Kizárólag márkaszerviz nyúlhat egy Mac-hez. Az Apple két lábbal tart be a MacBook Prókat és iMaceket javító külső szervizeknek.

Csakis hivatalos szerviz javíthat a jövőben T2-es biztonsági chippel szállított modelleket – jelentette be az Apple – adta hírül a MacRumors. Az új szabály így elegyelőre csak a 2018-as MacBook Prókat és az iMac Prókat érinti.

Az új szabály betartását Service Toolkit 2 nevű diagnosztikai szoftver biztosítja. A szervizek ugyanis csak ennek a birtokában tudják azonosítani a készülékek hibáját, és elvégezni a javításokat. Erről az Apple már értesítette is a szervizpartnereit.

Ha egy szerviz nem rendelkezik a Service Toolkit 2-vel, a készülék szoftveresen zárolódik, ha egy hardvereleme kicserélnek. Mindegy, hogy kijelzőt, vagy alaplapot csrélnek, szinte minden fontosabb alkatrész cseréjéhez kell a szervizszoftver (ha cserélni kell a Touch ID vezérlőlapkáját, a billentyűzetet, touchpadet, kijelzőt, de még egyes gépház-elemeknél is).

Részben érthető lépés

A diagnosztikai szoftverrel felügyelt szerviz bevezetése némileg érthető, végső soron a felhasználók számára sem lenne szerencsés, ha a TouchID lapkát bárki és bármikor buherálhatná, cserélhetné.

Maga a diagnosztikai szoftver több elemből áll. Egyes elemei az adott gép általános állapotát ellenőrzik hardver- és szoftverszempontból egyaránt. Emellett a memória, a hűtőrendszer, a kijelző és más komponensek diagnosztizálására (Resource Inspector). A javítást úgy hitelesítik, hogy a gép felcsatlakozik az Apple Global Service Exchange szerverére. Ezen keresztül engedélyezi és validálja is az Apple a javítást.

A korlátozásnak pedig úgy szereznek érvényt, hogy a Service Toolkit 2-höz kizárólag a gyártó saját szervizei és hivatalos partnerei juthatnak hozzá. A független szervizeknek így viszont valószínűleg kicsöngettek.

Ezt a kását sem eszik olyan forrón…

Kétségtelen, hogy az Apple részéről logikus ez a döntés, hiszen egy hivatalos szervizhálózattal újabb bőrt (érts: pénz, még több pénzt) tudna lehúzni ugyanazokról a készülékekről. Mert az ha máshonnan nem, hát az autóiparból mindenki nagyon is jól tudja, hogy a márkaszerviz akkor is drágább, ha rosszabb munkát végez (utóbbi persze nem szükségszerű), viszont állítása szerint gyári alkatrészekkel dolgozik.

Na de kiderült, hogy bár a lépés fenyegető, egyelőre az Apple nem lépett. A Fixit, amely gyorsan rárepült az ügyre, kiderítette, hogy egyelőre még hozzá lehet nyúlni a 2018-as Mac-modellekhez. Az iFixit több variációt is kipróbált mind a Touch ID vezérlőlapka, mint a kijelző esetében, de nem talált problémát a működésben annak ellenére, hogy nem használta az Apple hivatalos szervizszoftverét.

De az oldal szakértői is úgy vélik,ez csak átmeneti állapot, azaz nem érdemes az Apple hanyagságára bazírozni, ahogy arra sem, hog az egész csak üres fenyegetés. Mint a Fixit írja, az Apple is egyre jobban közelít az olyan gyártók modelljéhez, mint a John Deer. Hiába veszed meg az eszközt, az inkább hasonlít bérlethez, mint valódi tulajdonhoz, mivel ha változtatni akarsz valamit a modellen, a gyártó azonnal beavatkozik, és használhatatlanná teszi az amúgy kemény dollárolkért megvásárolt eszközödet.

Konzumer tech

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.