Hamarosan felpörög mintegy 700 millió PC merevlemeze – szerencsére nem egyszerre –, mert megérkezett a Windows 10 legújabb nagy frissítő csomagja. Ennek telepítésével ki lehet várni az automatikus frissítést, ami a jövő héten esedékes frissítő keddtől indul, de el lehet indítani kézzel is – kinek-kinek melyik módszer szimpatikus.
A fontosabb Windows 10-es újdonságok
A frissítő csomagban rengeteg újdonság van, az alábbiakban csak a legfontosabbakat emeljük ki. Akit minden részlet érdekel, kattintson, és témakörönként, pontokba szedve nézheti át, mit nyer-veszít a frissítés után.
Jött egy felhőalapú vágólap, azaz a Cloud Clipboard. Ezzel megoldható, hogy például a munkahelyen vágólapra mentett tartalmat az otthoni gépen lementsük. Értelemszerűen ennek komoly biztonsági kockázata is van, amit a vállalati házirendben is érdemes figyelembe venni.
Bővült a Windows 10 Timeline szolgáltatás. Ez a szolgáltatás szinkronizálja az alkalmazás-előzményeket az eszközökön. Legfőképpen a Chrome- és Firefox-használók örülhetnek, mert eddig harmadik féltől származó kiegészítőkkel tudták csak használni a funkciót, amit most közvetlenül is elérhetnek.
Megjelent a Your Phone app. Az iOS-es és androidos telefonok és a Windows összekapcsolását szolgáló alkalmazás, amely a gyorsabb szinkronizációt szolgálja.
A Microsoft Launcher révén az androidos telefonokon is elérhetővé válik a Timeline.
Emellett megjelent a sötét téma a fájlkezelőben, fejlesztettek képernyőmentésen és gyorsítottak a bejelentkezésen. Fontos újdonság még, hogy az érintőképernyőkön a virtuális billentyűzetet most már a SwiftKey-jel valósították meg.
Szerverfronton fontos változás jön
A Microsoft a héten jelentette be, hogy félévnyi teszidőszak után általánosan elérhető a Windows Server 2019. Az új kiadásra hosszú támogatási ciklust biztosít a gyártó: 5+5 éves frissítési garanciát ad. Az újdonságok egy részéről már a preview megjelenésekor beszámoltunk.
A Microsoft a szerveres operációs rendszer négy funkcióját hangsúlyozza az újdonságokat összegző bejegyzésben: a hibrid felhőt, a biztonságot, az alkalmazásplatformot, illetve a hiperkonvergens képességeket.
A felhős képességeket az új menedzsment rendszer, a böngészőből elérhető Windows Admin Center (korábbi nevén Project Honolulu) javítja. Ezzel hibrid környezetet is lehet menedzselni. Egyszerűbb lesz például privát adatközpont az Azure-szolgáltatásokhoz csatlakoztatni (pl. Azure Backup, Azure File Sync stb.) vagy VPN-kapcsolatot létrehozni a helyi Windows szerver és az Azure virtuális hálózat között.
A biztonsági részben fontos újdonság a védett virtuális gépek (Shielded VM) megjelenése, amelyeken most már a Linux is támogatott lesz. A titkosítás is finomodott: igény szerint lehet titkosítani bizonyos hálózatrészeket.
A támadások azonosítását, felismerését szolgálja, hogy integrálták a Windows Defender Advanced Threat Protectiont, amely előfizetős szolgáltatás formájában érhető el most már szerveroldalon is.
Az alkalmazásplatform-vonalon újdonság a konténertechnológia támogatása, amely a Linux futtatását is támogatja. A Microsoft is a Kubernetes mellett tette le a voksát az új szerver operációs rendszerrel, így már teljes Kubernetes-fürtök is építhetők.
Végül a negyedik elem a hiperkonvergens infrastruktúrák támogatása. Itt elsősorban a skálázhatóság, a teljesítmény és a megbízhatóság javítását szolgáló elemeket hangsúlyozták. Javult a deduplikáció és a tömörítés hatékonysága, natív támogatást kapott a perzisztens memória (pl. az Intel Optane-nek), a tárolási biztonságot pedig a kétnode-os Storage Spaces Direct növeli, amely még akkor is biztosítja az adatok konzisztenciáját, ha az egyik node kiesik, a másikban pedig meghibásodik egy meghajtó. Emellett sokat javítottak a fürtözési lehetőségeken is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak