Sokat enyhült annak a törvénytervezetnek a szövege, amely eredetileg nagyon széles körben gátolta volna a kínai csipek használatát a kormányzati szerveknél és azok beszállítóinál.

Kedden véglegesítették annak a kétpárti részvétellel kezdeményezett törvénymódosítási javaslatnak a szövegét, amely egy újabb amerikai gátat emel Kína számára. A Reuters beszámolója alapján a törvényhozás elé azonban lényegesen finomabb változat kerülhet annál, mint amit a demokrata Chuck Schumer és a republikánus John Cornyn szenátorok eredetileg felvázoltak a javaslat szeptemberi bemutatásakor.

Az eredeti szövegezés ugyanis nem csupán az amerikai szövetségi szerveknek, hanem az ügyökséggekkel kapcsolatban álló piaci szereplőknek is teljesen megtiltotta volna több prominens kínai félvezetőgyártó, például SMIC, a memóriamoduljairól ismert YMTC és a CXMT által gyártott csipek használatát. Mindezt ráadásul azonnali, illetve bizonyos esetekben kétéves hatállyal.

Belső ellenállás

A javaslat ellen komoly belső felháborodás támadt. Az érintett piaci szereplők és iparági érdekvédelmi szervezetek egy emberként kezdtek lobbizni azért, hogy megakadályozzák a tervezet törvényerőre emelkedését. Távközlési és hadiipari cégek mellett többek között az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamarája is bevetette magát. Az ellenzők szerint a tervezet több kárt okoz, mint hasznot: szükségtelenül széles területet próbál lefedni, felesleges terheket ró az érintettekre, miközben sok esetben azt sem könnyű megállapítani, hogy egy termékben lévő félvezetőt éppen ki gyártott le pontosan.

A nyomásgyakorlásnak láthatóan lett eredménye, hiszen a keddi szöveg már nem tiltja meg a kormányzati beszállítóknak a fenti alkatrészgyártóktól származó csipek használatát, és a megfelelési határidő is kitolódott öt évre. Utóbbi a módosítást benyújtó Cornyn szenátor szóvivője szerint elég időt biztosíthat arra a hazai ipar szereplőinek, hogy megfelelően felkészüljenek az érintett félvezetők kiváltására. Minderre ráadásul pénz is lesz, utalt a szóvivő a nemrégiben véglegesített CHIPS-re, amely 52 milliárd dollárt pumpál az amerikai félvezetőgyártásba.

Kína nem örül

A washingtoni kínai nagykövetség a témával kapcsolatban ismételten csalódottságának adott hangot. A nyilatkozat határozottan elutasítja a Kínára vonatkozó negatív megfogalmazások szerepeltetését a jogszabályban, valamint egyetértőleg felidézi a kamara által jegyzett levélben megtalálható érvelést, miszerint a "globális ellátási láncok önkényes megzavarása és károsítása senkinek sem szolgálja az érdekét".

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.