Ma már kínai a világ legértékesebb, mesterséges intelligenciával foglalkozó startup vállalkozása. A távol-keleti techcégeknek hamarosan már nem kell messzire menniük, ha pénzt akarnak, mert a hazai tőzsdék is pályáznak rájuk.

Kína technológiai ipara egyre nagyobb szeletet hasít ki a nemzetközi üzleti lehetőségekből, céges képviselőinek meghatározó részét már a globális játékosok között jegyzik – elég csak a mobilipar szereplőire, a Huaweire, a ZTE-re vagy a Xiaomira gondolni. Most épp egy alig három éve alakult startupra figyeltek fel a befektetők, amibe annyi pénzt öntöttek, hogy az egyből a világ legértékesebb cégévé vált a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalkozások körében.

Milliárd dollárokban mért AI-tudás Kínában

A Bloomberg tudósítása szerint a több mint 3 milliárd dollárra értékelt SenseTime Group nemrégiben jutott 600 millió dollárnyi befektetéshez. Az arc- és képelemző rendszerek fejlesztésével foglalkozó társaság mostani tőkeinjekciójában az Alibaba Group mellett részt vett a szingapúri állami befektetési társaság, a Temasek Holdings,, valamint a kiskereskedelemben utazó Suning.com. is.

Az ügylettel a SenseTime néhány hónap alatt megduplázta az értékét. A cégbe korábban már az amerikai Qualcomm is beszállt, most pedig a kirakatba került az olyan "hazai nevelésű" vállalkozások között, amelyekkel Peking megvalósíthatja nagyszabású ambícióját, és 2030-ra az MI-technológiai fejlesztések globális vezetőjévé válhat.

A SenseTime részese a világ legnagyobb megfigyelőrendszerének: aki már fotózkodott egy kínai gyártmányú mobiltelefonnal, vagy netán sétált valamelyik kínai város utcáján, annak nagy rá az esélye, hogy arcát a cég szoftvere rögzítette. Ahogy tavaly év végén beszámoltunk tóla, Kínában már akkor is közel 170 millió telepített kamera figyelte az embereket.

A legfrissebb befektetést a startup részben újabb technológiai területekbe, köztük az önvezető járművekbe és a kiterjesztett valóságba kívánja fektetni. Az autóiparban ezen a területen a japán Hondával lépett partnerségre, de a hírekben e-egészségügyi együttműködések is szerepelnek. A nagy rakás pénz egyfelől az MI-szaktudás növekvő költségeit, másfelől a vállalat saját számítási kapacitásának növelését fedezné.

400 százalék az éves növekedés

Nagy dobásnak ígérkezik a társaság Viper kódnevű szolgáltatása, amelynek segítségével akár több ezer élő kamerából érkező adatokat lehet majd egyszerre elemezni. A SenseTime tőkeéhsége szinte csillapíthatatlan, már újabb tárgyalásokat folytat további befektetésekről, amelyekkel a tőkértéke meghaladhatja majd a 4,5 milliárd dollárt is – állítják a céghez közelálló körökből.

A cég egyébként tavaly már nyereségesen működött, és az év végéig a jelenlegi harmadával kétezer főre akarja növelni alkalmazottainak létszámát. A SenseTime fennállásának első három évében az évi átlagos bevételnövekedés elérte a 400 százalékot. A kínai kereskedelmi óriás, az Alibaba az ország legnagyobb felhőszolgáltatójaként a szükséges infrastruktúrát is biztosítana a startup fejlődéséhez, amely a következő évben legalább öt szuperszámítógépet akar felállítani a nagyobb városokban a Viper és más szolgáltatások kiszolgálására.

Az üzleti célú arcfelismerő felhasználások mellett a Vipert a rendőrség is igénybe veheti a balesetek körülményeinek a tisztázására vagy körözött személyek felkutatására is – írja a Bloomberg. Utóbbival kapcsolatban természetesen rögtön felmerülnek azok az aggályok, amelyek szerint a kínai a rendőrség az aktivisták megfigyelésére, a kisebbségek elnyomására is simán beveti majd a technológiát.

A cég egyik társalapítója a potenciális külföldi megrendelők aggodalmait azzal próbálja elhárítani, hogy a szolgáltatáshoz és a kapcsolódó adatokhoz csak a megfelelő jogosultságokkal lehet hozáférni. A SenseTime eddig összesen 400 céget tudhat ügyfelei és partnerei között világszerte, a hazai megrendelők (Xiaomi) mellett ott találjuk a Qualcommot vagy az Nvidia-t is.

Preferálják az otthoni tőzsdei megjelenést

Az alapítók a további tőkebevonás érdekében nem zárják ki a tőzsdén való megjelenést, amivel viszont kivárnak addig, amíg a kínai tőzsdéken is beindulnak a technológiai papírok. Lehet, hogy már nem is kell olyan sokáig várniuk: a Reuters információi szerint március végén a kínai pénzügyi felügyelet egy saját pilot programmal állt elő, hogy bátorítsa az ottani technológiai cégeket a sanghaji és a sencseni tőzsdére menetelre.

A pekingi kormány azt is szeretné elérni, hogy a Baidu, az Alibaba Group, és a JD.com éljen az általa felkínált lehetőséggel, és a papírjaik bekerüljenek az ottani pénzpiacok másodlagos kereskedésébe. A kínai tech cégek előtt eddig két út állt: pénzügyi szerencséjüket vagy a tengerentúlon, a New York-i tőzsde technológiai szekciójában kereshették, vagy a kicsit közelebb lévő hongkongi börzén. Ezeknek kívánnak most konkurenciát teremteni a saját otthoni tőzsdék.

A tét nem kicsi, becslések szerint a következő  években mintegy 500 milliárd dollár értékű tőzsdei részvénykibocsátásra készülnek a kínai tech cégek.

A Baidu-hátterű iQiyi volt a legutóbbi kínai tőzsdei tranzakció New Yorkban, ahol a társaság a kibocsátás révén mintegy 2,25 milliárd dollárt gyűjtött be, ami az Alibaba után a nemzetközi pénzpiacon a legnagyobb összegű kínai technológiai részvénykibocsátásnak számít. A mobilgyártó Xiaomi és a legnagyobb kínai on-demand online szolgáltató, a Meituan-Dianping idén a hongkongi tőzsdét célozta meg, előbbi mintegy 100 milliárd dollárra számított.

Ki lesz a nyerő?

A pekingi kormány tervezett lépései látszatra nem bizonytalanítják el a hongkongi tőzsde illetékeseit, akik szerint számos alapvető dologban eltérnek egymástól az anyaországi és a hongkongi börzék. Az, hogy az anyaországi tőzsdék mennyire lesznek komoly versenytársai a hongkonginak, attól is függ, milyen szabályokat vezetnek be a letéti igazolásokra (Chinese depositary receipts – CDRs), amelyekre a kínai befektetőknek van szükségük, hogy külföldön jegyzett társaságok papírjait is megvásárolhassák.

A részletekről még folynak a tárgyalások a szabályozó hatóságok, a tőzsdék és a bankok között. Egyelőre még az is kérdés, hogy mennyire vágynak majd rá a techcégek, hogy a helyi tőzsdéken jelenjenek meg, és mennyire lesznek ott eladhatóak a részvényeik. Szakértők szerint akár teljesen más árai is lehetnek ugyanazon cég részvényeinek Hongkongban és Kínában, pusztán az eltérő szabályozások, előírások miatt.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.