Egy ausztrál bírósági döntés szerint MI-rendszerek is megjelölhetők feltalálóként a szabadalmi beadványokban, amelyekben eddig kizárólag emberek szerepelhettek.

Egy ausztrál szövetségi bíróság határozata alapján az érvényes jogszabályok értelmében nem csak természetes személyek, hanem MI-rendszerek is megjelölhetők feltalálóként a szabadalmi bejelentésekben. amely globális precedenst teremthet. Az AI News beszámolója szerint az ítélet, amely egyébként egy korábbi végzés megváltoztatásaként született, globális precedenst teremthet nem csak a szabadalmi ügyekben, hanem a legelső apró lépés abban az irányban, hogy az egyre fejlettebb gépekhez eddig csak az élő emberek esetében értelmezhető jogokat rendeljenek.

Ahogy az AI News riportjából kiderül, a brit Surrey Egyetem egyik professzora több mint egy tucat szabadalmi bejelentést nyújtott be világszerte, többek között az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, Új-Zélandon és Ausztráliában is az amerikai Dr. Stephen Thaler nevében. A dolgoban az jelentette a csavart, hogy a szabadalmi beadványokban nem Thalert, hanem Dabus AI nevű MI-eszközét jelölték meg feltalálóként.

Ezidáig az összes iylen szabadalmi kérelmet elutasították, beleértve Ausztráliát is: az összes államban úgy rendelkeztek, hogy a feltalálónak mindenképpen embernek kell lennie. Az eredeti ítélet megsemmisítésében most az ausztrál törvényszéki bíró kifejtette, hogy megítélése szerint a törvény értelmében elismert feltaláló egy mesterségesintelligencia-rendszer vagy eszköz is lehet: megfogalmazása alapján az embert is teremtették és ő maga is teremt, ez pedig a saját alkotásaira is vonatkozhat.

Nem tartható az eddigi módi

Maga a Dabus AI neurális hálózatokból áll, és egy nagy csomó újítás kifejlesztésében vett részt a vészjelző lámpáktól a tapadást és a hőátadást javító élelmiszertároló edényekig. Bár az MI-rendszerek egyelőre messze elmaradnak a scifi-művekben megjelenő, öntudatos vagy akár érző gépektől, a kommentárok szerint egyre inkább szükség van válaszokraazzal kapcsolatban, hogy az MI-khez kell vagy lehet-e társítani bizonyos, az emberekéhez hasonló jogokat.

A Surrey Egyetem és az amerikai feltaláló jogi kampányáról három évvel ezelőtt mi is beszámoltunk, amikor ilyen formában először vetették fel azt a kérdést, hogy mi van akkor, ha a mesterséges intelligencia valami olyasmit talál ki, amire eredetileg nem tanították meg. Az általános célú mesterséges intelligencia kifejlesztését célzó projektekbe azóta is folyamatosan áramlanak a befektetések, és akármilyen távolinak tűnik a tényleges megvalósítása, a szabadalmi tér szabályozása ennek fontos eleme lehet.

A Surrey Egyetem jogászprofesszora, Ryan Abbott akkor arra figyelmeztetett, hogy ha a jövőben egyre több olyan termék lesz, amelyet lényegében a mesterséges intelligencia talál fel, akkor a szellemi jogok teljes ma ismert rendszere elkerülhetetlenül összeomlik majd. A mostani ítéletet történelmi jelentőségű lépésnek nevezte, mivel a bíróság szerint felismerte annak szükségességét, hogy új módon közelítsük meg az invenciót, ami a feltétele lesz annak, hogy a társadalom érdekében kiaknázhassuk az MI-rendszerek által létrehozott találmányok lehetőségeit.

Piaci hírek

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.