A D-Wave Systems kiskereskedelmi forgalomban kapható eszközeivel érhettek el olyan sikereket, amelyeknek egyelőre nem lesz gyakorlati jelentőségük, de ismét ráirányítják a figyelmet a titkosítási szabványok újragondolásának szükségességére.

Kínai tudósok állítólag végrehajtották a világ első sikeres támadását egy széles körben használt titkosítási eljárással szemben egy kvantumszámítógép alkalmazásával. A South China Morning Post tudósítása szerint a kutatók "valós és jelentős fenyegetésnek" nevezték az áttörést az olyan hagyományos jelszavas védelmi mechanizmusok ellen, amelyeket kritikus ágazatokban, így a bankszektorban vagy a hadseregben is alkalmaznak. Bár az általános célú kvantumszámítástechnika aránylag lassú fejlődése egyelőre nem még jelent veszélyt a modern kriptográfiára, a speciális kvantumszámítógépek ezek szerint már utat nyitottak hatékony támadási módszerek előtt.

A Sanghaji Egyetemen dolgozó csapat a kanadai D-Wave Systems által gyártott kvantumszámítógépet is használta a Present, a Gift-64 és a Rectangle titkosítási algoritmusok feltörésére. Ezek mindegyike az úgynevezett helyettesítő-permutáló hálózati struktúrát (Substitution-Permutation Network, SPN) képviseli, ami a Rivest-Shamir-Adleman (RSA) vagy az Advanced Encryption Standard (AES) titkosítási szabvány alapját képezi. Ezt a fenti területeken is gyakran használják minősített adatok védelmére, a 192 vagy 256 bites kulcsméretű AES eljárásokat például "katonai szintű titkosításnak" nevezik, és évtizedes biztosítéknak tekintik a szigorúan titkos adatok őrzéséhez.

Megijedni nem kell, de félni érdemes lesz

Egy kínai nyelven elérhető publikáción és az SCMP cikkében is olvasható ismertetőn túl a kutatók nem voltak hajlandó további részleteket közölni a lappal a téma érzékenysége miatt. Az irány azonban azt jelzi, hogy az említett katonai szintű titkosítási algoritmusok minden eddiginél közelebb állhatnak az elavuláshoz a kvantumalapúnak vagy kvantumtámogatottnak nevezett technikák fejlődésével. Ahogy a kommentárok megjegyzik, nem véletlenül foglalkoznak már olyan szervezeteki is a feltörésbiztos posztkvantum kriptográfiai algoritmusok értékelésével és létrehozásával világszerte, mint amilyen az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST).

Pánikra valószínűleg nincs még oka senkinek: ahogy a The Register beszámolójából kiderül, a kínai kutatók technikáinak részletei egyelőre "meglehetősen homályosak" tűnnek. A sikeres támadásokat a való világban általában használtnál sokkal rövidebb titkosítási kulcsok ellen hajtották végre, ami a legjobb esetben is csak "elméleti kezdete" lenne a szóban forgó algoritmusok feltöréséhez vezető útnak. Annak viszont éppen megfelelő, úgyhogy az eredmének jelentőségét sem lenne értelme elvitatni – különösen, hogy egy kiskereskedelmi forgalomban is elérhető kvantumrendszert használtak a klasszikus titkosítás elleni működőképes támadások kidolgozására.

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.