Egy nemrégiben fellőtt szondának az egyetlen feladata az, hogy szemrevételezze az évtizedek óta űrszemétként keringő tárgyakat.

Sikeres fellövést követően munkába áll a világ első "törmelékellenőrző demonstrációs műholdja". A küldetésre az Astroscale Holdings japán leányvállalata vállalkozott ADRAS-J elnevezésű műholdjával (ami az angol Active Debris Removal by Astroscale-Japan kifejezés rövidítése).

A cég közleménye szerint a különleges szatellitet minden gond nélkül szállította célba a Rocket Lab rakétája, az Astoscale földi irányítóközpontja pedig felvette a kapcsolatot az egységgel, amely így hamarosan megkezdheti küldetését. Ennek keretében a műhold a lehető legjobban megközelíti majd a japán nemzeti űrkutatási ügynökség még 2009-ben fellőtt rakétájának egy még mindig a fejünk felett köröző maradványát.

 

 

A feladatot az teszi különösen nehézzé, hogy a célpont nem szolgáltat GPS-adatokat magáról. A bonyolult randevúra így várhatóan nem a napokban kerül sor, de a vállalatnál bizakodóan tekintenek az előttük álló munkára.

Amennyiben sikerül a céltalanul keringő rakétadarab közelébe jutni, az ADRAS-J pontos állapotfelmérést végez, ami alapján el lehet dönteni, hogy milyen módszerrel érdemes nekilátni a zavaró tárgy eltakarításához.

Elborítja az eget a szemét

A fenti misszió több mint aktuális, hiszen az űrhulladék már a NASA vagy az Európai Űrügynökség szerint is egyre komolyabb problémát jelent. A megoldására évek óta vizsgálnak különféle ötleteket, amelyek gyakorlati megvalósítása egyelőre nehézkesnek bizonyult. A különféle műholdak, sőt a Nemzetközi Űrállomás is számos alkalommal voltak kénytelen elkerülő manővereket végezni a szemét miatt, ami a jövőben lehetetlenné teheti az újabb mesterséges holdak pályára állítását, blokkolhatja az űrutazást, sőt ellenőrizhetetlen módon a Földre is zuhanhat.

A kérdésben egyébként különösen aktívnak mutatkozik Japán. Legutóbb például egy ottani startup ötletéről számoltunk be, amely földi lézerek bevetésével tisztogatná az égboltot, ami leginkább az apróbb törmelékek eltávolítására jelenthet egyféle megoldást.

(Fotó: Astroscale)

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.