A Google mobil operációs rendszerének legfrissebb változatából még a hónapban elérhetővé válik az első fejlesztői változat. Személyre szabható hívásblokkolás és a kémkedő alkalmazások ellehetetlenítése - néhány az új OS képességei közül.

A VentureBeatnél dolgozó Evan Blass szerint alig pár hét, és megtekinthetjük, mit gondol a mobil operációs rendszere jövőjéről az amerikai keresőóriás. Az Android P első fejlesztői preview-ja a hónap közepén válik elérhetővé. A szélesebb közönségnek viszont még jó pár hónapot kell várni, mire kipróbálhatja az új OS-t.

Blass ugyan nem említett pontos dátumot, de tekintve, hogy az Android Oreo első fejlesztői verziója tavaly március 21-én jelent meg, a Google valószínűleg hasonló ütemtervet követ majd idén is az Android P-vel.

Mitől lesz jobb az új platform?

A belsőleg Pistachio Ice Cream Sandwich néven említett főverzió az XDA Developers szerint fejlett lehetőségeket kínál majd a csaló hívások blokkolására. Ugyan jelenleg is van lehetőség a bejövő hívások hívószám alapján való automatikus elutasítására, az Android P ennél jóval sokrétűbb megoldást nyújt a felhasználók számára. Eszerint az ismeretlen, a privát, a fizetős vagy bármilyen, tetszőleges szám blokkolása beállítható lesz majd az operációs rendszeren. Egyáltalán nem lesz szükség arra, hogy a letiltani kívánt szám szerepeljen a kontaktlistában.

Szintén meg nem erősített információk szerint az Android P a kémkedő mobilalkalmazások tekintetében is előrelépést hoz majd. A tétlen (idle) állapotban levő appok kamera és mikrofonelérést blokkolja a vállalat az új OS-ben. Ezzel jelentősen szűkíteni tudja az ártó szándékkal, lehallgatási célokkal létrehozott alkalmazások mozgásterét a Google. Remélhetőleg a jövőben nem lehet majd titokban, a tulajdonos engedélye nélkül képeket, videókat és hangfelvételeket készíteni az amerikai keresőóriás platformját használó okostelefonokkal.

Szintén az Android P újítása, hogy az operációs rendszer támogatni fogja a konkáv grafikus kezelői felületeket. Az iPhone X-nél megismert felső betüremkedésről (angol terminológiában: notch) van szó, mely a frontpanelen kicsi helyre összepasszírozott kamera és egyéb érzékelők miatt került rá a kvázi keretmentes készülékre. Ez azonban a kezelőfelületen addig ismeretlen kivételkezelést igényelt. Ezt a speciális elrendezést fogja alapértelmezettként támogatni az Android P.

Nagyobb hangsúlyt kaphat a Google Assistant az új operációs rendszerben: a mesterséges intelligenciával megtámogatott digitális személyi asszisztens már a kezdőképernyő keresőcsíkjában is elérhető lesz. Emellett pedig jobb akkumulátorkezelést és az összehajtható kijelzők támogatását hozza majd magával az Android P – állítják a céghez közeli források.

Androidok egymás mellett

Cikkünk elején már említettük, hogy a fejlesztőkön túli érdeklődő közönségnek még várnia kell az új mobilplatformra. Olyan nagyon ez sincsen messze: várhatóan a megszokott módon, a Google májusi I/O konferenciáján rántják le a leplet hivatalosan az operációs rendszerről. Így történt tavaly is, az Android Oreo bemutatásakor.


Apropó, Oreo. A jelenleg hivatalosan is elérhető, legfrissebb platform egyelőre siralmas részesedési arányokat képes csupán felmutatni. A 8.0 és a 8.1 kiadás február elején alig haladta meg az 1 százalékot az összes, Google mobil operációs rendszer futtató eszköz között. A prímet az eggyel korábbi Nougat (28,5 százalék) és az azt megelőző Marshmallow (28,1 százalék) viszi. Még mindig sok készüléken található az Android 5.x Lollipop (24,6 százalék), sőt, a 4.4-es verziót jelentő KitKat is jelentős tényező még; az összes mobiltelefon/tablet közel nyolcadán (12 százalék) dolgozik.

Ez azonban minden bizonnyal gyorsan változni fog ebben a hónapban. A múlt héten lezajlott barcelonai Mobile World Congress-en bemutatott új készülékek ugyanis már a nyolcas Androiddal előre telepítetten kerülnek a boltok polcaira, melyek többsége mostanában válik elérhetővé.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.