Az Open Source Initiative hosszú ideig tartó, globális közösségi tervezési folyamatot követően adta ki első szabványait a nyílt forráskódú MI-ről.

Az Open Source Initiative (OSI) új definíciós keretrendszert mutatott be annak értékelésére, hogy a mesterségesintelligencia-rendszerek megfelelnek-e a nyílt forrás definíciójának. Az Open Source Definition (OSD) mellett kiadták az Open Source AI Definition (OSAID) első stabil verzióját, ami bejelentésük szerint évekig tartó kutatás és együttműködés, nemzetközi workshopok, illetve az OSI által vezetett egy éves tervezési folyamat eredménye.

Mivel a nonprofit szervezetet egyéni, vállalati és kormányzati szinten is de facto hatóságként ismerik el a nyílt forráskód meghatározásában, az OSAID most egységes követelményeket támaszt az MI-rendszerekkel, illetve a modellekkel és azok felépítésével szemben. Az open source mesterséges intelligencia ennek alapján négy alapvető lehetőséget biztosít a használóinak: külön engedély nélkül, bármilyen célra alkalmazható; tanulmányozható a működése és ellenőrizhetők a komponensei; maga a rendszer bármilydn céllal módosítható, beleértve a kimenetek megváltoztatását is; illetve a fentiek szerint megosztható másokkal is.

Nem tökéletes, de sokkal jobb nem lesz

Ezek a kritériumok mind a működőképes rendszerekre, mind azok diszkrét elemeire vonatkoznak, a bennük meghatározott jogok gyakorlásának előfeltétele pedig az adatokról szóló részletes információ, a teljes forráskód és modell paramétereinek rendelkezésre bocsátása. Ennek meghatározó eleme a képzési adatok feltárása, biztosítva, hogy ugyanazok (vagy azokhoz hasonló adatok) felhasználásával lényegüket tekintve egyenértékű rendszereket lehessen építeni.

Az AI News az OSAID v.1.0 értékelésével kapcsolatban Mozilla illetékes vezetőjét idézi, aki szerint ez a megközelítés sem tökéletes, de gyakorlati kompromisszumot jelent "az ideológiai tisztaság és a való életben történő megvalósíthatóság" között. Az irreálisan magas elvárásokat így ő is kontraproduktívnak tartja a kezdeményezés céljaival szemben. A Digital Public Goods Alliance (DPGA) mindenesetre máris támogatását fejezte ki az OSI vezető szerepét illetően az open source MI követelményeinek gondozásában, és megerősítette, hogy a meghatározásokat beépíti az MI-alkalmazásokra vonatkozó digitális közjavak szabványának frissítésébe.

Az Open Source AI Definition első verziója teljes egészében ezen az oldalon olvasható.

Piaci hírek

Teljes kudarcnak tűnik a fegyvereket kereső MI bevetése a New York-i metróban

Rengeteg hamis riasztást és nulla találatot produkált New Yorkban az a kísérleti program, amelynek során mesterséges intelligenciával próbálták kiszűrni a fegyvert hordó utasokat a város metrórendszerében.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.