A teljes piac szép egyenletesen növekszik, és elsősorban a katonai beszerzések húzzák – derül ki BI Intelligence összefoglalójából.

A drónok a jelek szerint nem várják meg, hogy a szabályozók megfogalmazzák lassan formálódó elképzeléseiket. A befektetői források folyamatosan áramlanak a nemrég kialakult, új hardveres és számítástechnikai szegmensbe, ahogy a kereslet is fokozatosan emelkedik a személyzet nélküli légi járművek (UAV) iránt – ráadásul a forgalom legnagyobb részét a következő években is a kormányzati megrendelések adják majd.

A Business Insider piackutatójának a Jane's Intelligence Review adatai alapján készített összeállításából kiderül, hogy az elmúlt évben 8 milliárd dollárosra becsült piac 2011-re 12 milliárd dollárosra növekedhet. A következő öt évben a konzumer drónok eladása akár a négyszeresére növekedhet, ami az egyszerű felhasználást támogató technológia fejlődés mellett az egyre erősebb árversenynek lesz köszönhető.

Ezzel együtt is a vállalati és kormányzati megrendelések adják majd a teljes szektor növekedésének a gerincét, legyen szó a szállítások volumenéről vagy a bevételekről. A vállalati felhasználás legfőbb piacai továbbra is Észak-Amerika és Európa lesz. A piacot egyértelműen a drónok katonai alkalmazása határozza meg, ahogy a Föld egyre több állama bonyolódik bele az amúgy is drága katonai drónok vásárlásába.

Közvetve még ennél is több pénz van bennük

A szabályozók és általában a biztonság szempontjából az olyan technológiák teszik a drónokat elfogadhatóbbá, mint az ütközések elkerülésére fejlesztett megoldások vagy a geofencing, a meghatározott földrajzi zónák köré húzott virtuális kerítések. A jelenegi keretek ugyanis a drónok kereskedelmi és bizonyos ipari felhasználásaira korlátozódnak a megfigyelés, a mezőgazdaság, a bányászat vagy az energiaipar területén.

A BI Intelligence szerint 2021-re az értékesített drónok darabszáma már a 30 milliót közelíti majd, ami 7-8 százalékos összetett éves növekedési ütemet feltételez. Ugyanezt az alacsonyabb bázisról induló vállalati felhasználásban 50 százalék fölé várják. A konzumer piac több mint kétharmad részét egyébként a kínai DJI gyűrte maga alá, míg a katonai megrendelésekben négy nagy gyártó fedi le a piac ugyanekkora részét.

A BI Intelligence anyagából kiderül, hogy a gyártók a különféle, egyre fejlettebb hardveres és szoftveres komponensekkel próbálják megkülönböztetni termékeiket a versenytársakétól. Itt a legfontosabb szempont az autonóm járművek gyors és egyszerű üzembe állítása. Ezzel párhuzamosan a drónokat sokan már az IoT üzlet részeként, vagy az IoT üzletet támogató szegmensként kezelik – az Intel például külön chipeket tervezett a drónokhoz, azzal a nem titkolt céllal, hogy tovább erősítse a már egymilliárd dolláros negyedéves bevételhez közelítő IoT üzletágát.

A globális piacról szólva, a Goldman Sachs korábban 2020-ig 100 milliárd dolláros lehetőséget körvonalazott a teljes iparágat tekintve, figyelembe véve a drónok által végzett munka (építőipar, mezőgazdaság) vagy a rájuk épülő üzleti szolgáltatások, illetve kormányzati vagy közműveket érintő fejlesztések értékét.

Konzumer tech

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.