Az Open Source Initiative (OSI) új definíciós keretrendszert mutatott be annak értékelésére, hogy a mesterségesintelligencia-rendszerek megfelelnek-e a nyílt forrás definíciójának. Az Open Source Definition (OSD) mellett kiadták az Open Source AI Definition (OSAID) első stabil verzióját, ami bejelentésük szerint évekig tartó kutatás és együttműködés, nemzetközi workshopok, illetve az OSI által vezetett egy éves tervezési folyamat eredménye.
Mivel a nonprofit szervezetet egyéni, vállalati és kormányzati szinten is de facto hatóságként ismerik el a nyílt forráskód meghatározásában, az OSAID most egységes követelményeket támaszt az MI-rendszerekkel, illetve a modellekkel és azok felépítésével szemben. Az open source mesterséges intelligencia ennek alapján négy alapvető lehetőséget biztosít a használóinak: külön engedély nélkül, bármilyen célra alkalmazható; tanulmányozható a működése és ellenőrizhetők a komponensei; maga a rendszer bármilydn céllal módosítható, beleértve a kimenetek megváltoztatását is; illetve a fentiek szerint megosztható másokkal is.
Nem tökéletes, de sokkal jobb nem lesz
Ezek a kritériumok mind a működőképes rendszerekre, mind azok diszkrét elemeire vonatkoznak, a bennük meghatározott jogok gyakorlásának előfeltétele pedig az adatokról szóló részletes információ, a teljes forráskód és modell paramétereinek rendelkezésre bocsátása. Ennek meghatározó eleme a képzési adatok feltárása, biztosítva, hogy ugyanazok (vagy azokhoz hasonló adatok) felhasználásával lényegüket tekintve egyenértékű rendszereket lehessen építeni.
Az AI News az OSAID v.1.0 értékelésével kapcsolatban Mozilla illetékes vezetőjét idézi, aki szerint ez a megközelítés sem tökéletes, de gyakorlati kompromisszumot jelent "az ideológiai tisztaság és a való életben történő megvalósíthatóság" között. Az irreálisan magas elvárásokat így ő is kontraproduktívnak tartja a kezdeményezés céljaival szemben. A Digital Public Goods Alliance (DPGA) mindenesetre máris támogatását fejezte ki az OSI vezető szerepét illetően az open source MI követelményeinek gondozásában, és megerősítette, hogy a meghatározásokat beépíti az MI-alkalmazásokra vonatkozó digitális közjavak szabványának frissítésébe.
Az Open Source AI Definition első verziója teljes egészében ezen az oldalon olvasható.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak