A botnet építésére alkalmas Gafgyt nevű malware nem akar osztoznia az erőforrásokon.

Több tízezer wifi routert veszélyeztet a 2014-ben felfedezett Gafgyt malware egy új változata, amit a Palo Alto Networks kutatói azonosítottak. A korszerűsített malware ismert sebezhetőségeket használ ki, hogy a routereket elosztott szolgáltatásmegtagadási (DDoS) támadásokra alkalmas bothálózatba kapcsolja.

Támadáskor a konkurenseket is kinyírja

A károkozó elsősorban az otthoni és kis irodai kategóriájú routereket keresi egy sima szkenfunkcióval. A biztonsági kutatók szerint három típus, a Huawei HG532, a Realtek RTL81XX és Zyxel P660HN-T1A különösen ki van téve a támadásoknak.

De a legérdekesebb tulajdonsága, hogy nem csak fertőz, hanem megtámadja a konkurens malware-eket is. Van egy közvetlen vetélytársa, a JenX, amely szintén botnetet épít, és ugyanazokat a Huawei és a Realtek routereket támadja, mint a Gafgyt. Mivel azonban utóbbi károkozó nem szeret közösködni, így a fertőzés után ellenőrzi, hogy a megtámadott útválasztón megtalálható-e a JenX, és ha igen, akkor első lépésben azt semmisíti meg.

Mint a Palo Alto Networks biztonsági kutatója, Asher Davila mondta a ZDNetnek, a Gafgyt mindig ellenőrzi, hogy egyedül vezérli a fertőzött eszközt, hogy minden rendelkezésre álló erőforrást ki tudjon használni támadáskor.

DDoS támadás, de ki ellen?

Ha a Gafgyt kellő számú routert megfertőzött, és bekapcsolt a botnetbe, indulhat a DDoS (Distributed Denial of Service), azaz az elosztott túlterheléses támadás. Ennek egyetlen célja a károkozás: lebénítani a megtámadott rendszereket, és ezzel szolgáltatáskimaradást előidézni.

A malware ebben is különleges. A most megtalált változata ugyanis kifejezetten játékszerverekre, azon belül is a Valve Source Engine motorját használó játékokat futtatókra koncentrál. Ilyen például a Counter-Strike és a Team Fortress 2 is. De nem a Valve szerverei jelentik az első számú célpontot, hanem a játékosok által üzemeltetett magánszerverek.

A kutatók szerint ezeknek a támadások a leggyakoribb indítéka a bosszú: néhány játékos így vesz elégtételt a játékban elszenvedett vereségéért, sérelméért az ellenfelein, vagy egyszerűen le akarja gyalulni a riválisait. A ZDNetnek nyilatkozó kutató szerint amikor egy ilyen támadáshoz botnertet akarnak bérelni, nem is kell lemerülniük a Dark Net bugyraiba. Már az Instagramon is kínálnak ilyen szolgáltatásokat, természetesen hamis profilokkal, és egy egyszerűbb támadáshoz már akár 8 dollárért is lehet bérelni bothálózatot.

Fontos a rendszeres frissítés

Az útválasztók, amelyekre a Gafgyt új verziója vadászik, régi modellek, néhányuk már több mint öt éve került a piacra. Ezért a kutatók azt javasolják, hogy akinek ilyen berendezése van, cserélje egy újabb modellre, és legalább félévente frissítse a szoftverét. Ha valaki rendszeresen telepíti a javításokat, és erős jelszavakat használ a routerhez, a botnetek többségével szemben védett lesz.

Biztonság

Megint hirdetésben froclizza a Samsung az Apple-t

A dél-koreai óriásnál szinte már tradíció, hogy reklámok formájában mutatnak rá legfőbb riválisuk egy-egy gyenge pontjára.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.