Tele van a piac üzleti intelligencia (business intelligence, BI) szoftverekkel. A Tableau-tól a PowerBI-ig a paletta nagyon színes, de úgy látszik, eddig senki nem találta meg a bölcsek kövét. Különben nem lehetett volna sikeres az a kanadai cég, amely 2021-ben döntött úgy, hogy elkészíti az n-edik BI szoftvert. Ráadásul olyan szoftvert, ami szembe megy az ezen a területen különösen ígéretesnek tűnő low-code/no-code hájppal.
A Torontóban alapított Evidence, amely már indulási évében bekerült az Y Combinator akcelerátorprogramjába, azt állítja, hogy tud modern alternatívát kínálni a népszerű BI-szállítókhoz képest.
Dolgozz úgy az adaton, mint egy szoftverfejlesztő
Jelenleg két fő koncepció verseng egymással. Az egyik csoportot a hagyományos, mélyebb kódolási tudással rendelkező szakembereknek kínált megoldások alkotják. De egyre több az olyan eszköz, amely a "húzd és ejtsd" kezelés révén a technikailag kevésbé felkészült adatelemzőknek, üzleti oldalon ülő munkatársaknak szánnak. És persze vannak a két megközelítést egybegyúró öszvér megoldások.
Az Evidence a kódalapú megközelítést alkalmazza: olyan nyílt forráskódú rendszert kínál, amiben SQL és a Markdown jelölőnyelv használatával lehet összerakni elemzéseket. Ez nyilván szűkíti a használók körét, de tágítja a szoftver lehetőségeit. Az Evidence abban azonban segít a partnereinek, hogy kínálja a rendszerét felhős szolgáltatásként is azoknak a cégeknek, melyeknek nincs erőforrásuk a BI rendszer bevezetéséhez és üzemeltetéséhez.
A startup alapító-vezetője, Sean Hughes azonban nem vonja kétségbe a "húz és ejtsd" BI-ok létjogosultságát. De ahol részletes és kifinomult elemzésekre van szükség, ott egyszerűen használhatatlanok, mondta a TechCrunch-nak. Olyan elemzési mechanizmusok állnak elő ugyanis, amiket sokszor nehéz használni, és még nehezebb karbantartani.
Az Evidence ehelyett azt választotta, hogy az adatforrások meghatározásától a jelentésekig mindenhez kódolni kell. Szerinte abban hoznak újat, hogy rendszerük a szoftvermérnöki logikát követi, ezért például támogatja a verziókezelést és a governance-t. A nyílt forráskód szellemében a felhasználók a teljes munkafolyamatukat és az adatcsoporton belüli kollaborációt is a Git segítségével kezelhetik. Ez biztosítja például, hogy visszamenőlegesen feltárható egy adott projekt teljes előzménye, így a régebbi verziókból könnyen átemelhetők (Ctrl C – Ctrl V) újrahasznosítható kódrészek. Ez az egyes verziók átláthatóságát, a változások nyomon követhetőségét is javítja.
Ez a megközelítés teljesen egybevág az egyre szélesebb körben terjedő CI/CD (folyamatos integráció/folyamatos szállítás) fejlesztési módszertannal. Így miközben az előző módosítások végrehajtása történik, a fejlesztő már dolgozhat a következő lépésen a projekt fejlesztői verziójában, tesztelheti a változtatásokat stb.
Az Evidence-alapító a koncepciót nem a no-code/low-code mozgalom ellenhatásaként definiálná. Hughes szerint egyszerűen történt egy generális irányváltás az üzleti analitikában: az adatcsapatok egyre inkább úgy akarnak dolgozni, mint a szoftvermérnökök. Ettől nem tűnnek el a drag-and-drop BI-eszközök, csak a helyükre kerülnek. Amikor valamit gyorsan össze kell fércelni, hogy legyen egy elemzési vázlat, nagyon is jól jönnek, de amikor ezeket az elemzéseket, riportokat fel kell építeni, be kell ágyazni a vállalati folyamatokba, akkor már szükség lehet egy árnyaltabb képességekkel rendelkező eszközre.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak