Az El Capitan a mostani viszonyok között erősebb lenne, mint a kétszáz legerősebb szuperszámítógép, bár a tervek szerint csak 2023-ban áll majd üzembe.

A világ legerősebb számítógépeit lajstromozó TOP500-as listára tavaly júniusban már belépő szintnek számított az egy petaflops teljesítmény, de az akkori listavezető, a Tennesse állambeli Oak Ridge National Laboratory számára épített Summit azóta is a rangsor élén áll, miután a neve mellett szereplő 148,6 petaflops messze megelőzi a versenytársakat. Ez az érték azt jelenti, hogy a Summit egyetlen másodperc alatt közel 148,6-szor egymilliószor egymilliárd (1015) számítási műveletet tud elvégezni, ami persze nehezen felfogható dolog, de azt így is könnyű belátni, hogy messze meghaladja a második helyezett, az ugyancsak amerikai Sierra kevesebb mint kétharmad akkora hatékonyságát.

Az Egyesült Államok energiaügyi minisztériuma most újabb részleteket közölt arról az egyelőre csak tervezett szuperszámítógépről, amelynek feladata mások mellett a nukleáris kísérletekkel és az amerikai atomfegyver-arzenállal is kapcsolatos szimulációk elvégzése lesz. Az El Capitan névre keresztelt rendszerről legelőször 2018-ban lehetett hallani, amikor a Kongresszus elé került a kiépítéséhez szükséges 600 millió dolláros költségvetés. Az új szuperszámítógép ennek alapján több mint tízszer lett volna erősebb az aktuális listavezető Summitnél, a tavaly közzétett 1,5 exaflops (1018) számítási teljesítménynél, a héten pedig kiderült, hogy a szörnyetegtől még ennél is magasasabb, 2 exaflops fölötti teljesítmény várható.

Ezzel az AMD is felér a csúcsra

A Yosemite Nemzeti Parkban álló hegycsúcsról elnevezett El Capitan ezzel már a jelenlegi toplista első 200 helyezettjét együttesen is lenyomná. Az arányok idővel persze nyilván sokat változnak majd, hiszen a rendszer a tervek szerint csak 2023-ban áll üzembe, addig pedig a mezőny többi tagja is fejlődik majd. A beszámolók inkább azt emelik, ki, hogy az Intel és az Nvidia komponenseire épülő Summittel szemben az El Capitan fejlesztésénél már az AMD Zen CPU-architektúráját felvonultató x86-64 Epyc szerverprocesszorokkal, Radeon Instinct GPU-kkal és az Infinity Fabric interkonnekt új generációjával számolnak, amihez a keretet a HPE (illetve a HPE által tavaly felvásárolt, szuperszámítógépeket fejlesztő és gyártó Cray) Shasta architektúrája adja.

A HPE illetékes alelnökének mostani nyilatkozata szerint az El Capitan az amerikai ipar és az amerikai nemzet számára is mérföldkövet jelent a számítástudományban, mivel ez a számítási teljesítmény utat nyit a társadalmat foglalkoztató legösszetettebb problémák megoldása felé, és olyan kérdésekre segít választ találni, amelyekről az emberek eddig nem is álmodhattak. Az energiaügyi minisztérium ennek megfelelően nem is akarja teljes egészében kisajátítani a rendszert, amit a már tető alá hozott megállapodások értelmében a GlaxoSmithKline is igénybe vesz majd az új gyógyszerek fejlesztésekor szükséges szimulációkhoz, és mások mellett a Nemzeti Rákkutató Intézet (National Cancer Institute) is használni fogja a fehérjék mutációinak kutatásában.

Az El Capitan formailag egy amerikai kormányügynökség, a minisztérium fennhatósága alá tartozó nukleáris biztonsági igazgatóság (NNSA) tulajdonában lesz, amely többek között az atomfegyvereket is ellenőrzi. A felügyelet és az üzemeltetés az NNSA három kutatás-fejlesztési egységére fog hárulni (Lawrence Livermore National Laboratory, Sandia National Laboratories, Los Alamos National Laboratory). Az AMD technológiáira a Cray szóvivője szerint azután esett a választás, hogy a HPE különböző opciókat vázolt fel a megrendelőnek, a kormányzat részéről pedig számos követelmény, kockázatelemzés, az árazás, a határidők és a megjelölt munkafolyamatok becsült teljesítménye alapján született meg a döntés.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.