A Gartner friss előrejelzése nem sok jóval kecsegtet sem a PC-k, sem a táblagépek, sem a mobiltelefonok szegmensében. Egy helyben fog topogni a világ.

Idén minden bizonnyal jókora zuhanást szenved el a jó pár kategóriát felölelő infokommunikációs eszközök piaca. Az amerikai kutatócég friss jelentése szerint tavalyhoz képest 2019-ben 3 százalékkal kevesebb személyi számítógép, tablet és telefon talál gazdára. A jó hír az, hogy innentől kezdve talán megáll a recesszió és unalmas állóvízzé alakul a világpiac az elkövetkező pár évben.

A Gartner informatikai eszközöket vizsgáló kutatása több csoportra osztja az ide tartozó termékeket. Az elsőt a hagyományos számítógépek (asztali gépek és notebookokok) alkotják, de a tágabb PC kategóriába sorolják a prémium ultrahordozható gépeket, amilyen például az Apple MacBook Air. Az ultrahordozható csoportot jellemzően a hagyományos táblagépek alkotják, míg az utolsó kalap a mobiloké.

Semmi nem kell

A ma publikált adatok alapján idén nem éri el a 2,15 milliárdot a leszállított készülékek mennyisége, ami éves összevetésben nagyjából 3,3 százalékos visszaesést jelent. A különböző termékkategóriák egyéni teljesítményét vizsgálva úgy tűnik, hogy mindenhol apatikus hangulat uralkodik. A hagyományos PC-k és a mobilok például egyaránt 4 százalék körüli recesszióban vannak, míg a táblagépeknél "csak" 2,3 százalékos a romlás. Az egyedüli kakukktojás az utóbbi időben szépen növő ultrahordozható szegmens, ahol idén is 8 százalék felett gyarapodhat a volumen.

 

Infokom eszközök piaca (2018-2021) - Gartner
Infogram

 

Ahogy a fenti táblázatból jól kiolvasható, a Gartnernél nem igazán számítanak az eszközök iránti kereslet komoly élénkülésére az elkövetkező pár évben. Amennyiben a kutatócég jóslata válik valóra, a nagy piaci torta szinte változatlan méretű marad egészen 2021-ig. Ez egyben azt is jelenti, hogy a szegmensekben érdekelt gyártóknak leginkább egymástól kell piaci részesedést rabolni, ha növekedési pályán akarnak maradni.

Utóbbi viszont nem könnyű, mert a fogyasztók komoly fejlesztésekkel előrukkoló új termékek hiányában a pénztárcájukkal szavaznak, és egyszerűen tovább használják már meglévő gépeiket. Az egyre több régióban teljes telítettség állapotába kerülő részpiacokon pedig már új belépők tömegében sem érdemes reménykedni.

Lassan 5G-re vált a mobilpiac

A telefonoknál azért jelentős átrendeződésnek lehetünk majd szemtanúi az elkövetkező években, ahogy az éppen csak munkába álló 5G hálózatok egyre több területen indulnak be, amihez alapvető feltétel az 5G-képes készülékek megléte is. Utóbbiak kezdetben lassan fogják meghódítani a boltok polcait. Jövőre például még csak a teljes eladás 6 százalékát adják majd a legújabb generációs kommunikációs platformot használi tudó mobilok. A Gartnernél 2023-ban várják azt a komoly mérföldkövet, amikor már több 5G-képes telefont értékesítenek, mint amennyit a régebbi változatokból. 

Mindez azonban az eladott darabszámon sokat nem segít, mert ezzel párhuzamosan a termékek használati ciklusa is folyamatosan emelkedni fog. A számítások szerint a mostani 2,6-ról 2,9 évre nyúlik az az időszak, amíg egy készüléket a fogyasztók átlagosan használnak.

Egyensúlyozó PC-k

A személyi számítógépek esetében folytatódik az elmúlt években megfigyelhető trend. Az asztali gépek és notebookok egyre kisebb mennyiségben kelnek el, ám ezt a fogyást nagyjából pótolni tudja a prémium ultrahordozható számítástechnikai eszközök élénkülő kereslete.

Konzumer tech

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.