Azért jó pár másik gyártó, köztük az Apple és a Google is feltűnik a német sugárvédelmi hatóság frissen publikált toplistáján.

A német sugárvédelmi hatóság (Bundesamt für Strahlenschutz, BfS) félévente közli mérési eredményeit a kereskedelmi forgalomban kapható, illetve még használatban lévő telefonok sugárzásáról. Ezen a listán nem különösebben dicsőséges az élen végezni, ezért is lehet Kínának kellemetlen, hogy jellemzően ottani modellek találhatók a mezőny elején.

Nyeljük az energiát

A BfS eredményei a nemzetközi szabványnak tekintett fajlagos elnyelési tényező (Specific Absorption Rate, SAR) alapján készülnek. Ez watt/kilogramm alapon határozza meg, hogy a felhasználók szervezete mennyi rádiófrekvenciás energiát kénytelen elnyelni a telefonok használatakor.

Az adott készüléktípusok mellé olyan határérékeket rendelnek, amelynél magasabb SAR-értékkel nem kell számolni, alacsonyabbat viszont simán lehet tapasztalni. Ennek oka, hogy a telefonok csak az éppen szükséges energiával csatlakoznak a hálózatokhoz, vagyis a bázisállomások közelsége a jellemző SAR-határértékhez képest a tényező aktuális értékét is csökkenti. Fontos, hogy kettes vagy annál magasabb SAR-értékkel forgalomba sem lehet hozni egy készüléket, ezt a szintet viszont elég sok modell megközelíti, és a BfS korábbi mérései szerint az egyes generációk átlagos SAR-értékében is tapasztalható volt némi emelkedés.

Fontos megemlíteni, hogy nem létezik semmilyen általános standard azzal kapcsolatban, hogy a telefonok mikor tekinthetők ebből a szempontból jónak, kielégítőnek vagy rossznak. (Mint ahogy arról sincs megdönthetetlen erejű kutatás, hogy milyen negatív élettani hatásai vannak/lehetnek a mobilozásnak.) A BfS-nél a Der Blaue Engel (kék angyal) nevű tanúsítányt azok az eszközök kaphatják meg, amelyek 0,60-as SAR-értéknél jobb eredményt érnek el a laboratóriumi vizsgálatok során.

A Xiaomi kétes dicsősége

Az egy évvel ezelőtti listához képest sok változás történt a legsugárzóbb mobilok mezőnyében, de pár dolog azért maradt a régiben. Az egyik ilyen, hogy a 15 legrosszabb eredményt elért készülék nagyjából fele kínai gyártmány - ezúttal a Xiaomi márka tarolt. Az igazsághoz ugyanakkor hozzátartozik, hogy a távol-keleti ország cégei az utóbbi időben nagyon előretörtek az okostelefonos piacon és arányaiban egyre több modellt adnak a világnak. A másik változatlan tény, hogy a leggyatrább mutatót ismét a Xiaomi Mi A1 telefonnál mérték.

Az alább látható friss eredményeket átböngészve látszik, hogy azért a világ többi része sem lehet maradéktalanul elégedett, hiszen két iPhone, szintén két Google Pixel modell és ugyancsak két Sony telefon is a rossz tanulók padjába kényszerült (a tajvani HTC esetében a kínai besorolás eldöntése leginkább politikai kérdés). A másik oldalon a két eminens változatlan maradt: a Samsung Galaxy Note 8 mellett a ZTE Axon Elite 0,17-es eredménye bizonyítja, hogy Kínából is érkezhet kedvező sugárzási szintű megoldás.

 

A legalacsonyabb és legmagasabb SAR-értékkel rendelkező okostelefonok - 2019/08.
Infogram

 

Nem csak a németeknél vizsgálják a telefonok sugárzását. Valószínűleg véletlen egybeesés, hogy Amerikában is éppen most került felszínre egy ügy a témában. A Chicago Tribune ugyanis bevizsgáltatott jó pár népszerű modellt, és az eredmények azt mutatják, hogy több modell az USA-ban érvényben lévő maximális megengedett szintnél erősebb sugárzást bocsát ki. A megnevezett készülékek között van az Apple iPhone 7-es és 8-as telefonja, illetve a Samsung Galaxy S8, S9 és J3 is. Az érintett gyártók nyilatkozatban reagáltak, miszerint termékeik minden szempontból megfelelnek a kereskedelmi forgalomba hozatalhoz szükséges előírásoknak.

Mobilitás

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.