Low-coding eszközzel fejleszthetnek SAP-s üzleti alkalmazásokat azok is, akik nem fekete öves szoftverguruk.

Jövő héten az SAP a Las Vegas-i TechEden élőben is bemutatja azt a low-coding, azaz alacsony kódolású eszközét, amellyel az ún. civil fejlesztők (citizen developer) is fejleszthetnek SAP-ban üzleti alkalmazásokat. A vállalat ígérete szerint a felhasználók a "drag-and-drop egyszerűségével" hozhatnak létre és bővíthetnek vállalati alkalmazásokat, automatizálhatnak folyamatokat stb. (A low-code koncepcióval, előnyeivel és korlátaival, itt foglalkoztunk bővebben.)

Az SAP Build nevű eszközzel az üzleti felhasználók (ők lennének a civil fejlesztők) hozzáférnek azokhoz a végponttól végpontig tartó folyamatokhoz, adatokhoz és kontextushoz, amely egyszerűbb üzleti alkalmazások készítéséhez kell. A low-coding eszköz az SAP alkalmazások között elhelyezkedő köztes szoftverére, a Business Technology Platform nevű middleware-re támaszkodik.

A német vállalat portfólióját ismerők számára talán a név is ismerősen cseng, ami okozhat némi kavarodást. Jelenleg is létezik ugyanis egy SAP Build Classic, amely egy UX-szolgáltatás (user experience – felhasználói élmény). Az eszköz támogatja a tervezési koncepciók megismerésének (oktatás) elsajátítását, valamint az interaktív prototípusok készítését kódírás nélkül.

Annyiban érthető az SAP elnevezése, hogy az új Build ezt a koncepciót viszi tovább, csak magasabb szinten: nem csak prototípust, hanem működő alkalmazást is létre lehet hozni benne. A felhasználók az ígéret szerint egyszerűen integrálhatnak rendszereket, intelligensen monitorozhatnak, elemezhetnek és automatizálhatnak folyamatokat – és ami a lényeg: építhetnek új alkalmazásokat is. A kezdést 500 előre elkészített iparági és üzleti folyamatsablon segíti.

Sok még a nyitott kérdés

A The Registernek egy németországi szoftverfejlesztő, aki SAP-tanácsadóként is dolgozik, azt mondta, az ötlet nagyon jó. A civil fejlesztők számára ugyanis a rendszer technikai mélységei miatt a fejlesztés korábban megugorhatatlan szint volt, az üzleti igények végigvitelét pedig a bürokrácia lassította.

De sok még a nyitott kérdés. Az új eszköz nem csupán egy új módja lesz annak, hogy össze lehessen kapcsolni az ERP rendszer szabványos szolgáltatásait? Vagy: csak az S/4HANA-hoz adják, vagy a még mindig széles körben használt Business Suite kiadásokhoz is használható lesz?

Az eszköz előzményét már a tavalyi TechEden bemutatták SAP AppGyver néven. Azzal azonban az volt a probléma, hogy még mindig túl bonyolult volt a megcélzott felhasználóknak, például fejlesztők bevonása nélkül nem tudták összekapcsolni más alkalmazásokkal. Így viszont nem segített az üzleti oldalnak, és az informatikai osztályt sem tehermentesítette.

Az SAP több éve próbálkozik a a low-code/no-code koncepció beépítésével. Korábban a Siemens tulajdonában lévő Mendixszel próbálkozott, 2020-ban kijött egy saját eszközzel, a Ruummal is. Ám úgy tűnik, hogy a megoldást egy az évtized közepén feltűnt finn startup, az AppGyver felvásárlása hozta. A mindössze másfél tucat embert foglalkoztató vállalkozás "adatvezérelt" (értsd: alacsony kódolású) fejlesztési keretrendszerét már akkor is a legnagyobb vállalatok hasonló megoldásai, például a Microsoft PowerApp-ja mellett emlegették.

Cloud & big data

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.