Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.

A matematikus Alan Turing 75 évvel ezelőtti felvetése szerint egy gép akkor tekinthető intelligensnek, ha képes teljesíteni egy egyszerű tesztet. Egy emberi bíráló 5 percen keresztül írott formában beszélget két, általa nem ismert tesztalannyal, akik közül az egyik szintén ember, a másik pedig a szóban forgó gép. Ezek mindketten arról próbálják meggyőzni, hogy ők a gondolkodó emberek, és ha a kérdezőnek ennyi idő alatt sem sikerül egyértelműen megállapítania, hogy ki kicsoda, akkor a gép kiállta a próbát.

A "mezitlábas" Turing-teszt természetesen inkább gondolatkísérlet, mint tényleges minősítő eljárás, hiszen a párbeszéd sikeres szimulációjából még nem következik, hogy az alany intelligens, mint ahogy az emberi kommunikáció képessége sem az intelligencia feltétele. Ugyanígy elmondható, hogy a Turing-teszten a gyerekek, a fogyatékkal élők vagy a nem együttműködő emberek is megbukhatnak, sőt az együttműködést a gépek esetében sem vehetjük készpénznek. A mesterséges intelligencia jelenlegi fejlettségi szintjén ráadásul egyre nehezebb lesz olyasmit kérdezni a robotoktól, amire ne tudnának hihető választ adni a képzésük során feldolgozott adatok és minták felhasználásával, ennek ellenére még a legfejlettebb MI-modelleket is nehéz lenne a szó eredeti értelmében intelligensnek tekinteni.

Mindezek ellenére Alan Turing koncepciója elválaszthatatlanná vált a mesterséges intelligencia fejlesztésétől. Így annak is hírértéke van, hogy a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem kutatói közölték: első ízben szereztek empirikus bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy egy MI-rendszer képes volt átmenni egy szabványos, háromrésztvevős Turing-teszten. Közel 300 résztvevővel levezényelt kísérleteik során ugyanis az OpenAI GPT-4.5 modelljét az esetek 73 százalékában fogadták el valódi embernek.

Abban bíznak, hogy mi is fejlődünk

A dolog érdekessége, hogy amikor a modell csak azt a parancsot kapta, hogy egy Turing-teszt során győzze meg a kérdezőt emberi mivoltáról, akkor mindössze 36 százalékban volt sikeres. Ezzel szemben amikor az utasítást azzal is kiegészítették, hogy a kísérlet során vegyen fel egy meghatározott személyiséget, több mint kétszeresére javult a hatékonysága. Ezek az eredmények egyfelől lenyűgözőek, másfelől persze kérdés, hogy következik-e belőlük bármi: eddig sem volt titok, hogy az MI-chatbotok egyre jobb beszélgetőpartnerek, de saját erőből már egy mutatós óra számlapjának leolvasása is megoldhatatlan feladat elé állítja őket.

A nagy nyelvi modellek (LLM-ek) intelligenciájának vizsgálatát a mostani kutatás szerzői is nagyon bonyolult kérdésnek tartják, és eredményeiket a sok egyéb szükséges bizonyíték közé helyezik el. Sokkal fontosabbnak tartják azonban, hogy mindezek alapján az LLM-ek a rövid interakciók során már bárkit képesek lehetnek átverni az azonosságukat illetően, különféle alkalmazásaik pedig ebből adódóan "még több társadalmi zavarhoz" vezethetnek. Azért a kutatás vezetője szerint érdemes figyelembe venni, hogy a Turing-teszt nemcsak a gépeket vizsgálja, hanem közvetett módon az emberek folyamatosan fejlődő érzékét is tükrözi a technológiával kapcsolatban. Vagyis ahogy egyre megszokottabbá válik az MI-eszközökkel való interakció, úgy tanulhatjuk majd meg egyre jobban "kiszimatolni" a gépi intelligenciát.

Közösség & HR

Nem szűnt meg, csak profilt váltott a hírhedt hekkerbanda

A zsarolóvírusos támadásokban utazó Hunters International tavaly novemberben jelentette be megszűnését, de mint kiderült, az online rablók csak profilt váltottak.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.