A vállalatot három éve vezető Meg Whitman stratégiájának sikerét ugyan nehéz lenne kiolvasni a most publikált, októberben zárt negyedik pénzügyi negyedév számaiból, mindenesetre annyi pozitívumot azért találhatunk a sorok között, ami elegendő lehet ahhoz, hogy az egykori eBay-vezér széke egyelőre ne inogjon. Whitman 2011 őszén vette át a stafétát Léo Apothekertől, akinek stratégiai döntéseit gyorsan felül is bírálta. Először a nagy felvásárlásokra hirdetett stoppot, majd a PC üzletágról döntött úgy, hogy mégis inkább házon belül tartják. Ezekkel a döntésekkel párhuzamosan nagy léptékű reorganizációs programot hirdetett, amelynek kézzel fogható eredményeit nagyjából mostanra ígérte, de úgy tűnik, a növekedésre kicsit még várni kell a HP-nél.
Csökkent, de nem zuhant
A cég 2013-as pénzügyi évét záró negyedik negyedévben a bevétel 29,1 milliárd dollár lett, ami 3 százalékkal elmarad a tavalyi közel 30 milliárdhoz képest. Igaz, az árfolyamhatás kiszűrése után ez a visszaesés 1 százalékra zsugorodik. Ráadásul az előzetes elemzői konszenzus sokkal kevesebb, mindössze 27,8 milliárd dollár bevétellel számolt. További jó hír, hogy a tavalyi 6,8 milliárd dolláros nettó veszteség után idén már sikerült 1,4 milliárdos pozitívumban zárni. A képet azonban árnyalja, hogy tavaly ilyenkor kellett egyszeri tételként 8,8 milliárd dollárt leírnia a vállalatnak, jobbára a rendkívül szerencsétlen körülmények között megvásárolt brit Autonomy miatt.
Ami az egyes részlegeket illeti, a még mindig a legnagyobb forgalmat bonyolító PC-s szegmens egészen tűrhető, mindössze 2 százalékos éves bevételcsökkenéssel zárt. Ez azért nagy szó, mert a személyi számítógépek globális piaca ennél lényegesen nagyobb visszaesésben van idén. A kvázi szintentartáshoz nagyon kellett a céges vásárlások fellendülése. Itt 4 százalékos bővülésről számolt be a HP, míg az otthoni felhasználók 10 százalékkal kevesebbet költöttek számítógépekre. A Personal Systems részleggel párosított nyomtatási üzletág körülbelül hozta a tavalyi eredményeket.
A vállalati ügyfeleknek szánt szerverekért, tárolókért, hálózati megoldásokért felelős Enterprise Group volt az egyetlen divízió, ahol konkrét forgalomnövekedést tudtak elérni. A 2 százalékos bővülésnek külön jelentőséget ad, hogy két év óta először sikerült növelni a bevételeket ezen a területen. A szegmensen belül különösen nagyott nőtt az x86-os szerverek forgalma (10%), míg a tárolók és a hálózati eszközök kisebb mértékben, 1 illetve 3 százalékkal erősödtek. A csoport teljesítményére ugyanakkor némi árnyékot vet a profitabilitás csökkenése: az adózás előtti 1,1 milliárd dollár körülbelül 10 százalékkal rosszabb a tavalyi hasonló időszak eredményénél. Itt a visszaesést elsősorban az x86-osok körében tapasztalt erős verseny okozza. Whitman ráadásul jelezte, hogy a mostani kiugró eredmény néhány nagyobb adatközponti megrendelésnek köszönhető, azaz nem feltétlenül fogják tudni ezt a szintet legközelebb is hozni.
Tovább szorítják a költségprést
A most zárt pénzügyi évről az első számú vezető összességében elégedettséggel beszélt, ugyanakkor azt is kihangsúlyozta, hogy a novembertől kezdett új periódusban még rengeteg problémát kell megoldani, ha a cég az elvárt nyereségességgel tudjon hosszú távon működni. Ezt megerősítendő a HP pénzügyi igazgatója közölte: tovább folytatódik az agresszív költségcsökkentést célzó átalakítás. A korábban meghirdetett, 29 ezer munkahely felszámolásával együtt járó reorganizáció a 2013-as pénzügyi évben csúcsosodott ki, hiszen ez alatt a 12 hónap alatt 24 ezer pozíciót szűntettek meg. Cathie Lesjak ráadásul a program kibővítését helyezte kilátásba. Elmondása szerint 2014 végére akár a 33-34 ezres mennyiséget is elérheti a leépítés.
2014 egészére a HP célszámai megegyeznek a még október elején közzétett elvárásokkal. Az egy részvényre jutó profit a tervek szerint 3,55 és 3,75 dollár lehet, míg a bevételek körülbelül az idei szinten maradhatnak. Ezek a célszámok nagyjából egybeesnek az elemzői várakozásokkal is. Kérdés, hogy jövő ilyenkorra képes lesz-e ismét meglepni az elemzőket a vállalat, és - átlépve saját árnyékán - ismét növekedési pályára állni.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak