Na jó, nem államosítják, de szoros ellenőrzés alatt tartanak minden ezzel kapcsolatos technológiát és fejlesztést.

Berendelték a hatóságok a legnagyobb kínai techvállalatokat, hogy elbeszélgessenek velük a deepfake technológiák fejlesztéséről. A Reuters értesülése szerint tizenegy cég, köztük az Alibaba, a Tencent, a ByteDance, a Kuaishou Technology és a Xiaomi vezetői kaptak meghívót. A megbeszélést a közbiztonsági minisztérium szervezte. Az egyeztetés publikus célja az volt, hogy áttekintsék a deepfake technológiák biztonsági kockázatait, lehetséges veszélyeit. Hogy pontosan mi hangzott el a megbeszélésen, azt az elemzők csak találgatják, ugyanis egyik érintett vállalat sem árult el részleteket.

A hatóságok által kiadott közlemény szerint azonban nem csak a deepfake került terítékre. A beszélgetés tárgya egy ellenőrző mechanizmus kialakítása volt. A vállalatoknak minden új kritikus fejlesztésükkel kapcsolatban, amelynek lehet társadalmat mobilizáló hatása, önállóan el kell végezniük egy biztonsági értékelést, és annak kíséretében kell bejelenteniük az adott fejlesztést a hatóságoknál. Ez praktikusan azt jelenti, hogy minden ilyen fejlesztést csak a kormány tudtával és beleegyezésével lehet végigvinni.

Szorosabbra vont felügyelet

Mint a Reuters megjegyzi, Kína az utóbbi hónapokban fokozta saját technológiai óriásainak az ellenőrzését. A szigorúbb felügyeletet az állami hatóságok szinte minden esetben piacbarát szólamokkal magyarázták: a monopóliumok kialakulásának megelőzésével vagy a fogyasztók jogainak megvédésével.

Az intézkedéseknek azonban inkább arra utalnak, hogy a pekingi vezetés már nem csak lehetőséget lát a technológiai szektorban az ország gazdasági potenciáljának a növelésére, hanem veszélyt is. A legnagyobbak túlságosan is nagyra nőttek – nem mellesleg általában erőteljes állami segédlettel –, és kezdtek olyan önálló lépéseket tenni, melyek már nem voltak teljesen összhangban a központi vezetés elképzeléseivel. Azt, hogy Pekingben picit változott a szélirány, leglátványosabb az Alibaba története mutatja.

Tavaly novemberben a kínai felügyeleti szervek elkaszálták az e-kereskedelmi cég pénzügyi szolgáltatójának, az Ant Groupnak a tőzsdei bevezetését. A hatósági döntést sokan azzal magyarázták, hogy ez figyelmeztetés volt Jack Mának, az Alibaba alapítójának, aki az Ant tőzsdére lépése kapcsán előszeretettel ekézte a szerinte elavult hagyományos pénzügyi rendszert, és úgy képzelte, az Anttal hatalmas diszruptív erőként jelenhet meg a pénzügyi piacon. A lefújt IPO után Jack Ma hosszú időre el is tűnt, ám előkerülése után is látványosan visszavett aktivitásából. Az Alibaba megregulázása pedig azóta is tart, legutóbb a hatóságok egy milliárd dollár nagyságrendű büntetést helyeztek kilátásba a vállalat versenykorlátozó gyakorlata miatt.

Deepfake vagy nem deepfake?

Bár a megbeszélés apropóját a deepfake technológiák adták, a meghívott vállalatok sora (és a megbeszélésről kiadott közlemény is) utal arra, hogy nem csak arról esett szó. A TikTokot kifejlesztő ByteDance például úgy kerülhetett az illusztris társaságba, hogy egy a betiltásáig Kínában is népszerű netes közösségi audioalkalmazás, a Clubhouse saját fejlesztésű klónját akarja beépíteni a csevegőprogramjába. Csakhogy a Clubhouse-zal rossz tapasztalatai voltak a kínai hatóságoknak: azért tiltották be, mert olyan témák köré alakultak zárt csoportok, mint a Hszincsiangban működő ujgur átnevelő táborok vagy Hongkong függetlensége. A Reuters szerint a beszélgetésre meghívott vállalatok többségének a laborjában készül valami hasonló, zártkörű beszélgetéseket, azaz a virtuális térben ellenőrizhetetlen csoportosulásokat lehetővé tevő alkalmazás.

A kínai politikai vezetés számára valószínűleg komoly dilemma, hogy miközben céljainak megfelelően a technológiai szektor elképesztő tempóban erősödik, hogyan akadályozza meg, hogy közben veszélyessé is váljon. Ezzel – igaz, egészen más szempontok miatt – a nyugati demokráciák is egyre gyakrabban szembesülnek (lásd a Facebook esetét a szólásszabadsággal).

Közösség & HR

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.