De megértük azt is, hogy egy iPhone-ban a normál USB-C adatátviteli sebességet biztosító Type-C csatlakozó az extra.

Az Apple szokásos őszi rendezvényén – amit idén Wonderlust névre kereszteltek – mutatta be termékújdonságait. Leszámítva olyan portálokat, mint a 9to5mac vagy a Macrumors a nemzetközi sajtó főleg az iPhone-okkal foglalkozott. Véleményüket tökéletesen összefoglalná egy ilyen hatásvadász cím: A maroktelefonok ördöge már nem sokkol!

A sajtó a sok apróság mellett ugyanis leginkább két dolgot emelt ki: a széria induló ára nem emelkedett a tavalyi felhozatalhoz képest, valamint hogy az új telefonokon az Apple lecserélte a Lightning portot USB-C-re. Utóbbit azonban nem jószántából lépte meg: az Európai Parlament tavaly ősszel fogadta el, hogy 2024-től az EU-ban csak olyan hordozható elektronikus eszközöket (mobiltelefonok, táblagépek, e-olvasók, fülhallgatók, digitális fényképezőgépek, fejhallgatók, headsetek, kézi videojáték-konzolok, hordozható hangszórók) lehet forgalmazni, amin van USB Type-C csatlakozó.

Persze apróbb újdonság ettől még van bőséggel. A fontosabbakat gyűjtöttük csokorba.

Külcsín és belbecs

Mindenekelőtt: négy új készülékkel jött ki a gyártó. Az alapmodell 6,1 hüvelykes: 899 dollártól indul, és 128-512 gigabájt tárhellyel kapható. Az ugyanekkora iPhone 15 Pro induló ára 999 dollár, a tárhely maximuma 1 terabájt. A két nagyobb kijelzős modell 6,7 hüvelykes. Az "olcsó-nagyot", az iPhone 15 Plust 128-512 megás háttértárral lehet rendelni, induló ára 899 dollár. A másik nagyképernyős csúcsmodell, az iPhone 15 Pro Max. Ennek ára 1199 dollártól indul, legkisebb választható tárhely 256 gigabájt, a csúcs 1 terabájt. Utóbbi modell induló ára 100 dollárral magasabb, mint az előd 14-es Pro Maxé, ám kétszer akkora háttértár is jár hozzá.

A kijelző. Minden készülék Super Retina XDR kijelzőt kapott, de mint több lap is felhívta a figyelmet, méretük gyakorlatilag az iPhone 12 Max óta befagyott. A fejlődés inkább az alapokban figyelhető meg: általános a maximális 2000 nit (cd/m2) fénysűrűség, azaz a felületegységre jutó fényerősség, továbbá a kijelző kerámiaalapú védelme.

A formaterv. Ez nem változott radikálisan, legfeljebb a készülék sarkai lettek némileg kerekdedebbek. És bár a készülékek vastagabbak, mint a 14-es sorozat – a Pro és Pro Max is 8,25 mm –, a két erősebb modell tömegéből a speciális titán készülékváznak köszönhetően közel 20 grammot tudtak faragni.

USB Type-C csatlakozó. Mint fentebb írtuk, ez külső nyomásra került a készülékekre, és csak a Pro és Pro Max modellen teljes értékű. A másik két telefonon csupán USB2-es átviteli sebességet biztosít.

A kamerák. Az alapmodell és a Plus az alap kamerarendszert kapta. A fő kamera 48 megapixeles, amit egy ultraszéles látószögű (a Pro modellben az optikai zoom tízszeres) és egy 12 megapixeles telefotó kamera egészít ki. A Pro és Pro Max modellre két telefotó kamera került (utóbbira értelemszerűen izmosabb) – ezeknek a telefonokat a kreatívok (fotósok, dizájnerek) igényeihez szabták. Az előlapi TrueDepth kamera minden modellen 12 megapixeles.

Processzor: az alapmodellekben az ARM-alapú A16-ok kerültek (6 magos CPU; 5 magos GPU; 16 magos Neural Engine), ugyanazok, amiket az iPhone 14 Pro modellekben használtak. A két Pro modell már a 3 nanométeres gyártástechnológiával készült A17 Pro chipeket kapta (6 magos CPU; 6 magos GPU; 16 magos Neural Engine). Ezek már igazi gaming készülékek, a Pro az első okostelefon, amely képes valós idejű hardveres ray tracingre.

Akkumumulátor. A készülékek egy szempontból nagyot léptek előre: az akkukhoz száz százalékban újrahasznosított kobaltot használtak (ez a tervek szerint 2025-től általános lesz az új hordozható Apple-berendezéseknél). Ugyanakkor üzemidőben nem történt előrelépés. A készülékek ugyanazt tudják, mint a 14-es sorozat.

És a nagy szenzáció: a magyar ár

Magyarországon szeptember 15-étől lehet előrendelést leadni a telefonokra, és szeptember 22-étől kerülnek forgalomba. Az árak azonban hazánkban érdekesen alakulnak: az alapmodellek olcsóbbak, mint tavaly voltak. Az alapmodell tavaly 450 ezerről indult, az iPhone 15 viszont 50 ezerrel olcsóbb. A Pro modellnél pedig 70 ezer forintos az iPhone 15 árelőnye.

Konzumer tech

Már a rajtnál megmakkant Donald Trump kriptoüzlete

Korábban 300 millió dollárra számítottak a World Liberty Financial (WLFI) tokenek eladásából, első körben 12 millió jött össze belőle.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.