A kormányzat egy hajmeresztő iránymutatásban tette világossá, hogy már néhány éven belül látványos fejlesztéseket és a tömeggyártás felfuttatását várja az iparági szereplőktől.

A kínai kormány új direktívája a humanoid robotok tömeggyártásának felfuttatását célozza, méghozzá elképesztően gyors ütemben – számolt be róla a South China Morning Post. Az ipari és informatikai területekért felelős minisztérium arra szólította fel az ágazati szereplőket, hogy állítsák fel a szükséges innovációs rendszert, érjenek el áttöréseket a kulcsfontosságú technológiákban, és miután 2025-ig megalapozták a tömeggyártást a szükséges alkatrészek biztonságos és hatékony ellátásával, 2027-re fejlesszék az emberszerű robotokat a kínai gazdasági növekedés motorjává.

A minisztérium által kiadott dokumentum a lap szerint előírja, hogy a fenti határidőkre jelentősen erősödjön a hazai robotikában az innováció, és az iparág nemzetközi szinten is váljon versenyképessé. A riportban felidézik, hogy Kína a Nemzetközi Robotika Szövetség jelentése alapján már 2021-ban megelőzte az Egyesült Államokat, és a világ ötödik legjobban automatizált országa lett. A fejlődés felgyorsítását azonban így is szükségesnek tartják az USA-val folytatott versenyben és a technológiai önellátás elérésében, hasonlóan a mesterséges intelligencia vagy a csipgyártás kihívásaihoz.

Van okuk az izgalomra

A csütörtökön közzétett irányelvek szerint az olyan iparágakban, mint az egészségügy, az otthoni szolgáltatások, a logisztika és a mezőgazdaság, várhatóan megnövekszik a robotok használata, és ez lesz a következő diszruptív technológia a digitalizációt vagy az elektromobilitást követően. A minisztérium a születőben lévő iparág globális szabványainak felállításában is részt venne, "kínai bölcsességgel" járulva hozzá a nemzetközi fejlődéshez. Ahogy azonban az SCMP cikke is kitér rá, a kínai erőfeszítések hajtóereje elsősorban a népesség elöregedése és a gazdasági növekedés visszaesése.

A lap október végén éppen arról írt, hogy a robotok tömeggyártása egyszerre adhat választ a ritkuló munkaerő és az idősödő társadalom problémáira. A 16 és 59 év közötti munkaképes lakosság létszáma 2022-re 875,6 millióra csökkent a 2019-es 896,4 millióról, míg a 65 év felettiek már 209,8 millióan voltak a három évvel korábbi 176 milliót követően. A változások üteme ráadásul egyre gyorsabb lesz: míg 2011 és 2022 között évenkénti átlagban 0,14 százalékkal fogyatkozott Kínában a munkaképes populáció, addig a 2022 és 2035 közötti időszakra már évi 0,83 százalékos csökkenést jósolnak.

Piaci hírek

Az USA-ban is megelégelték az előfizetésekkel való trükközéseket

Az amerikai versenyfelügyelet új szabályozással igyekszik visszaszorítani azt a gyakorlatot, hogy a vállalatok sportot csinálnak az előfizetések törlésének megnehezítéséből.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.