A The Wall Street Journal belső információkra hivatkozva az írta, hogy nem a relevancia, hanem az értékesítésen elérhető profit szerint rangsorolták a keresési találatokat.

Kisebb kereskedők – és a vásárlók – kárára manipulálta keresési algoritmusát az Amazon a webáruházában, írta a The Wall Street Journal a cégtől származó belső információkra hivatkozva. A lap úgy tudja, hogy tavaly ősszel úgy módosították a webáruház keresőjének algoritmusát, hogy az nem a relevancia alapján listázta a találatokat, hanem az Amazon saját, valamint a partnerhálózat legjövedelmezőbb termékeit hozta fel a találati lista elején.

Belül is tudták, hogy valami nem kóser

Az üzleti lap értesülései a keresőmotor fejlesztését végző A9 nevű részlegtől, illetve a vállalat jogászainak környezetéből származnak. A vállalat még az algoritmus módosításának tényét sem kommunikálta, ami mögött az állhatott, hogy maguk a jogászok is problémásnak tartották a változásokat. Felmerült ugyanis, hogy ezzel az Amazon megsértheti a monopóliumellenes szabályokat.

A módosítások után a keresési algoritmus súlyozottan vette figyelembe, hogy egy adott termék értékesítésén mekkora haszna van az Amazonnak. A lap egyik forrása azt mondta, hogy a mérnököket egy speciális motivációs rendszeren keresztül olyan szolgáltatások fejlesztésére ösztönözték, amelyek közvetlenül vagy közvetve javítják a jövedelmezőséget.

Az állítólag már évek óta gyakorlat volt, hogy a kereső az Amazon saját márkás és exkluzív márkás termékeit előnyben részesíti a találati listában. Ezt azzal indokolták a fejlesztőknek, hogy például a nagy kiskereskedelmi láncoknál is hasonló a gyakorlat: a saját márkás termékeket az ismert, országszerte forgalmazott és népszerű márkák mellett helyezik el. Ennek ellenére sok alkalmazott nem tartotta korrektnek ezt az eljárást, minek hatására a vezetőség több olyan paramétert is keresett, amelyekkel kerülő úton is biztosítható a jövedelmezőség hangsúlyosabb figyelembe vétele. Ehhez állítólag irdatlan mennyiségű adatot dolgoztak fel, hogy kiszámítsák, melyik termék hogyan járul hozzá a vállalat profitabilitásához.

Az Amazon mind az üzleti lapnak, mind a hírt átvevő médiumoknak kategorikusan tagadta, hogy közvetlenül figyelembe venné a jövedelmezőséget a keresőmotorjában. Mint például a Gizmodónak írták, a WSJ forrásai pontatlanok voltak. Nem változtatták meg azokat a kritériumokat, melyek alapján rangsorolják a találatokat, azaz a jövedelmezőséget mérő paraméterek sem változtak.

Az igaz, hogy vizsgálják a termékek jövedelmezőségét – hiszen ezt minden kereskedő megteszi –, de az csak egy mérőszám a sok közül, és nem az határozza meg, hogy a vásárló milyen sorrendben látja a termékeket a találati listában. Az sem befolyásolja a termékek sorrendjét, hogy az saját címkés-e, ahogy az sem, hogy az Amazon vagy valamelyik kereskedő partnere értékesíti-e. Ráadásul a közelmúltban javították azoknak a termékeknek a felfedezhetőségét – azaz előrébb kerülnek a találati listában –, melyeket egy napon belül tudnak kiszállítani, pedig azok a magasabb költségek miatt rontják a profitabilitást.
 



Az Amazon.com keresési listája a "baby clothing" kifejezésre. A legfelső szponzorált ajánlat alatt két képernyőnyi Amazon termék... A Simple Joys ugyanis az Amazon exkluzív márkája

Amikor új funkciókat tesztelnek – és ez igaz a keresésre is –, sok más mellett mindig vizsgálják a módosítás hatását a hosszú távú jövedelmezőségre. De ezt teszi bármely észszerűen működő vállalkozás. A saját címkés termékekről pedig azt közölték, hogy azok legfeljebb 1 százalékot képviselnek a bevételeiben. Ezzel szemben a Nielsen piackutató adatai azt mutatják, hogy a kiskereskedelemben általánosan nő a saját márkás termékek aránya a bevételekben, és bizonyos termékszegmensekben ez az Amazonnál is jóval magasabb lehet 1 százaléknál.

Rosszkor jött ez az ügy...

A WSJ cikke elég rosszkor jött az Amazonnak, hatására az árfolyama közel 2 százalékot esett. Jó ideje napirenden van ugyanis, hogy az amerikai kormányzat nagyszabású trösztellenes vizsgálatot indítana a nagy technológiai cégekkel szemben, aminek akár olyan kimenetele is lehet, hogy a cégeket feldarabolják. A közelmúltban megtörténtek az első gyakorlati lépések: múlt héten az amerikai képviselőház többek között belső levelezést, pénzügyi információkat és felvásárlásokra vonatkozó adatokat kértek be az Amazontól, a Facebooktól és az Alphabettől – írta napokban a Reuters. A képviselők azt szeretnék megvizsgálni, hogy a vállalatok folytattak-e versenykorlátozó gyakorlatot.

Az Amazon helyzete különösen érzékeny, hiszen az amerikai online kiskereskedelmi piac jelentős részét birtokolja. Bár mint a Bloomberg nyáron az eMarketer adataira hivatkozva írta, tavalyhoz képeset jelentősen csökkent a piaci részesedése, az még mindig közel 38 százalék. A mostani ügy érintheti az Európai Unió tavaly szeptemberben indított vizsgálatát is, amelyben azt vizsgálják, hogy az Amazon platformján keresztül értékesítő cégek adatait nem használta-e fel versenykorlátozó célokra a vállalat.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.