Peking két éven belül szorítaná ki a legalább 50 millió külföldi eszközt a kormányzati szervezetek és az állami vállalatok infrastruktúrájából.

A kínai hatóságok a Bloomberg értesülései alapján arra utasították a kormányzati szervezeteket és az állami vállalatokat, hogy két éven belül cseréljék le a külföldi cégek által gyártott összes személyi számítógépet kínai hardverekre, és a Windows helyett is a Linux-alapú rendszerek alkalmazását ösztönzik. A lap bennfentes forrásai szerint ez legkevesebb 50 millió PC-t érintene, és olyan korábbi kezdeményezések felmelegítésének tekinthető, amelyikből a maga idejében nem sok minden valósult meg.

Nem ez az első eset ugyanis, hogy Kínából ilyen jellegű hírek érkeznek: 2019 decemberében a The Financial Times egy hasonló belső utasításról számolt be, akkor is a külföldi PC-kre és szoftverekre is vonatkozóan. Akkor három év alatt selejtezték volna le a nem kívánatos termékeket, vagyis nagyjából mostanra kellene ott tartaniuk, ahol egyáltalán nem tartanak. A Windows leváltásának ötlete egyébként még ennél is sokkal korábbra, az ezredfordulóra nyúlik vissza, de a Red Flag Linux projekt annyira népszerűtlennek bizonyult, hogy 2014-ben leállították.

Okuk éppenséggel egyre több lenne rá

A The Register riportja felhívja rá a figyelmet, hogy nagyjából a 2013-as Snowden-botrány óta van terítéken a globális ellátási láncok nemzetbiztonsági szempontok szerinti kibogozásának az ügye, amit csak nyomatékosabbá tettek a Trump-adminisztráció idején kirobbant kereskedelmi konfliktusok. A két nagyhatalom közti kapcsolatok a Biden-kormányzat idején sem javultak érdemben, az ukrajnai orosz invázió és az azt követő nyugati szankciók pedig éppen Oroszországot kényszerítik a saját technológiák bevezetésére.

A lap által megkérdezett Kína-szakértő mindennek ellenére úgy látja, hogy a jelentést nem ad okot különösebb izgalmakra. Szerinte ez már legalább a negyedik vagy ötödik alkalom, hogy Peking elrendelte a külföldről származó irodai berendezések cseréjét, és minden esetben visszalépett az eredeti elképzeléseitől. Egyrészt nem látszik, hogy most mennyiben lenne más a helyzet, másrészt még ha tényleg mindent hazai márkákkal pótolnak, akkor azokon keresztül is egy csomó amerikai és nyugati technológiát lesznek kénytelenek alkalmazni.

Ahogy a The Register megjegyzi, a Kínát is magában foglaló APAC régió vezető szállítója, a Lenovo részvényei azért 4 százalékot erősödtek a Bloomberg riportjának közzétételét követően, míg a Nasdaq-index ugyanebben az időszakban 1,4 százalékot esett. A lapértesüléseket egyébként sem a kínai vagy amerikai kormányzati szereplők, sem az érintett eszközgyártók nem kommentálták.

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.