A kínai kormány új direktívája a humanoid robotok tömeggyártásának felfuttatását célozza, méghozzá elképesztően gyors ütemben – számolt be róla a South China Morning Post. Az ipari és informatikai területekért felelős minisztérium arra szólította fel az ágazati szereplőket, hogy állítsák fel a szükséges innovációs rendszert, érjenek el áttöréseket a kulcsfontosságú technológiákban, és miután 2025-ig megalapozták a tömeggyártást a szükséges alkatrészek biztonságos és hatékony ellátásával, 2027-re fejlesszék az emberszerű robotokat a kínai gazdasági növekedés motorjává.
A minisztérium által kiadott dokumentum a lap szerint előírja, hogy a fenti határidőkre jelentősen erősödjön a hazai robotikában az innováció, és az iparág nemzetközi szinten is váljon versenyképessé. A riportban felidézik, hogy Kína a Nemzetközi Robotika Szövetség jelentése alapján már 2021-ban megelőzte az Egyesült Államokat, és a világ ötödik legjobban automatizált országa lett. A fejlődés felgyorsítását azonban így is szükségesnek tartják az USA-val folytatott versenyben és a technológiai önellátás elérésében, hasonlóan a mesterséges intelligencia vagy a csipgyártás kihívásaihoz.
Van okuk az izgalomra
A csütörtökön közzétett irányelvek szerint az olyan iparágakban, mint az egészségügy, az otthoni szolgáltatások, a logisztika és a mezőgazdaság, várhatóan megnövekszik a robotok használata, és ez lesz a következő diszruptív technológia a digitalizációt vagy az elektromobilitást követően. A minisztérium a születőben lévő iparág globális szabványainak felállításában is részt venne, "kínai bölcsességgel" járulva hozzá a nemzetközi fejlődéshez. Ahogy azonban az SCMP cikke is kitér rá, a kínai erőfeszítések hajtóereje elsősorban a népesség elöregedése és a gazdasági növekedés visszaesése.
A lap október végén éppen arról írt, hogy a robotok tömeggyártása egyszerre adhat választ a ritkuló munkaerő és az idősödő társadalom problémáira. A 16 és 59 év közötti munkaképes lakosság létszáma 2022-re 875,6 millióra csökkent a 2019-es 896,4 millióról, míg a 65 év felettiek már 209,8 millióan voltak a három évvel korábbi 176 milliót követően. A változások üteme ráadásul egyre gyorsabb lesz: míg 2011 és 2022 között évenkénti átlagban 0,14 százalékkal fogyatkozott Kínában a munkaképes populáció, addig a 2022 és 2035 közötti időszakra már évi 0,83 százalékos csökkenést jósolnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak