Az alkalmazásfejlesztők kaptak egy kis haladékot: az Oculus alkalmazásboltja év végig befogadja az új Go-alkalmazásokat.

Leállítja az Oculus a legolcsóbb virtuálisvalóság-headsetjének, a Go modellnek a fejlesztését és gyártását, hogy nagyobb figyelmet szentelhessen a Quest modellnek. A Facebook tulajdonában lévő cég közleménye szerint a gyártás már leállt, csak a meglévő készletek erejéig lehet vásárolni a legolcsóbb készülékből. A firmware-ét a vállalat 2022-ig támogatja, és az év végégig új appokat is befogad hozzá az alkalmazásboltjába.

A Quest felé terelnek mindenkit

Ezzel párhuzamosan viszont helyzetbe akarja hozni a Quest modellt azzal, hogy egyszerűsíti a hozzá fejlesztett alkalmazások jóváhagyási folyamatát. Ez a várakozások szerint több fejlesztő ösztönöz majd arra, hogy erre a modellre készítsen alkalmazásokat.

Az alapmodell tehát a jövőben a Quest lesz. Ez ugyanolyan all-in-one kialakítású – azaz PC nélkül használható –, mint a Go, ám sokkal fejlettebb a vezérelhetősége. Míg a Go csupán viselője fejének tájolását érzékeli (3 szabadságfok), addig a Quest képes a teljes térbeli érzékelésre (6 szabadságfok). Mint az Oculus közleménye fogalmaz, a felhasználói visszajelzésekből is az derült ki, hogy a VR-ben jövő a 6 szabadságfokú eszközöké. Ez az egyik indoka annak, hogy kivezetik a legegyszerűbb modellt (az üzleti VR-platformból már januárban kivették).

Ezzel azonban drágul is a kísérletezés. A VR világába belekóstolni vágyók ugyanis eddig 150 dollárból hozzájuthattak egy nagyon alaptudású készlethez – ennyibe került egy Oculus Go csomag. Most, hogy a Quest lett az alap, 400 dollárra ugrott a belépési küszöb. Ennyibe kerül a 64 gigabájtos modell. És akkor már talán jobban megérné 128 gigabájtos kiszereléssel megvásárolni 100 dollárral drágábban.

Át akarják csábítani a fejlesztőket

A Go, amit egyébként nem VR-es játékokhoz, hanem különböző videoszolgáltatásokhoz szántak, épp olcsósága miatt volt népszerű. A Walmart például 2018-ban több ezer headsetet vásárolt az alkalmazottak képzéséhez.

Ugyanakkor nagyon sok játékfejlesztőt is vonzott, nem utolsósorban azért, mert egyszerűbb volt a rá fejlesztett appokat terjeszteni, mint a Questre készítetteket. Utóbbiakra ugyanis nagyon szigorú előírások vonatkoztak. Egy Quest-alkalmazás csak akkor kerülhetett fel az Oculus boltjába, ha a fejlesztő előtte bizonyította: nem csak az Oculus tartalmi irányelveinek felel meg az alkalmazása, hanem magas minőségű, és a piaci sikere is valószínűsíthető. A Quest-alkalmazások esetében már a koncepció kidolgozásától nyomon akarta követni a gyártó a fejlesztési folyamatot.

Most viszont azzal próbálja átcsábítani a platformra a fejlesztőket, hogy csupán a tartalmi irányelvek betartását követeli meg. A blogbejegyzés azonban ezt csak egy alternatív lehetőségként emlegeti, azaz bizonyos esetekben megmarad a fejlesztési folyamat szigorú felügyelete is. Az azonban egyelőre nem ismert, hogy a gyakorlatban ez hogyan működik majd.

Azoknak a fejlesztőknek mindenképpen jó lehetőség a jövő év elejétől életbe lépő könnyítés, akik eddig csak alternatív útvonalakon tudták eljuttatni alkalmazásaikat a Quest-tulajdonosokhoz. Azzal, hogy belépnek az Oculus-ökoszisztémába, elvileg új-jobb bevételi forrásokhoz is juthatnak.

Üzletileg és a VR fejlődése miatt is logikus

Mint a The Verge is írja, az Oculus döntése alapvetően logikus. Bár a Go lényegesen olcsóbb, mint a többi headset, igencsak korlátozott VR-élményt ad, és a világ egyáltalán nem arrafelé halad. Ráadásul a cég értékesítési stratégiájában is zavart okozott: a vásárlók nem mindig tudták elválasztani az olcsó modellt a Questtől, tekintve, hogy mindkét darab all-in-one kialakítású.

A Quest középpontba helyezése nem lesz egyszerű. A headset szállításában korábban voltak fennakadások alkatrészhiány miatt, amire a mostani világjárvány csak rátett egy lapáttal. A cég szóvivője azt nyilatkozta a The Verge-nek, hogy a lehető legtöbb csatornán elérhetővé teszik a headsetet.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.