Az egészen ijesztő techno-optimista kiáltványukat követően az Andreessen Horowitz vezetői bejelentették, hogy kitömik a céljaikat támogató politikai jelölteket.

Az Andreessen Horowitz kockázatitőke-társaság (a16z) csütörtöki bejelentése szerint támogatásokat adna olyan politikai jelölteknek, akik "egy optimista, technológiailag támogatott jövőért" lépnek fel, szembeszállva azokkal a politikusokkal, akik "kinyírnák Amerika fejlett technológiai jövőjét". A cég oldalán közzétett írást Ben Horowitz, az a16z egyik alapítója jegyzi, és visszaköszön benne partnere, Marc Andreessen októberi techno-optimista kiáltványa. A minimum ellentmondásos szöveget sokan és sok helyen szedték darabokra, a nettó hülyeségen túl arra is felhívva a figyelmet, hogy ijesztő bepillantást enged a Szilícium-völgy milliárdos osztályának téveszméibe, amelyekben a bolygó és más emberek sorsa is járulékos kárként jelenik meg.

A kockázati tőkések természetesen mindig is támogatták az érdekeiknek megfelelő politikusokat, de az ritkaság, hogy egy vállalat is deklaráltan lobbizni akar az amerikai politikában. Az a16z célja ezek szerint az akadályok eltakarítása lenne a gyors innováció és a startupok útjából, különösen a mesterséges intelligencia, az orvosbiológia vagy a decentralizált technológiák esetében. Bár nagyvonalúan elismerik, hogy szükség lehet szabályozásra, a biztonsági intézkedéseket általában egy korábbi időszak termékének tartják, és az új szabályok nagy részéről az a véleményük, hogy a beágyatott piaci szereplők védelmét szolgálják.

A dolog részleteiről egyelőre nem sokat tudni: az Axios riportja emlékeztet rá, hogy az amerikai kockázati befektetőket tömörítő National Venture Capital Association (NVCA) mellett működik egy "politikai akcióbizottság", amelynek az Andreessen Horowitz is tagja. Ott azonban az egyes cégek nem határozzák meg, hogy hová kerüljenek a támogatásaik, és az amerikai elnökválasztási kampányból is kimaradnak, a kongresszusi jelöltekre korlátozva az adományokat. A 35 milliárd dollárnyi vagyont kezelő a16z ugyanakkor a világ egyik leggazdagabb kockázatitőke-befektetője, és mindkét névadó partnere szolid dollármilliárdos.

Fék helyett egy második gázpedált szeretnének

Ahogy novemberben mi is beszámoltunk róla, a társaság az amerikai szerzői jogi hivatalhoz (USCO) benyújtott megjegyzésében arra figyelmeztetett, hogy sok milliárd dollárnyi befektetés veszítheti el az értékét a mesterséges intelligencia területén, ha a fejlesztőknek fizetniük kell majd a modellek tanításához felhasznált, szerzői jogilag védett adatokért. Az a16z szerint az erre vonatkozó szabályozás "jelentősen megzavarná" a befektetői közösség terveit és elvárásait, aláásva nem csak a jövőbeni invesztíciót, de az Egyesült Államok gazdasági versenyképességét és nemzetbiztonságát is. Ami annyiban igaz, hogy a Kínával folytatott versenyben nyilván hátrányt jelent, ha a szabályozás alapja a disztópikus rendszerek kialakulásától való félelem.

Ehhez képest a tőketársaság sokkal tovább megy, és simán gyilkosságnak nevezi az MI-fejlesztések lassítását, azok lehetséges hatásaira utalva az egészségügyben, a szeretetről pedig megállapítja, hogy sajnos nem skálázható, szemben a pénzzel. Innentől még izgalmasabbnak hangzik, ha az a16z alapítói kápé kifizetik mindazokat a politikusokat, akik előmozdítják az egyre gyorsuló technológiai fejlődést – és ellenzik például azoknak az alapvető jogoknak az érvényesítését, amelyek bezavarnak a gördülékeny technológiai szabályozásba. Innentől nem csak elvont filozófiai probléma, hogy mire jut, aki úgy törődik az emberiséggel, hogy közben nem törődik az emberekkel. Plusz betegre keresi magát a technológiai befektetéseken.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.