A jelenleg munkanélküli spanyol webfejlesztő projektje inkább önmarketing, mint valódi alternatíva, de azért tényleg jobb érzés gyalogátkelők helyett szörnyekre vadászni.

A különböző kétes dolgokra bevetett internetes robotok kiszűrése miatt a felhasználóknak sok helyen kell bizonyítani emberi mivoltukat a világhálón ténykedve. Ennek széles körben bevett módja valamilyen CAPTCHA használata, ahol például egy halom kisebb képen kell megjelölni azokat, amelyeken közlekedési lámpákat, zebrát, netán motorokat látni. A folyamat ugyan nem rakétatudomány, de így sem mindig könnyű eldönteni, hogy egy-egy részletet minek kellene tekinteni a teszt jó megoldásához.

Elő a pisztollyal!

A legtöbb felhasználó által nyűgnek tekintett procedúra kiváltására egy spanyol webfejlesztő üdítő pótlást dobott össze. Miquel Camps Orteza változatában ugyanis az ikonikus lövöldözős játék, a Doom egy mini verzióját kell letudni a zöld jelzéshez.

A kis képernyőn a játék jól ismert zúzós zenéjére kell négyszer pontosan céloznunk, viszonylag rövid idő alatt. A játékos felhasználó-azonosítót mindössze állóképekből rakta össze, tehát forgással, mozgással nem kell bajlódni. Ennek ellenére a grafika és a hanghatások azonnal visszahozzák a játéknak köszönhető nosztalgikus élményeket.

Az alkotó egyébként maga is figyelmeztet rá, hogy ez a megoldás pusztán egy szórakoztató elem, valódi biztonságot adó funkcióként nem érdemes vele számolni. Ennek egyik oka az, hogy az alkalmazás csak a felhasználói oldalon hitelesíti az eredményt, a szerveroldali validálás azonban nem része a rendszernek. Ahogy ő fogalmaz: egy kódolásban jártas személynek nyilvánvaló, mennyire könnyű kijátszani ezt a tesztet.

Játékos önmarketing

Az egész projekt inkább tekinthető egyfajta ügyes marketingfogásnak, mivel Ortezának jelenleg nincs állása. A webfejlesztő szakember pedig egy sor kisebb alkalmazással igyekszik felhívni magára a potenciális munkáltatók figyelmét. Korábban például készült egy olyan CAPTCHA-változat is, ahol a felhasználóknak guggolásokat kellett végeznie az azonosításhoz. Ezt a webkamera használatával ellenőrizte az algoritmus, így ennek éles implementálása sem túl valószínű az adatvédelmi problémák miatt.

Az mindenesetre biztos, hogy Orteza igen komoly játékos múlttal rendelkezik, mert a fentieken túl készített például egy sor önéletrajzot is, ahol az információk eléréséhez nem szövegszerkesztőt kell behívni, hanem egy-egy régi népszerű játék "díszletei" között barangolva lelhetünk rá. Ehhez például a Commandos szolgáltatta az alapanyagot.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.