Az egyetemek és a kutatóintézetek számára is elérhetővé, sőt megfoghatóvá tennék a technológiát.
Hirdetés
 

A jövőt a kvantumszámítógépek írják, állítja Michio Kaku japán származású amerikai fizikus. Meglehet, igaza van a neves szakembernek, akit szakmai körökben a húr-térelmélet egyik kidolgozójaként ismernek. Csakhogy egyelőre meglehetősen korlátozottan állnak rendelkezésre ilyen számítógépek, hogy pillanatok alatt megoldják a világmindenség problémáit. Komoly korlát, hogy nemcsak megépítésük kerül eurómilliókba, hanem üzemeltetésük is. De ez hamarosan változhat.

Egy finn-német startup ugyanis bejelentette: olyan kvantumszámítógépet épít kifejezetten egyetemek és kutatólaborok számára, amely egymillió eurónál is olcsóbb lesz. Ha ez megvalósul, az alapjaiban alakítaná át a kvantumszámítási piacot. Ennyi pénzért ugyanis manapság legfeljebb némi gépidőt lehetett venni valamilyen távoli kvantumszámítógépen.

Kézzelfoghatóvá tenni a láthatatlant

Az IQM nevű startupot 2018-ban kvantumfizikusok alapították, akiknek működése két egyetemhez, a Müncheni Műszaki Egyetemhez és a finnországi Aalto Egyetemhez kötődik (a cég lényegében egyetemi spin-offnak tekinthető). A cégvezetés feladatait Jan Goetz látja el, aki a szupravezetés kutatásától jutott el a kvantumszámítógépig (a miértekről itt olvasható egy tavaly készült német nyelvű interjúja). A technológiai igazgató Kuan Yen Tan, aki az Aalto Egyetemen kutatóként dolgozott, de volt a Microsoft vezető kutatója is. Szintén a finn egyetemen dolgozik kutatóként Mikko Möttönen, a startup vezető tudósa, akinek munkásságát több mint 100 tudományos publikáció és találmány fémjelzi. A kvantumvilágtól talán Juha Vartiainen opratív igazgató van a legtávolabb, ő elsősorban szoftverfejlesztésben rendelkezik tapasztalatokkal, de azért neki is van egy PhD-ja kvantum-számítástechnikából. Mivel mind a négy alapító akadémiai-felsőoktatási szférából érkezett, érthető, hogy fontos területnek tartják a képzés és a kutatás támogatását.

A startup alapkoncepciója az volt, hogy olyan gépet építsenek, ami nem csak a kvantumszámítási kapacitást biztosítja, hanem szó szerint tapinthatóvá teszi az új technológiát, azaz például az egyetemi hallgatók láthatják-kezelhetik a támogató hardvereket. Ez lesz az IQM Spark nevű gép. (A magas szintű informatikai képzésben fontos, hogy a hallgatók a hardvertől a szoftverig átlássák a rendszereket.)

Az IQM Spark alapváltozatában 5 qubites kvantumprocesszor dolgozik. Lesznek hozzá különböző hardverbővítési lehetőségek is, hogy további kvantumfizikai kísérleteket lehessen végezni.

A startup bejelentését érthető lelkesedés fogadta. Dieter Kranzlmüller, a Bajor Tudományos Akadémia Leibniz Szuperszámítógépes Központja (Leibniz-Rechenzentrum) igazgatótanácsának elnöke például azt nyilatkozta, hogy nagyon nehéz a csúcstechnológiai megoldásokat hozzáférhetővé tenni oktatási célokra. Az IQM Spark azonban kiküszöböli ezeket a korlátokat.

Azt még nem tudni, mennyibe kerül működtetni

Az IQM Sparkok ára persze csak egy része a költségeknek. Arról nem szólnak a híradások, hogy mennyibe kerül a rendszer üzemeltetése. A kvantumszámítógépeknek speciális körülményekre van szükségük, megbízhatóan például csak az abszolút nulla (mínusz 273,15 Celsius-fok) közelében működnek.

Már ha működnek értelmezhető módon. Mert még ebben is vita van a szakmán belül. Tavaly egy oxfordi kvantumfizikus, Nikita Gourianov véleménycikkét közölte a Financial Times arról, hogy a technológia túlhájpolt, és voltaképpen nincs mögötte valós teljesítmény (Gourianov véleményét itt ismertettük). Ezért szerinte a kvantum-számítástechnikával foglalkozó cégekbe befektetők rossz döntéseket hoztak. Ha ez igaz, akkor az IQM esetében a Crunchbase adatai szerint több mint 230 millió euró ment rossz helyre.

A viták ellenére egymás után jönnek ki kvantum-számítástechnikai megoldásaikkal a vállalatok. Hogy csak két példát említsünk: a Fujitsu a japán állami Riken kutatóintézettel közös fejlesztését akarja piacra dobni, az Intel pedig kvantumcsipekkel látná el a kutatóintézeteket, hogy gyorsítsa a technológia fejlesztését. De az Intel kvantum-számítástechnikai fejlesztéseit irányító James Clarke szerint még így is 10-15 év múlva várható, hogy megjelennek olyan funkcionális kvantumrendszerek, melyeket már értelmes munkára tudunk majd fogni.

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.