Egy évtizeddel ezelőtt a Draganfly egyik modelljének sikerült először életet mentenie a világon hivatalos civil bevetés során. Ebben a projektben viszont jóval több életet óvhatnak meg a cég drónjai.

Becslések szerint Ukrajna területének 30-40 százalékánál áll fenn a veszélye annak, hogy valaki működésbe hoz egy aknát. A 2-2,5 magyarországnyi rész teljes megtisztítása több évtizedig is eltarthat, amihez minden aktív harcokkal eltelt nap nagyjából egy újabb hónapnyi feladattal bővíti a helyreállításhoz szükséges időt.

Szerencsére a technológia ezen a téren is segítségül hívható. A 25 éves múlttal rendelkező, kanadai székhelyű Draganfly drónjai már múlt évben is feltűntek Ukrajnában, hogy többek között mentési, egészségügyi és egyéb feladatoknál végezzék el azt, amit emberekkel veszélyes volna.

Életmentés a köbön

A cég vezérigazgatójával a The Register készített telefonos interjút, amiből többek között kiderült, hogy a Draganfly egyik modellje volt az első drón, amellyel egy hatósági keresés során életet mentettek. Egy 2013-ban történt autóbaleset után ugyanis a fejsérülést szenvedett, zavarodott sofőr hiányos ruházatban, zúgó mínuszok közepette bóklászott el az út mellett lévő erdőben. A helikopterekről éjjellátó kamerával pásztázó mentőcsapatok nem találták a férfit, ám a kereséshez bevetett drón infravörös érzékelőjével sikerült az utolsó pillanatban a nyomára bukkanni.

A tíz évvel ezelőtti esethez képest lényegesen nagyobb léptéket képvisel, és potenciálisan emberéletek sokaságát mentheti meg az a program, amelynek első tesztjét már végre is hajtották. A tervek szerint már áprilistól elkezdődik a mezőgazdasági területek feltérképezése, hogy az országban minél nagyobb térségekben lehessen biztonságos körülmények között megművelni a földeket.

 

 

Maga a terep felmérése rendkívül összetett folyamat, és ahogy azt Cameron Chell cégvezér megfogalmazta: "ez egyre inkább nagyon-nagyon tudományos, de még mindig van benne egy kis művészet".

A tudomány részéhez tartozik, hogy különböző aknákhoz és egyéb veszélyes tárgyakhoz (például fel nem robbant lőszerek) más típusú szenzorokat kell bevetni. A fémdetektorok mellett ezért hőkamerákat is használnak. Utóbbiakkal reggel és délután végeznek elemzéseket, az eltérések nagyságából és mintázatából pedig igyekeznek kimutatni a figyelmet igénylő részeket.

De ugyancsak megvizsgálják a táj összes elemét. Hol vannak ösvények, hol ástak árkot, hol vannak további berendezések vagy lombok, amelyeket megbolygattak stb., majd az így kapott információkat továbbítják az aknamentesítést végző csapatok felé.

Ahol a nagyon jó sem elég jó

A munkafolyamat tetemes része automatizálható, mivel a drónok képesek előre rögzített útvonalat bejárni, miközben a környezetüket is figyelik az esetleges balesetek elkerülése végett. Ennek ellenére a bonyolultabb szituációkban mindenképpen szükség van egy tapasztalt pilótára, aki szerencsés esetben harctéri tapasztalattal is rendelkezik, így ösztönösen tudja, milyen részletekre kell figyelni, hol kell alaposabb vizsgálatot folytatni.

A Draganfly vezetője szerint jelenleg egyetlen technológiai megoldás sem képes teljes bizonyossággal beazonosítani a földekben lapuló aknák mindegyikét. Saját rendszerükről beszélve azt állította, hogy jelzéseik 90 százalék körüli pontossággal jelölik meg a veszélyforrásokat.

A cél ugyanakkor a belátható időben nem a tökéletesség elérése, hanem "csak" egy olyan megoldás biztosítása, amivel lényegesen lecsökkenthető az az idő, amennyi alatt az aknamentesítést végző csapatok egy-egy területet képesek megtisztítani. 

Egyelőre a drónokhoz fejlesztett mesterséges intelligenciát sem vetik be élesben. A fejlesztés ugyan jól halad, és hatékonyságban is komoly előrelépés történt, ám ahogy Chell fogalmaz: ez nem az a terület, ahol bárki kizárólag egy algoritmus számításaira bízná az életét.

Piaci hírek

Áttörést érhettek el a robotok tanításában az MIT kutatói

Az általuk kifejlesztett módszerrel nemcsak gyorsabbá és olcsóbbá tehető a folyamat, hanem a robotok alkalmazkodóképessége is javul az új feladatokhoz és új környezetekhez.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.