Miközben az nagy amerikai techcégek irdatlan méretükkel valósággal agyonnyomják a tőzsdeindexeket, lassan de biztosan felnőnek hozzájuk a kínai vetélytársak is. A távol-kelet aktuális bajnokának becsült értéke például már 820 milliárd dollárnál jár, köszönhetően a nagyon erős idei teljesítményének.
Kínai recept
Az Alibabát szokás a kínai Amazonként is emlegetni. A hasonlat nem megalapozatlan, hiszen mindkét cég az e-kereskedelemmel rakta le az alapjait annak a vállalatbirodalomnak, amelyet ma képviselnek. További párhuzam, hogy az Amazonhoz hasonlóan az Alibabánál is egyre nagyobb hangsúlyt kap a cloudos üzletág. De közös pontként említhető az is, hogy a koronavírus okozta sokkszerű változások a világban mindkét vállalatnál heves keresletélénkülést hoztak.
Méret tekintetében egyelőre mindenképpen a jelenleg több mint 1600 milliárd dollárra értékelt Amazonnál van az előny, ám a kínai óriáscég is hatalmas lépésekkel halad. Az elmúlt 12 hónap alatt több mint 80 százalékot erősödtek az Alibaba részvényei, csak ebben az évben pedig ugyanez a mutató 45 százalék környékén jár.
A fenti grafikonokból kitűnik, hogy azért a két vállalat nem teljesen ugyanazon a pályán focizik. Az Amazon éves bevétele még úgy is sokszorosa az Alibabáénak, hogy az elmúlt pár évben ebből a szempontból is sikerült a kínaiaknak némileg zárni az ollót. Ám az összforgalom nagyságrendje egyáltalán nem látszik meg a nyereségtermelő képességen. Sőt a helyzet az, hogy az Alibaba az elmúlt három évben rendre nagyobb profitot tudott felmutatni, mint az ötször-hétszer többet számlázó Amazon.
A különbség elsősorban abból adódik, hogy az amerikai kereskedelmi óriással szemben a kínaiaknál egyáltalán nincs saját fizikai infrastruktúra. Az Alibaba csak összeköti az eladókat a vevőkkel, míg az Amazon a hatalmas mennyiségű saját készlet mellett a tárolástól a kiszállításig mindent elintéz a kereskedelmi partnereinek is, ha azok hajlandók megfizetni az árát.
A más megközelítést jól mutatja a dolgozói létszám is. A jelenleg nagyjából feleannyira értékelt Alibabánál kevesebb mint 120 ezer ember dolgozik, miközben az Amazon folyamatosan hízó bérlistáján jelenleg több mint 700 ezer ember van.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból
Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak