Cikkünkben ismét az egyik kedvenc témánkkal foglalkozunk: a teljes bekerülési költség (TCO) számításának közigazgatási relevanciájával. Az alábbiakban néhány gondolat erejéig annak járunk utána, hogy az európai uniós támogatások közvetítési erőterében jelen van-e a TCO-alapú megközelítés?
Konkrétan arra voltunk kíváncsiak, hogy megjelenik-e a TCO gondolkodás az uniós pályázatokban. Az EU-s pályázatok szakértőjétől azt kívántuk megtudni, hogy vannak-e EU-előírások, illetve belső NFÜ-elvárások a pályázatok egyes szakaszában (előtte vagy utána) a TCO-számítások elvégzésére vonatkozóan. Ha igen, akkor milyen költségsorok tartoznak ide, és milyen módon történik később az ellenőrzés a tervezett költségek betartását illetően?


Kobolák Gábor
, az uniós pályázatokkal napi szinten foglalkozó, és több pályázat megvalósításában is aktívan közreműködő vezető tanácsadó a fenti kérdéseinkre az alábbiakban fogalmazta meg válaszát.

Egyértelmű, hogy a közigazgatás önmagában nem kezelhető kizárólag üzleti szempontú megközelítések alapján. Azonban a befektetések, projektek gazdasági előnyeinek felméréséhez, az uniós adóforintok megfelelően történő hasznosításához elengedhetetlen a felmerülő költségek és a várható haszon becslése.

Egy olyan komplex rendszernél is, mint az uniós támogatásokat közvetítő hazai intézményrendszer, vizsgálnunk kell a társadalmi szinten mért hasznosságot és az ehhez kapcsolódó optimális költséghatékonyságot. Problémafelvetésünk elemzésekor azt próbáltuk áttekinteni, hogy milyen európai uniós előírások, illetve hazai intézményrendszeri elvárások jelennek meg a forrásközvetítés rendszerében a projektek teljes bekerülési költségének számítására vonatkozóan és hogyan kerül ellenőrzésre a tervezett költségek betartása.

Keressük, de nem találjuk Általánosságban, minden projektre, beruházásra vonatkozóan a TCO-szemlélet meghonosodását sajnos nem találhatjuk meg a hazai forrásközvetítő rendszerben, azonban vannak üdítő kivételek:

Az Államreform Operatív Program (ÁROP), valamint az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program (EKOP) projektjeinek pályázói és értékelői számára a Közigazgatási Reform Program Irányító Hatósága készített egy útmutatót a projektek jövedelemtermelő jellegének megállapításához. A 1083/2006/EK rendelet automatikusan jövedelemtermelőnek tekint minden olyan műveletet, amelynél az érintett szolgáltatás nyújtásáért a felhasználónak fizetnie kell.

A jövedelemtermelő projektek esetében a részükre nyújtható támogatás az úgynevezett jelenértéken számított nettó bevétel (az érintett referencia időszakban felmerülő diszkontált bevételek és diszkontált beruházási költséggel növelt kiadások különbözete) nagyságának a függvénye. Jövedelemtermelő projektek esetében a projekt gazdának pénzügyi elemzést kell készítenie, hiszen annak célja a támogatási összeg kiszámítása.

A pénzügyi elemzésben foglaltak (beruházási költség megállapítása, működési költségek meghatározása, maradványérték kiszámítása, várható bevételek megállapítása, a projekt pénzügyi nettó jelenértékének meghatározása) teljesülését az ellenőrzésre jogosult szervek mind a projekt megvalósításának, mind pedig az után követés időszaka alatt ellenőrizhetik.

Szintén a 1083/2006/EK rendelet követeli meg, hogy nagyobb projektek (környezetvédelmi témájú projektek esetében 25 millió euró, egyéb területek esetében 50 millió euró összköltséget meghaladó) esetében költség-haszon elemzés készüljön. A költség-haszon elemzés benyújtása megkövetelésének célja kettős.

Először is ki kell mutatni, hogy a projekt gazdasági szempontból kívánatos, valamint hogy hozzájárul az EU regionális politikájának céljaihoz. Másodsorban pedig bizonyítékokkal kell alátámasztani, hogy az alapokból történő hozzájárulás szükséges a projekt pénzügyi életképességéhez. A támogatás megfelelő szintjét ezen az alapon kell meghatározni. A TCO szintű költségelemzés és erre alapuló költségtervezés kötelező elemként még nem jelenik meg az NFÜ elvárásai között.

Hogyan hasznosulhat a kockázatelemzés a közigazgatásban?
Üzleti alapú gondolkodás a közigazgatásban

TCO helyett CBA Rövid összegzésként tehát az állapítható meg, hogy jelenleg a klasszikus TCO-szemlélet még nem honosodott meg teljes körűen az uniós forrásközvetítés rendszerében, azonban a hagyományos CBA-elemzés évek óta beépült. Igaz, csak bizonyos értékhatár felett megvalósuló projektek esetében. Ezen a területen az ideális fejlődési irány a költséghatékonysági elemzések (ezen belül a költségek TCO szintű meghatározása) a tervezésbe történő emelt szintű beépítése lehet a következő uniós tervezési időszak (2014-2020) programozásakor, amikor is felülvizsgálatra kerülnek a 2007-2013-as uniós költségvetési időszak fejlesztési programjai, áttekintésre kerülnek az egyes célkitűzések megvalósulásai.

A KIM-ben éppen most folyik a jogalkotási törvény felhatalmazása alapján annak a miniszteri rendelet megalkotása, amely rendezi a központi kormányzat által előkészített jogszabályok előzetes és utólagos hatásvizsgálatának folyamatait. Mivel a tervezetben markánsan megjelenik a hatásvizsgálati lapokon a költségszámítás, az ott már „kitalált” módszereket hasznosítani lehet majd az érintett későbbi uniós pályázatokra vonatkozó elvárások megfogalmazásakor is.

Bitport Bojta János
Bitport Bojta János
Bojta János közigazgatási informatikai szakértő, a TCOrgan Kft. ügyvezetője. Az IVSZ Tanácsadó Munkacsoportjának és a BKIK Tanácsadó Osztályának elnökségi tagja.

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.