Hablaty valódi tartalom nélkül – összegezte Linus Torvalds, hogy mit is gondol a mesterséges intelligencia körül kialakult felhajtásról. Még hosszú éveket kell várni, amíg egyáltalán igazolódik a technológia alkalmazhatósága, fejtette ki a Linux-pápa a közelmúltban egy a TFiR-nek adott interjújában (a vlog kiemelten foglalkozik az MI-vel és az open source világával egyaránt).
Azzal maximálisan egyetért, hogy az MI izgalmas terület, és azzal is, hogy a technológia meg fogja változtatni a világot. Ugyanakkor a hype-ciklus (amit nagyon utál) mentén nem érdemes haladni. "Ezért most úgy állok hozzá a mesterséges intelligenciához, hogy alapvetően nem veszek róla tudomást" – mondta. Szerinte az MI körüli iparág egyáltalán nincs jó helyzetben: 90 százalékban üres marketing, és jó ha 10 százaléka a valóság. De talán öt év múlva többet tudunk majd arról is, hogy milyen valós munkaterhelésekre használható.
Azt amúgy nem tartja meglepőnek, hogy az MI körül ekkora a felhajtás. Mint mondta, közismert, hogy az IT-ipar a harsány marketingre épít. Ez főleg abban nyilvánul meg, hogy minden új technológia sokkal többet ígér, mint amire valójában képes.
Torvalds szerint ez az MI-re hatványozottan igaz. 2023 eleje óta eddig mintegy 95 milliárd dollárt fektettek be világszerte az MI-startupokba, a négy legnagyobb hyperscale cég (Amazon, Microsoft, Google, Meta) pedig 200 milliárd dollárt költött fejlesztésekre. Utóbbiak esetében viszont ez a beruházás összességében kb. 20 milliárd dollárt hozott a cégeknek, utalt a Canalys piackutató alapítójának, Steve Braziernek egy közelmúltban tartott előadására. Az MI (közel)jövője azon múlik, véli Torvalds, hogy ezt a 20 milliárd dollárt sikerül-e olyan gyorsan feltornászni értelmezhető szintre, ahogy a cégek remélik.
Akinek pénze is áll benne, mást mond
Gyökeresen másként látja a technológia jövőjét az, akinek komoly pénzei fekszenek a technológiában. SoftBank alapítója, Szon Maszajosi egy rijádi konferencián arról beszélt, hogy már 2035-re elkészülhet az a mesterséges szuperintelligencia, amely 10 ezerszer okosabb lesz, mint az emberi agy.
A befektetőguru persze azt is hozzátette, hogy ehhez irdatlan befektetésekre lesz szükség. Kell például legalább 200 millió csip, valamint annyi új adatközponti kapacitás, aminek az energiaigénye meghaladja az USA jelenlegi éves elektromos energiaszükségletét.
Ez sok-sok ezermilliárd dollárba kerül, de cserébe a technológia legalább 5 százalékkal növeli a globális gazdasági teljesítményt a következő évtized közepére. Ezért Szon szerint ez abszolút észszerű beruházás lenne. A SoftBank nem akar kimaradni ebből, így további jelentős befektetéseket tervez az MI-cégekbe.
A Linus Torvalds-interjú a TFiR-en »
(Kép: TFiR / YouTube)
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak