatt, és mindegyik radarja az 5600-5650 MHz közötti frekvenciatartományban üzemel. Ebben azonban nem csak a meteorológiai radarok működnek, hanem sok esetben a vezeték nélküli helyi hálózati eszközök is. A hatályos szabályozás lehetővé teszi ugyan a radarok által is használt frekvenciatartományban a vezeték nélküli eszközök használatát, de csak azzal a feltétellel, hogy az eszközök semmilyen módon nem zavarhatják a meteorológiai radarok működését.

A legfőbb gond a tájékozatlanság

Éppen ezért Magyarországon csak dinamikus frekvenciaszabályzásra képes vezeték nélküli eszközök kerülhetnek forgalomba, amelyek a radarokat észlelve automatikusan áthangolják magukat egy másik frekvenciára (dynamic frequency selection - DFS). A régebbi vagy bizonytalan eredetű eszközök viszont nem feltétlenül rendelkeznek ilyen funkcióval, vagy az nem működik megfelelően – esetleg nincs gyárilag bekapcsolva, vagy azt a felhasználó, akár véletlenül is, de kikapcsolta. A problémák tehát elsősorban a rossz beállításokból erednek, különösen, ha a készülékeket szándékosan hangolják a radarok frekvenciasávjára.
 

forrás: NMHH


Ezekben az esetekben az interferencia megzavarhatja a radarok működését, ráadásul több ilyen zavaró eszköz (nagy teljesítményű, kültéri RLAN- vagy a biztonsági kamerák képét vezeték nélkül továbbító berendezés) már a radarkép jelentős részét is kitakarhatja. Az NMHH felhívja az ipari célra használt vezeték nélküli eszközök üzemeltetőinek figyelmét, hogy a beállítások helyességét ellenőrizzék vagy ellenőriztessék, aktiválják a DFS-funkciót, vagy szükség esetén frissítsék az eszköz szoftverét, ami nem utolsó sorban a jogszerű használat feltétele.

A hatóság nem csak figyelmeztet

Könnyű belátni, hogy egy-egy viharfelhő kialakulásának pontos előrejelzése adott esetben vagyonbiztonsági vagy akár életeket is veszélyeztető következményekkel járhat. A légi irányítás az ilyen radarmérések információit használja, amikor egy repülőgépnek egy viharfelhőt el kellene kerülnie; ezeket használják a katasztrófamegelőzésben és -elhárításban résztvevő szervek is; a téves meteorológiai radarképek ugyanakkor súlyos károkat okozhatnak például a mezőgazdaságban.

Ha az NMHH ilyen zavart észlel, akkor megkeresi a zavarforrást, és ha a zavar okozója nem hajlandó a beállításokat módosítani, akkor a hatóságnak el kell járnia: lekapcsoltatja az eszközt, vagy akár el is távolítja azt a helyszínről, és visszatérő esetben pénzbírságot is kiszabhat. Az NMHH tájékoztatása alapján a zavarok száma együtt növekszik a vezeték nélküli berendezések számával – csak az idén már eddig több mint hetven ilyen esetet szüntetett meg a hatóság, amelyek túlnyomó részét egyébként a budapesti OMSZ-radar vonzáskörzetében derítette fel.

Közösség & HR

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.